United-ikon: Eriksen minder mig om denne spiller

Den tidligere Manchester United-anfører Bryan Robson har nu sammenlignet Christian Eriksen med en tidligere Ajax- og Manchester United-spiller



Christian Eriksen støder til Manchester United-truppen i næste uge, hvor danskeren kan få sin debut mod Atlético Madrid i Oslo, og den tidligere Manchester United-kaptajn Bryan Robson glæder sig nu over danskerens skifte til "De røde djævle".

– Jeg vil sige, at han er en lidt mere offensivt orienteret spiller, men han er disciplineret. Han arbejder hårdt for holdet, og han kommer tilbage i de rigtige områder. Han minder mig en smule om Arnold Mühren [tidligere hollandsk landsholdsspiller, der spillede for Ajax og Manchester United, red.], i forhold til den måde, Mühren plejede at komme ind fra venstre og gå ind i de rigtige områder. Det kan Eriksen også. Han har utroligt meget kvalitet med bolden, lyder det således, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside, fra Bryan Robson, der var anfører for Manchester United i mere end et årti.

– På dødboldene bliver det en fin blanding af Bruno og Eriksen. Der er meget kvalitet der, og det får vi forhåbentligt at se. 

Også den tidligere danske landsholdsspiller Jesper Olsen, der selv spillede for Manchester United i firserne, glæder sig over Christian Eriksens ankomst på Old Trafford. 

– Han er en af de spillere, der nok er lidt undervurderet, fordi han gør ting meget simpelt og nemt. Jeg tror, at han bliver en glimrende tilføjelse til Manchester United-truppen, lyder det således fra Jesper Olsen. 

Mens Christian Eriksen i næste sæson skal spille for Manchester United, så er det stadig uvist, om danskeren bliver holdkammerat med Cristiano Ronaldo. Portugiseren har nu talt med en anden holdkammerat om situationen, hvilket du kan læse om HER.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’




LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Anton Gaaei-handel meldes død

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Stor ændring i AGF?

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!