Undrer sig over Lukaku: Hvad sker der?

Forventningerne til Romelu Lukaku var kæmpestore, da Chelsea i sommer hentede den belgiske stjerneangriber tilbage til Stamford Bridge for 855 millioner kroner. Indtil videre har Lukakus retur dog været ganske skuffende, lyder det nu fra det franske medie Foot Mercato.



Det lignede en voldsom forstærkning, da Chelsea i sommer hentede Romelu Lukaku i Inter for 855 millioner kroner. 

Og Lukaku lagde da også stærkt fra land, med fire mål i sine første fire kampe efter skiftet til Champions League-vinderne. Siden da er det dog blot blevet til ét mål fra den 28-årige belgier, der er den dyreste spiller i Chelseas historie. 

Og Lukakus begrænsede succes på Stamford Bridge har nu fået det franske medie Foot Mercato til at reflektere over belgierens situation. ‘Hvad sker der med Lukaku?’ spørger Foot Mercato således i overskriften af en artikel, hvor mediet har taget et kig på angriberens fire første måneder efter returen til Chelsea.

– Han blev hentet som den helt store hovedperson i sommer, og Romelu Lukaku startede også godt, før en ankelskade satte en stopper for tingene. Han vendte tilbage for en måned siden, men belgieren er endnu ikke vendt tilbage til sit topniveau. Langt fra endda, skriver Foot Mercato. 

Er ikke den samme
Foot Mercato peger på, at Chelsea hentede Romelu Lukaku som en vigtig del af London-klubbens ambition om at kæmpe med om det engelske mesterskab i denne sæson.

– Men han er ikke længere den samme spiller efter hans retur. Han startede så fint (tre mål i de første tre ligakampe), men han har ikke scoret i ligaen siden den 11. september mod Aston Villa. Det er 424 minutter uden mål. Og beviset på, at der ikke er tale om en normal retur fra en skade, er at Tuchel blot har ladet belgieren starte inde én gang. Nemlig i den sjette og sidste gruppekamp i Champions League mod Zenit. En mindre vigtig kamp, idet Chelsea allerede var videre til den næste runde, hvorfor Tuchel udnyttede situationen til at lave en del rotationer. 

Romelu Lukaku kom på tavlen i opgøret i Rusland, men i Premier League har belgieren altså ikke scoret i sine seneste otte kampe. Ifølge Foot Mercato så Lukaku desuden heller ikke videre skræmmende ud, da han spillede fra start mod Zenit.

– Mindre mobil og mere besværet sine bevægelser. Han er vant til at gøre livet surt for forsvarsspillere ved at bruge sin krop, men denne gang så han ud til at have problemer med sine løb og med at finde sig til rette i feltet. Selv i forhold til det tekniske så vi usædvanlige ting fra ham, som da han upresset havde besvær med at kontrollere bolden, lyder det fra Foot Mercato. 

Romelu Lukaku er startet på bænken i Chelseas fire seneste ligakampe, men belgieren kan potentielt få chancen fra start i aftenens ligakamp mod Everton. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Raser: Det er latterligt!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’