Andreas Christensen vakte opsigt, da han i lørdags meldte afbud til Chelseas FA Cup-finale mod Liverpool. Det ser nu ud til, at han på trods af to kampe tilbage i sæsonen for London-klubben har spillet sin sidste kamp for dem.
Det fortæller Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel ved pressemødet forud for torsdagens kamp mod Watford.
– Jeg er ikke sikker på, at han vil være involveret i kampen i morgen eller i weekenden. Han har stadig vores opbakning, men jeg er ikke sikker på i morgen, siger tyskeren og fortsætter:
– Det er ret usandsynligt (at han deltager i weekenden red.). Det var med meget kort varsel op til pokalfinalen, og det har ikke kun været ved denne kamp, men også ved andre i ugerne op til. Der er ingen chance for, at jeg kan komme med en forudsigelse om, hvordan det er i morgen eller i weekenden, forklarer Tuchel.
Når det kommer til, hvad der var galt med den danske landsholdsprofil, så er det noget, som Chelsea-træneren holder meget tæt ind til kroppen, men peger på, at det var om morgenen, at han fik beskeden.
– Han havde sine grunde. De forbliver private og fortrolige, men det var ikke første gang, som man kan se over de seneste uger, hvor vi har haft nogle af de samme situationer, hvor han ikke har kunne spille så regelmæssigt. Vi troede, at han var i en god udvikling, fordi han spillede stærkt mod Leeds i kampen forinden. Men vi havde en samtale, og vi måtte respektere det, siger Tuchel.
Han peger desuden på, at når Andreas Christensen meldte fra til FA Cup-finalen, så var det ikke fordi, at danskeren ikke ville spille, men fordi han ikke kunne.
Christensen har efter sit afbud til pokalfinalen fået en del kritik. Læs mere om det her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT