Tre på stribe: Brentford taber efter dyre fejl

Thomas Frank og Brentford løb ind i endnu et nederlag.



For ti dage siden hentede Brentford en sejr over Reading, som rykkede dem på førstepladsen i Championship og udbyggede deres stime uden nederlag til hele 21 kampe. Men siden er det gået ned ad bakke for danskerklubben.

Thomas Frank og kompagni tabte lørdag til Coventry City, der inden lørdagens kamp var nummer 20 ud af 24 i rækken.

Det var deres tredje nederlag på stribe, efter at de i løbet af den forgangne uge også har tabt til Barnsley og Queens Park Rangers.

Til lørdagens kamp havde Thomas Frank valgt at ryste posen og spare et par nøglespillere som Henrik Dalsgaard og Josh DaSilva, der begge startede kampen på bænken, mens de var helt uden topscorer Ivan Toney. Ændringerne i startopstillingen gav ikke pote. 

Efter godt 20 minutter kom Brentford bagud. Rico Henry begik et klodset straffespark, som Coventry-angriber Tyler Walker tog sig sikkert af og sendte i kassen.

Føringen holdt indtil pausen, og ti minutter inde i anden halvleg blev føringen fordoblet af selvsamme Tyler Walker. Efter en stor målmandsfejl modtog Walker bolden i Brentford-feltet, hvor han vendte flot og sendte kuglen i kassen.

Det fik Brentford-træneren til at skifte ud og sende Henrik Dalsgaard, Joshua Dasilva og Tariqe Fosu i aktion, men det hjalp ikke. Det sluttede med en sejr til Coventry, der dermed kravler op på 18. pladsen i Championship.

Brentford er fortsat nummer to i Championshp, hvor de er á point med Watford, men de kan overhales af Swansea City, der har spillet færre kampe. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Det ser sort ud for B.93

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Raser over Brian Riemer-interview

Melder Lindstrøm helt færdig

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027