Træner bønfalder City efter angribers vanvidskamp

I River Plate vil man virkelig gerne beholde Julian Alvarez frem til udgangen af året. Den idé er Manchester City dog ikke med på, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner efter onsdagens opgør mod Allianz Lima, hvor Alvarez scorede seks kasser.



Det er svært at bebrejde Pep Guardiola, hvis spanieren er i godt humør for tiden.

Manchester City snuppede således det engelske mesterskab på dramatisk vis i weekenden, og mestrene kan nu kigge frem mod næste sæson, hvor truppen allerede er blevet markant forstærket. 

Det er selvsagt Erling Haaland-indkøbet, der har trukket størst opmærksomhed. Men nordmanden skal faktisk konkurrere med en anden ung angriber, der også er brandvarm for tiden. Den argentinske landsholdsangriber Julian Alvarez, der denne sommer skifter til Manchester City, scorede således hele seks gange, da River Plate onsdag bankede Allianz Lima med 8-1 i Copa Libertadores. 

Angriberen kan dog ikke spille Copa Libertadores til ende i River Plate, da turneringen først slutter i oktober. Og Manchester City vil ikke vente, lyder det fra den argentinske klubs cheftræner, Marcelo Gallardo.

– Det er vanskeligt for Julian at blive, for der er et hold, der har foretaget en stor investering. Manchester City henter en usleben diamant, lyder det således, ifølge Manchester Evening News, fra Marcelo Gallardo. 

– Hvis de vil udleje spilleren til os i resten af året, så ville vi ikke have noget problem med det, og vi ville være meget taknemmelige. Vi siger til dem, at vi forbereder en spiller, der allerede er moden nok til at tage springet, men at vi kan give ham endnu mere. Men Guardiola vil ikke lytte til mit forslag. Vi ville være meget taknemmelige, hvis de kunne lade os beholde Julian resten af året. 

Den 22-årige Alvarez har i denne sæson scoret 14 mål i 17 kampe for River Plate.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Benhård kritik af Danmark

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned