For ti dage siden hentede Brentford en sejr over Reading, som rykkede dem på førstepladsen i Championship og udbyggede deres stime uden nederlag til hele 21 kampe. Men siden er det gået ned ad bakke for danskerklubben.
Thomas Frank og kompagni tabte lørdag til Coventry City, der inden lørdagens kamp var nummer 20 ud af 24 i rækken.
Det var deres tredje nederlag på stribe, efter at de i løbet af den forgangne uge også har tabt til Barnsley og Queens Park Rangers.
Til lørdagens kamp havde Thomas Frank valgt at ryste posen og spare et par nøglespillere som Henrik Dalsgaard og Josh DaSilva, der begge startede kampen på bænken, mens de var helt uden topscorer Ivan Toney. Ændringerne i startopstillingen gav ikke pote.
Efter godt 20 minutter kom Brentford bagud. Rico Henry begik et klodset straffespark, som Coventry-angriber Tyler Walker tog sig sikkert af og sendte i kassen.
Føringen holdt indtil pausen, og ti minutter inde i anden halvleg blev føringen fordoblet af selvsamme Tyler Walker. Efter en stor målmandsfejl modtog Walker bolden i Brentford-feltet, hvor han vendte flot og sendte kuglen i kassen.
Det fik Brentford-træneren til at skifte ud og sende Henrik Dalsgaard, Joshua Dasilva og Tariqe Fosu i aktion, men det hjalp ikke. Det sluttede med en sejr til Coventry, der dermed kravler op på 18. pladsen i Championship.
Brentford er fortsat nummer to i Championshp, hvor de er á point med Watford, men de kan overhales af Swansea City, der har spillet færre kampe.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
