Christian Eriksen støder til Manchester United-truppen i næste uge, hvor danskeren kan få sin debut mod Atlético Madrid i Oslo, og den tidligere Manchester United-kaptajn Bryan Robson glæder sig nu over danskerens skifte til "De røde djævle".
– Jeg vil sige, at han er en lidt mere offensivt orienteret spiller, men han er disciplineret. Han arbejder hårdt for holdet, og han kommer tilbage i de rigtige områder. Han minder mig en smule om Arnold Mühren [tidligere hollandsk landsholdsspiller, der spillede for Ajax og Manchester United, red.], i forhold til den måde, Mühren plejede at komme ind fra venstre og gå ind i de rigtige områder. Det kan Eriksen også. Han har utroligt meget kvalitet med bolden, lyder det således, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside, fra Bryan Robson, der var anfører for Manchester United i mere end et årti.
– På dødboldene bliver det en fin blanding af Bruno og Eriksen. Der er meget kvalitet der, og det får vi forhåbentligt at se.
Også den tidligere danske landsholdsspiller Jesper Olsen, der selv spillede for Manchester United i firserne, glæder sig over Christian Eriksens ankomst på Old Trafford.
– Han er en af de spillere, der nok er lidt undervurderet, fordi han gør ting meget simpelt og nemt. Jeg tror, at han bliver en glimrende tilføjelse til Manchester United-truppen, lyder det således fra Jesper Olsen.
Mens Christian Eriksen i næste sæson skal spille for Manchester United, så er det stadig uvist, om danskeren bliver holdkammerat med Cristiano Ronaldo. Portugiseren har nu talt med en anden holdkammerat om situationen, hvilket du kan læse om HER.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE