Andreas Christensen vakte opsigt, da han i lørdags meldte afbud til Chelseas FA Cup-finale mod Liverpool. Det ser nu ud til, at han på trods af to kampe tilbage i sæsonen for London-klubben har spillet sin sidste kamp for dem.
Det fortæller Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel ved pressemødet forud for torsdagens kamp mod Watford.
– Jeg er ikke sikker på, at han vil være involveret i kampen i morgen eller i weekenden. Han har stadig vores opbakning, men jeg er ikke sikker på i morgen, siger tyskeren og fortsætter:
– Det er ret usandsynligt (at han deltager i weekenden red.). Det var med meget kort varsel op til pokalfinalen, og det har ikke kun været ved denne kamp, men også ved andre i ugerne op til. Der er ingen chance for, at jeg kan komme med en forudsigelse om, hvordan det er i morgen eller i weekenden, forklarer Tuchel.
Når det kommer til, hvad der var galt med den danske landsholdsprofil, så er det noget, som Chelsea-træneren holder meget tæt ind til kroppen, men peger på, at det var om morgenen, at han fik beskeden.
– Han havde sine grunde. De forbliver private og fortrolige, men det var ikke første gang, som man kan se over de seneste uger, hvor vi har haft nogle af de samme situationer, hvor han ikke har kunne spille så regelmæssigt. Vi troede, at han var i en god udvikling, fordi han spillede stærkt mod Leeds i kampen forinden. Men vi havde en samtale, og vi måtte respektere det, siger Tuchel.
Han peger desuden på, at når Andreas Christensen meldte fra til FA Cup-finalen, så var det ikke fordi, at danskeren ikke ville spille, men fordi han ikke kunne.
Christensen har efter sit afbud til pokalfinalen fået en del kritik. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE