Råder Højlund: Du skal ikke arbejde hårdere

Dimitar Berbatov kan godt se, at hans råd måske vil få noget modstand.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har efter sit skifte til Manchester United scoret fem gange i Champions League, men i de engelske turneringer er det endnu ikke blevet til mål fra hans side. Det er selvom han nu har spillet med i 11 kampe i Premier League.

I forbindelse med målkrisen har den tidligere United-angriber Dimitar Berbatov på Betfairs hjemmeside kommet med et råd til danskeren. Højlund skal simpelthen spille klogere og ikke hårdere.

– Nogle gange, når du fokuserer på andre dele af dit spil, er du ikke i den rigtige position til rent faktisk at score mål, når bolden er i feltet, fordi du er træt efter at have gjort alt andet. Derfor siger jeg nogle gange, at du skal arbejde smart, ikke hårdt, siger han og fortsætter:

– Det er meget svært, fordi hvis du ikke scorer i en kamp, og du heller ikke gør noget af det andet, vil fansene sige, at du ikke laver noget, og de vil sige, at du er doven. Derfor kompenserer nogle spillere ved at jage bolden og gøre det hårde arbejde, fordi de i det mindste får fansene til at klappe og værdsætte det, du laver, lyder det fra Berbatov.

Derudover slår han fast, at der ikke er nogen trylleord, der kan gøre det for Højlund.

– Jeg kan se, at han lægger kræfter i det og laver løbene. Han prøver at få målet, og med tiden vil det ske, fortæller den tidligere United-bomber, der peger på, at det nok er  i hovedet på danskeren, at han ikke har scoret i Premier League.

– Mit råd til Rasmus ville være ikke at tænke for meget over det. Jeg ved, det er meget svært, men prøv bare at eliminere det fra dine tanker og koncentrer dig om de gode ting, du laver, og den indsats, du lægger. Målet vil komme, fastslår Berbatov.

Samme Dimitar Berbatov var også ude med et råd til Højlund, da han skiftede til Manchester United. Læs mere om det her.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Panama – England

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

De er enige med Mathias Jensen

Colombia – Portugal

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Jordan – Argentina

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Uruguay – Spanien