Christian Eriksen støder til Manchester United-truppen i næste uge, hvor danskeren kan få sin debut mod Atlético Madrid i Oslo, og den tidligere Manchester United-kaptajn Bryan Robson glæder sig nu over danskerens skifte til "De røde djævle".
– Jeg vil sige, at han er en lidt mere offensivt orienteret spiller, men han er disciplineret. Han arbejder hårdt for holdet, og han kommer tilbage i de rigtige områder. Han minder mig en smule om Arnold Mühren [tidligere hollandsk landsholdsspiller, der spillede for Ajax og Manchester United, red.], i forhold til den måde, Mühren plejede at komme ind fra venstre og gå ind i de rigtige områder. Det kan Eriksen også. Han har utroligt meget kvalitet med bolden, lyder det således, ifølge Manchester Uniteds hjemmeside, fra Bryan Robson, der var anfører for Manchester United i mere end et årti.
– På dødboldene bliver det en fin blanding af Bruno og Eriksen. Der er meget kvalitet der, og det får vi forhåbentligt at se.
Også den tidligere danske landsholdsspiller Jesper Olsen, der selv spillede for Manchester United i firserne, glæder sig over Christian Eriksens ankomst på Old Trafford.
– Han er en af de spillere, der nok er lidt undervurderet, fordi han gør ting meget simpelt og nemt. Jeg tror, at han bliver en glimrende tilføjelse til Manchester United-truppen, lyder det således fra Jesper Olsen.
Mens Christian Eriksen i næste sæson skal spille for Manchester United, så er det stadig uvist, om danskeren bliver holdkammerat med Cristiano Ronaldo. Portugiseren har nu talt med en anden holdkammerat om situationen, hvilket du kan læse om HER.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Voldsom europæisk kritik af FIFA
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’