Tre på stribe: Brentford taber efter dyre fejl

Thomas Frank og Brentford løb ind i endnu et nederlag.



For ti dage siden hentede Brentford en sejr over Reading, som rykkede dem på førstepladsen i Championship og udbyggede deres stime uden nederlag til hele 21 kampe. Men siden er det gået ned ad bakke for danskerklubben.

Thomas Frank og kompagni tabte lørdag til Coventry City, der inden lørdagens kamp var nummer 20 ud af 24 i rækken.

Det var deres tredje nederlag på stribe, efter at de i løbet af den forgangne uge også har tabt til Barnsley og Queens Park Rangers.

Til lørdagens kamp havde Thomas Frank valgt at ryste posen og spare et par nøglespillere som Henrik Dalsgaard og Josh DaSilva, der begge startede kampen på bænken, mens de var helt uden topscorer Ivan Toney. Ændringerne i startopstillingen gav ikke pote. 

Efter godt 20 minutter kom Brentford bagud. Rico Henry begik et klodset straffespark, som Coventry-angriber Tyler Walker tog sig sikkert af og sendte i kassen.

Føringen holdt indtil pausen, og ti minutter inde i anden halvleg blev føringen fordoblet af selvsamme Tyler Walker. Efter en stor målmandsfejl modtog Walker bolden i Brentford-feltet, hvor han vendte flot og sendte kuglen i kassen.

Det fik Brentford-træneren til at skifte ud og sende Henrik Dalsgaard, Joshua Dasilva og Tariqe Fosu i aktion, men det hjalp ikke. Det sluttede med en sejr til Coventry, der dermed kravler op på 18. pladsen i Championship.

Brentford er fortsat nummer to i Championshp, hvor de er á point med Watford, men de kan overhales af Swansea City, der har spillet færre kampe. 





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Nordsjælland – AGF

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen