PL-danskers vilde år: Det er pissestort

Det har været et år spækket med store oplevelser for det tidligere FC København-talent.



2021 har været et begivenhedsrigt år for unge Mads Bidstrup.

Den danske midtbanespiller startede året med at genoptræne en knæskade, som han havde døjet med siden sidste sommer, og med udsigter til en rolle på Brentfords andethold, Brentford B.

Mads Bidstrups udvikling siden har dog været ualmindeligt stejl. Han debuterede i Championship i april og spillede seks kampe i sæsonafslutningen, inden han blev permanent rykket op på Brentfords førstehold. Nu er den 20-årige dansker en del af Premier League-truppen, hvor han også har fået et par indhop, ligesom det også blev til U21-landsholdsdebut i september.  

– Det har været kæmpestort. Det er også gået hurtigt i forhold til at jeg begyndte at spille lidt på førsteholdet i Brentford i nogle Championship kampe i foråret, og nu pludselig får debut i Premier League. Det er pissestort og dejligt, at de tror så meget på mig og stoler på, at jeg kan udføre opgaven i Premier League, siger Mads Bidstrup til tipsbladet.dk og fortsætter:

– Det er også altid dejligt at repræsentere sit land også på U21-landsholdet. Det er noget, jeg har haft et mål om i lang tid.

Selvom han nyder begge dele, er der dog lidt forskel på at stå over for stjernerne i Premier League kontra andre U21-landshold.

– Det er to forskellige ting. Der er også sindssygt meget kvalitet på U21-landsholdet og virkelig meget ungt talent, men i Premier League er du oppe imod de bedste i verden, så det er en lidt anden opgave, siger han.

“Vi har det skidesjovt”
Mads Bidstrup har efterhånden tilbragt et par år i udlandet. Allerede i 2018 skiftede det unge talent fra FC København til RB Leipzig, hvor han spillede to år på ungdomsholdene, inden han rykkede til Brentford.

Det skifte har altså vist sig succesfuldt, og her var det især klubbens danske islæt, der lokkede den 20-årige dansker.   

– Jeg tror helt klart, at det, der styrkede mit valg om Brentford, var de relationer, jeg har haft til klubben, før jeg overhovedet kom til. Der var mange danskere, så jeg vidste, jeg ville falde godt til, og jeg har kendt Brian Riemer længe, og han var min U19-træner i FC København. Det er helt klart en af grundene til, at jeg tog dertil, siger Mads Bidstrup.

Samtidig kendte U21-landsholdsspilleren også et hav af andre danskere i klubben, heriblandt Mads Roersle, Luka Racic, Gustav Mogensen og Mads Bech.  

–  Vi har det skidesjovt sammen derovre. Selvfølgelig er det seriøst på træningsbanen, men uden for træningsbanen har vi en masse gode stunder, hvor vi spiser sammen og bare hygger. Det er dejligt, siger Mads Bidstrup.

U21-landsholdet skal tirsdag møde Tyrkiet i kvalifikationen til U21-EM. 





Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’




► LIVE

LIVE: FCM satte tilskuerrekord mod FCK

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Vilde tal fra topkamp: ‘Ikke dét, jeg betaler for’

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Kæmpe drama

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Dommerekspert med opråb til Brøndby-spiller

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?

Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Erik Sviatchenko kalder FCM-transfer ‘perfekt’

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

Legende anbefalede Superligaen og Aarhus

‘Zanka’ melder ud: Er det helt slut nu?

Et sort hul for FC København – fornærmende ringe

På rov i FC Nordsjælland?

FCK-direktør afslører: Det er helt vanvittig dyrt

‘Han er røvirriterende’

Slagter FCK-stjerne: ‘Det ødelægger holdet’

Ude af FCK-truppen: ‘Han kom for sent til træning’