Trængslerne fortsætter i den nedrykningstruede Premier League-klub Everton, der kom ud af seneste regnskabsår med et gigantisk underskud.
89,1 millioner pund, svarende til 778 millioner danske kroner, står der med røde tal på bundlinjen. Det er en fordobling af underskuddet fra året før.
Evertons skrantende økonomi har længe været under lup. I november blev klubben fratrukket ti point i Premier League som straf for brud på ligaens økonomiske regler.
Efter en appel blev straffen senere sat ned til seks point, men der kan vente flere problemer forude.
En uafhængig kommission er i øjeblikket ved at granske Evertons økonomi og pengeforbrug blandt andet i sæsonen 2022/23, som det netop udsendte regnskab dækker.
Klubben er nemlig mistænkt for igen at have brugt flere penge end reglerne tillader. En høring blev afholdt før påske, og afgørelsen forventes i den kommende uge.
Det kan medføre endnu en pointstraf til en klub, der lige nu er tre point over nedrykningsstregen og uden sejr i de seneste 12 kampe.
Everton oplyser, at det store underskud blandt andet skyldes store udgifter til klubbens nye stadion, der er ved at blive opført på havnen i Liverpool.
Det er sjette regnskabsår i træk, at Everton præsenterer underskud. Klubben har nu en gæld på 330,6 millioner pund (2,9 milliarder danske kroner).
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
AVIS