Træner afslører: Derfor kom jeg ikke til Tottenham

Paulo Fonseca var i spil til jobbet som Tottenham-træner, men en anden hyring af klubben ødelagde chancerne for det skifte.



Tottenham skulle i sommer finde en afløser for Jose Mourinho, som de fyrede i foråret, men det tog længere tid, end det formentlig var tiltænkt. Sommeren var adskillige trænere således sat i forbindelse med klubben, inden de til sidste hyrede Nuno.

En anden kandidat til jobbet var Paulo Fonseca, og han afslører nu, hvorfor han aldrig kom til Tottenham.

I et interview med Telegraph fortæller han, at alt var på plads, og at han endda var begyndt at forberede sig på preseason med klubben. Men så kom der en ny administrerende direktør i form af Fabio Paratici fra Juventus, og så ændrede tingene sig.

Ifølge Paulo Fonseca var Fabio Paratici nemlig ikke just interesseret i at hyre en offensivt indstillet cheftræner, selvom andre i ledelsen var.

– Vi var ikke enige på nogle punkter, og han foretrak en anden træner. Jeg har nogle principper. Jeg vil være træner for de store hold, men jeg vil også have det rigtige projekt og en klub, hvor folk tror på mine ideer, min måde at spille på, og det skete ikke med den direktør.

– Det er, hvad formanden (Daniel Levy) og sportsdirektøren (Steve Hitchen) bad om: At bygge et hold, der kan spille attraktiv og offensiv fodbold, og det var jeg klar til. Jeg kan ikke være en anden måde. Alle mine hold har disse intentioner. Mod de største hold sender jeg ikke mit hold ud for at forsvare i nærheden af deres eget felt, siger Paulo Fonseca til Telegraph.

Foruden Paulo Fonseca, der senest har været i AS Roma, var også Antonio Conte og Gennaro Gattuso sat i forbindelse med jobbet i Tottenham. Slutteligt endte det som nævnt med, at Spurs hyrede Nuno Espirito Santo.

Hidtil har Nuno vundet tre af fem kampe i Premier League, hvor de blot har scoret tre mål. 





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Stort drama: Brasilien er videre!

Her er 16.-delsfinalerne til VM