Tuchel: AC har trukket sig på kampdagen før

Det kan godt se ud til, at Andreas Christensen ikke kommer med i de to sidste opgør i denne sæson for sin klub.



Andreas Christensen vakte opsigt, da han i lørdags meldte afbud til Chelseas FA Cup-finale mod Liverpool. Det ser nu ud til, at han på trods af to kampe tilbage i sæsonen for London-klubben har spillet sin sidste kamp for dem.

Det fortæller Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel ved pressemødet forud for torsdagens kamp mod Watford.

– Jeg er ikke sikker på, at han vil være involveret i kampen i morgen eller i weekenden. Han har stadig vores opbakning, men jeg er ikke sikker på i morgen, siger tyskeren og fortsætter:

– Det er ret usandsynligt (at han deltager i weekenden red.). Det var med meget kort varsel op til pokalfinalen, og det har ikke kun været ved denne kamp, men også ved andre i ugerne op til. Der er ingen chance for, at jeg kan komme med en forudsigelse om, hvordan det er i morgen eller i weekenden, forklarer Tuchel.

Når det kommer til, hvad der var galt med den danske landsholdsprofil, så er det noget, som Chelsea-træneren holder meget tæt ind til kroppen, men peger på, at det var om morgenen, at han fik beskeden.

– Han havde sine grunde. De forbliver private og fortrolige, men det var ikke første gang, som man kan se over de seneste uger, hvor vi har haft nogle af de samme situationer, hvor han ikke har kunne spille så regelmæssigt. Vi troede, at han var i en god udvikling, fordi han spillede stærkt mod Leeds i kampen forinden. Men vi havde en samtale, og vi måtte respektere det, siger Tuchel.

Han peger desuden på, at når Andreas Christensen meldte fra til FA Cup-finalen, så var det ikke fordi, at danskeren ikke ville spille, men fordi han ikke kunne.

Christensen har efter sit afbud til pokalfinalen fået en del kritik. Læs mere om det her.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM