Råder Højlund: Du skal ikke arbejde hårdere

Dimitar Berbatov kan godt se, at hans råd måske vil få noget modstand.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har efter sit skifte til Manchester United scoret fem gange i Champions League, men i de engelske turneringer er det endnu ikke blevet til mål fra hans side. Det er selvom han nu har spillet med i 11 kampe i Premier League.

I forbindelse med målkrisen har den tidligere United-angriber Dimitar Berbatov på Betfairs hjemmeside kommet med et råd til danskeren. Højlund skal simpelthen spille klogere og ikke hårdere.

– Nogle gange, når du fokuserer på andre dele af dit spil, er du ikke i den rigtige position til rent faktisk at score mål, når bolden er i feltet, fordi du er træt efter at have gjort alt andet. Derfor siger jeg nogle gange, at du skal arbejde smart, ikke hårdt, siger han og fortsætter:

– Det er meget svært, fordi hvis du ikke scorer i en kamp, og du heller ikke gør noget af det andet, vil fansene sige, at du ikke laver noget, og de vil sige, at du er doven. Derfor kompenserer nogle spillere ved at jage bolden og gøre det hårde arbejde, fordi de i det mindste får fansene til at klappe og værdsætte det, du laver, lyder det fra Berbatov.

Derudover slår han fast, at der ikke er nogen trylleord, der kan gøre det for Højlund.

– Jeg kan se, at han lægger kræfter i det og laver løbene. Han prøver at få målet, og med tiden vil det ske, fortæller den tidligere United-bomber, der peger på, at det nok er  i hovedet på danskeren, at han ikke har scoret i Premier League.

– Mit råd til Rasmus ville være ikke at tænke for meget over det. Jeg ved, det er meget svært, men prøv bare at eliminere det fra dine tanker og koncentrer dig om de gode ting, du laver, og den indsats, du lægger. Målet vil komme, fastslår Berbatov.

Samme Dimitar Berbatov var også ude med et råd til Højlund, da han skiftede til Manchester United. Læs mere om det her.





Bekræfter dansk kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Norges kronprins rejser til USA