Tre på stribe: Brentford taber efter dyre fejl

Thomas Frank og Brentford løb ind i endnu et nederlag.



For ti dage siden hentede Brentford en sejr over Reading, som rykkede dem på førstepladsen i Championship og udbyggede deres stime uden nederlag til hele 21 kampe. Men siden er det gået ned ad bakke for danskerklubben.

Thomas Frank og kompagni tabte lørdag til Coventry City, der inden lørdagens kamp var nummer 20 ud af 24 i rækken.

Det var deres tredje nederlag på stribe, efter at de i løbet af den forgangne uge også har tabt til Barnsley og Queens Park Rangers.

Til lørdagens kamp havde Thomas Frank valgt at ryste posen og spare et par nøglespillere som Henrik Dalsgaard og Josh DaSilva, der begge startede kampen på bænken, mens de var helt uden topscorer Ivan Toney. Ændringerne i startopstillingen gav ikke pote. 

Efter godt 20 minutter kom Brentford bagud. Rico Henry begik et klodset straffespark, som Coventry-angriber Tyler Walker tog sig sikkert af og sendte i kassen.

Føringen holdt indtil pausen, og ti minutter inde i anden halvleg blev føringen fordoblet af selvsamme Tyler Walker. Efter en stor målmandsfejl modtog Walker bolden i Brentford-feltet, hvor han vendte flot og sendte kuglen i kassen.

Det fik Brentford-træneren til at skifte ud og sende Henrik Dalsgaard, Joshua Dasilva og Tariqe Fosu i aktion, men det hjalp ikke. Det sluttede med en sejr til Coventry, der dermed kravler op på 18. pladsen i Championship.

Brentford er fortsat nummer to i Championshp, hvor de er á point med Watford, men de kan overhales af Swansea City, der har spillet færre kampe. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

FCK kørte Silkeborg over

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Fredericia er nærmest rykket ned

FCN med stor gave til AGF i guldkampen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Disse to er færdige i Brøndby

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby