Tuchel: Pillede Saul ud inden han blev endnu værre

Spanske Saul fik en Chelsea-debut lige til glemmebogen.



Chelsea nåede lige akkurat at leje spanske Saul Niguez hos Atlético Madrid inden transfervinduets afslutning, og lørdag fik han sin debut i den blå trøje. 

Chelsea vandt 3-0 over Aston Villa, så resultatmæssigt var der ikke noget at komme efter. Det var der til gengæld på spanierens præstation, blot skiftet ud i pausen efter en sløj indsats. 

Efter kampen forklarede Chelseas tyske manager Thomas Tuchel, hvorfor han skiftede midtbanespilleren ud så tidligt. 

– Det var en svær beslutning, men han havde det svært. Det tager jeg ansvar for, for jeg startede ham i en svær kamp efter en landskampspause, og han havde svært ved tilpasse sig fysisk. 

– Overordnet synes jeg, at han havde svært ved at tilpasse sig intensiteten og Aston Villas høje pres. Derudover havde han også udfordringer med at tilpasse sig vores system og principper. Han havde det svært og tabte nogle lette bolde, hvilket er meget usædvanligt for ham. Derfor tænkte jeg, inden han mistede mere selvtillid, at det nok var bedst, at tage ham ud.

– Det var en svær en, men jeg håber, at han kan acceptere, at det er mit ansvar, og at det måske også er normalt nok. Til træning lignede det, at han ikke havde problemer med at tilpasse sig, men det var også træning, fortalte den tyske manager efter kampen.

Romelu Lukaku scorede to mål og Mateo Kovacic scorede et enkelt. Chelsea er i øjeblikket på andenpladsen i Premier League efter tre sejre og en enkelt uafgjort i de første fire runder.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Åbner for flere Brøndby-salg

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Paolo Maldini lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske