Kommer Rasmus Højlund nogensinde over 20 mål som Manchester United-spiller?
I sidste sæson scorede den danske angriber 10 Premier League-mål og 16 kasser i alle turneringer, men den tidligere Manchester United-kæmpe Gary Pallister, der vandt masser af titler med Sir Alex Ferguson som cheftræner, har sin tvivl om De Røde Djævles angribere.
I et interview fortæller Gary Pallister, at han har tvivl om både Højlund og hollandske Joshua Zirkzee.
– Zirkzee er i hvert fald ikke en 9’er. Han er mere en nummer 10, da han gerne vil komme dybt ned i banen og være en del af spillet. Er det ham, der ender med at score 30 mål? Nej, det gør han ikke. Det tror jeg ikke.
– I forhold til Højlund må man sige, at det går lidt op og ned. Han er ung, har en fantastisk attitude, god energi og er hurtig. Kan kan ende med at blive en angriber, der garanterer dig 20 mål hver sæson? Jeg vil mene, at det er til debat.
– Jeg mener helt klart, at Manchester United savner en angriber, der kan gøre det (score 20 mål hver sæson, red.). Der har været snak om, at Zirkzee allerede skal væk, og der har været snak om, hvem der nu også var, der hentede ham til klubben, hvem der tager ansvaret og så videre. Det er alt sammen lidt underligt.
– Det er to spillere, der har forskellige kvaliteter, men det er helt sikkert, at man ikke skal spille dem sammen i et to-mands-angreb.
– Nu handler det for de her to om at vise de øverste folk i klubben – ikke mindst manageren – at de kan lave de nødvendige mål, der gør, at klubben kommer på rette kurs. For det er noget, der har manglet i nogle år nu, siger Gary Pallister.
Mens Joshua Zirkzee for nylig scorede sit andet og tredje mål for Manchester United, står Rasmus Højlund i indeværende sæson noteret for fem.
Håber på topangriber
Mens Gary Pallister helt tydeligt har sin tvivl om de to angribere, har han altså ikke lukket døren i forhold til succes for Rasmus Højlund.
Sagen er bare den, at Pallister mener, at Manchester United skal finde noget mere erfarent og sikkert i angrebet.
– Jeg er af den mening, at vi skulle have gået efter Harry Kane, fordi han garanterer mål. Det har han vist i Bayern. Det har han vist i Tottenham. Jeg forstår, at det havde været en stor og dyr handel at få ham fri af Tottenham, men når man ser på nogle af de chancer, vi har taget – og vi er helt tilbage ved Alexis Sanchez og spillere som det – så har vi bare ikke ramt rigtigt. Jeg mener, at Harry Kane ville have passet som hånd i handske og havde scoret masser af mål for Manchester United, siger Pallister.
Manchester United tabte i weekenden med 2-3 til Nottingham Forest. Her scorede Rasmus Højlund til 1-1. Dermed tabte Manchester Uniteds portugisiske træner, Ruben Amorim, for første gang som træner for De Røde Djævle.
United ligger blot nummer 13 i Premier League, og det bliver interessant at se, hvad der sker i januar. I hvert fald har der været masser af rygter om interesse i den svenske angriber Viktor Gyökeres, som Amorim kender indgående fra deres fælles tid i Sporting CP.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Medier revser Real Madrid-træner
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
‘Det er tæt på uforklarligt’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER