Tuchel: AC har trukket sig på kampdagen før

Det kan godt se ud til, at Andreas Christensen ikke kommer med i de to sidste opgør i denne sæson for sin klub.



Andreas Christensen vakte opsigt, da han i lørdags meldte afbud til Chelseas FA Cup-finale mod Liverpool. Det ser nu ud til, at han på trods af to kampe tilbage i sæsonen for London-klubben har spillet sin sidste kamp for dem.

Det fortæller Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel ved pressemødet forud for torsdagens kamp mod Watford.

– Jeg er ikke sikker på, at han vil være involveret i kampen i morgen eller i weekenden. Han har stadig vores opbakning, men jeg er ikke sikker på i morgen, siger tyskeren og fortsætter:

– Det er ret usandsynligt (at han deltager i weekenden red.). Det var med meget kort varsel op til pokalfinalen, og det har ikke kun været ved denne kamp, men også ved andre i ugerne op til. Der er ingen chance for, at jeg kan komme med en forudsigelse om, hvordan det er i morgen eller i weekenden, forklarer Tuchel.

Når det kommer til, hvad der var galt med den danske landsholdsprofil, så er det noget, som Chelsea-træneren holder meget tæt ind til kroppen, men peger på, at det var om morgenen, at han fik beskeden.

– Han havde sine grunde. De forbliver private og fortrolige, men det var ikke første gang, som man kan se over de seneste uger, hvor vi har haft nogle af de samme situationer, hvor han ikke har kunne spille så regelmæssigt. Vi troede, at han var i en god udvikling, fordi han spillede stærkt mod Leeds i kampen forinden. Men vi havde en samtale, og vi måtte respektere det, siger Tuchel.

Han peger desuden på, at når Andreas Christensen meldte fra til FA Cup-finalen, så var det ikke fordi, at danskeren ikke ville spille, men fordi han ikke kunne.

Christensen har efter sit afbud til pokalfinalen fået en del kritik. Læs mere om det her.






Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Parken kåret til Superligaens bedste bane

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit