Træner bønfalder City efter angribers vanvidskamp

I River Plate vil man virkelig gerne beholde Julian Alvarez frem til udgangen af året. Den idé er Manchester City dog ikke med på, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner efter onsdagens opgør mod Allianz Lima, hvor Alvarez scorede seks kasser.



Det er svært at bebrejde Pep Guardiola, hvis spanieren er i godt humør for tiden.

Manchester City snuppede således det engelske mesterskab på dramatisk vis i weekenden, og mestrene kan nu kigge frem mod næste sæson, hvor truppen allerede er blevet markant forstærket. 

Det er selvsagt Erling Haaland-indkøbet, der har trukket størst opmærksomhed. Men nordmanden skal faktisk konkurrere med en anden ung angriber, der også er brandvarm for tiden. Den argentinske landsholdsangriber Julian Alvarez, der denne sommer skifter til Manchester City, scorede således hele seks gange, da River Plate onsdag bankede Allianz Lima med 8-1 i Copa Libertadores. 

Angriberen kan dog ikke spille Copa Libertadores til ende i River Plate, da turneringen først slutter i oktober. Og Manchester City vil ikke vente, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner, Marcelo Gallardo.

– Det er vanskeligt for Julian at blive, for der er et hold, der har foretaget en stor investering. Manchester City henter en usleben diamant, lyder det således, ifølge Manchester Evening News, fra Marcelo Gallardo. 

– Hvis de vil udleje spilleren til os i resten af året, så ville vi ikke have noget problem med det, og vi ville være meget taknemmelige. Vi siger til dem, at vi forbereder en spiller, der allerede er moden nok til at tage springet, men at vi kan give ham endnu mere. Men Guardiola vil ikke lytte til mit forslag. Vi ville være meget taknemmelige, hvis de kunne lade os beholde Julian resten af året. 

Den 22-årige Alvarez har i denne sæson scoret 14 mål i 17 kampe for River Plate.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 10 største stjerner, der misser VM

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner