Christian Eriksen har fået masser af ros efter Manchester Uniteds 3-1-sejr over Arsenal søndag, men danskeren var indledningsvist i opgøret involveret i en situation, hvor han så ud til at koste dyrt.
Eriksen mistede således bolden på midten af banen, hvorefter Arsenal satte et kontraangreb i gang, som endte med, at Gabriel Martinelli sendte bolden forbi David de Gea.
Efter et VAR-gennemsyn blev scoringen dog annulleret, da kampens dommer vurderede, at Martin Ødegaard havde begået frispark på Eriksen, da nordmanden eroberede bolden fra den danske landsholdsstjerne.
Og efterfølgende var der i Sky Sports-studiet uenighed om, hvorvidt Martinellis mål skulle have været annulleret eller ej. Ifølge den tidligere Chelsea-angriber Jimmy Floyd Hasselbaink var situationen således nemlig den, at Eriksen blot havde mistet bolden på grund af manglende fysisk styrke.
– Han er svag. For mig at se er det ikke et frispark, lød det således fra Hasselbaink.
Den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane var dog ikke helt enig i den vurdering.
– Ja, det er et lille frispark. Men det, jeg tror hjælper United i situationen, er at Ødegaard faktisk ikke rører bolden. Vi spillede selvfølgelig i en anden tid. Men nu om dage, med den måde spillet har udviklet sig… de gør det alle sammen. Det er sket en del gange i første halvleg, hvor flere spillere har gjort det. De lader sig falde, når de bliver rørt. Jeg bryder mig ikke om at se det. Men med den måde, spillet har udviklet sig på, så vil jeg vel sige, at det er et frispark, lød vurderingen således fra Roy Keane.
Den pointe var Jimmy Floyd Hasselbaink ikke enig i.
– Men du behøver ikke at røre bolden. Han [Ødegaard, red.] sparker ikke spilleren. Han kommer bare i kontakt med ham. Og det er tilladt. Det er det, de ønsker. De vil have, at spillet flyder mere frit. Hvorfor er det et frispark? lød det således fra hollænderen.
I afspilleren øverst i artiklen kan du se klippet, hvor Martin Ødegaard begår frispark på Christian Eriksen.
🗣 "He's being weak, it's not a foul." ❌
— Football Daily (@footballdaily) September 4, 2022
Jimmy Floyd Hasselbaink and Roy Keane debate whether Eriksen was fouled in the build up to Arsenal's disallowed goal pic.twitter.com/EJctcR66xa
LIVE
LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’
EKSKLUSIVT
– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM
INTERVIEW
Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel
FC København bekræfter transfer
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
INTERVIEW
– Er det Alt for damerne, det her!?
Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
MEDIE
Froholdts præstationer sender millioner til FCK
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
FCN brænder straffe og smider point mod OB
Hvidovre stikker fra Vejle
Journalist åbner for chokskifte
Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende
Dortmund smider sejren i kæmpe drama
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’
EKSKLUSIVT
Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
‘Man er nødt til at lære af den slags historier’
TIPSBLADETS DOM
Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark
HELT VILDT
Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år
EKSKLUSIVT