Råder Højlund: Du skal ikke arbejde hårdere

Dimitar Berbatov kan godt se, at hans råd måske vil få noget modstand.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har efter sit skifte til Manchester United scoret fem gange i Champions League, men i de engelske turneringer er det endnu ikke blevet til mål fra hans side. Det er selvom han nu har spillet med i 11 kampe i Premier League.

I forbindelse med målkrisen har den tidligere United-angriber Dimitar Berbatov på Betfairs hjemmeside kommet med et råd til danskeren. Højlund skal simpelthen spille klogere og ikke hårdere.

– Nogle gange, når du fokuserer på andre dele af dit spil, er du ikke i den rigtige position til rent faktisk at score mål, når bolden er i feltet, fordi du er træt efter at have gjort alt andet. Derfor siger jeg nogle gange, at du skal arbejde smart, ikke hårdt, siger han og fortsætter:

– Det er meget svært, fordi hvis du ikke scorer i en kamp, og du heller ikke gør noget af det andet, vil fansene sige, at du ikke laver noget, og de vil sige, at du er doven. Derfor kompenserer nogle spillere ved at jage bolden og gøre det hårde arbejde, fordi de i det mindste får fansene til at klappe og værdsætte det, du laver, lyder det fra Berbatov.

Derudover slår han fast, at der ikke er nogen trylleord, der kan gøre det for Højlund.

– Jeg kan se, at han lægger kræfter i det og laver løbene. Han prøver at få målet, og med tiden vil det ske, fortæller den tidligere United-bomber, der peger på, at det nok er  i hovedet på danskeren, at han ikke har scoret i Premier League.

– Mit råd til Rasmus ville være ikke at tænke for meget over det. Jeg ved, det er meget svært, men prøv bare at eliminere det fra dine tanker og koncentrer dig om de gode ting, du laver, og den indsats, du lægger. Målet vil komme, fastslår Berbatov.

Samme Dimitar Berbatov var også ude med et råd til Højlund, da han skiftede til Manchester United. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Bo Svensson med hård kritik



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

FC Midtjylland – Viborg FF

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

El Clásico kan afgøre det hele

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr