Tuchel: Pillede Saul ud inden han blev endnu værre

Spanske Saul fik en Chelsea-debut lige til glemmebogen.



Chelsea nåede lige akkurat at leje spanske Saul Niguez hos Atlético Madrid inden transfervinduets afslutning, og lørdag fik han sin debut i den blå trøje. 

Chelsea vandt 3-0 over Aston Villa, så resultatmæssigt var der ikke noget at komme efter. Det var der til gengæld på spanierens præstation, blot skiftet ud i pausen efter en sløj indsats. 

Efter kampen forklarede Chelseas tyske manager Thomas Tuchel, hvorfor han skiftede midtbanespilleren ud så tidligt. 

– Det var en svær beslutning, men han havde det svært. Det tager jeg ansvar for, for jeg startede ham i en svær kamp efter en landskampspause, og han havde svært ved tilpasse sig fysisk. 

– Overordnet synes jeg, at han havde svært ved at tilpasse sig intensiteten og Aston Villas høje pres. Derudover havde han også udfordringer med at tilpasse sig vores system og principper. Han havde det svært og tabte nogle lette bolde, hvilket er meget usædvanligt for ham. Derfor tænkte jeg, inden han mistede mere selvtillid, at det nok var bedst, at tage ham ud.

– Det var en svær en, men jeg håber, at han kan acceptere, at det er mit ansvar, og at det måske også er normalt nok. Til træning lignede det, at han ikke havde problemer med at tilpasse sig, men det var også træning, fortalte den tyske manager efter kampen.

Romelu Lukaku scorede to mål og Mateo Kovacic scorede et enkelt. Chelsea er i øjeblikket på andenpladsen i Premier League efter tre sejre og en enkelt uafgjort i de første fire runder.





Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen