Råder Højlund: Du skal ikke arbejde hårdere

Dimitar Berbatov kan godt se, at hans råd måske vil få noget modstand.



Den danske landsholdsspiller Rasmus Højlund har efter sit skifte til Manchester United scoret fem gange i Champions League, men i de engelske turneringer er det endnu ikke blevet til mål fra hans side. Det er selvom han nu har spillet med i 11 kampe i Premier League.

I forbindelse med målkrisen har den tidligere United-angriber Dimitar Berbatov på Betfairs hjemmeside kommet med et råd til danskeren. Højlund skal simpelthen spille klogere og ikke hårdere.

– Nogle gange, når du fokuserer på andre dele af dit spil, er du ikke i den rigtige position til rent faktisk at score mål, når bolden er i feltet, fordi du er træt efter at have gjort alt andet. Derfor siger jeg nogle gange, at du skal arbejde smart, ikke hårdt, siger han og fortsætter:

– Det er meget svært, fordi hvis du ikke scorer i en kamp, og du heller ikke gør noget af det andet, vil fansene sige, at du ikke laver noget, og de vil sige, at du er doven. Derfor kompenserer nogle spillere ved at jage bolden og gøre det hårde arbejde, fordi de i det mindste får fansene til at klappe og værdsætte det, du laver, lyder det fra Berbatov.

Derudover slår han fast, at der ikke er nogen trylleord, der kan gøre det for Højlund.

– Jeg kan se, at han lægger kræfter i det og laver løbene. Han prøver at få målet, og med tiden vil det ske, fortæller den tidligere United-bomber, der peger på, at det nok er  i hovedet på danskeren, at han ikke har scoret i Premier League.

– Mit råd til Rasmus ville være ikke at tænke for meget over det. Jeg ved, det er meget svært, men prøv bare at eliminere det fra dine tanker og koncentrer dig om de gode ting, du laver, og den indsats, du lægger. Målet vil komme, fastslår Berbatov.

Samme Dimitar Berbatov var også ude med et råd til Højlund, da han skiftede til Manchester United. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Magiske Messi slår til igen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Silkeborg IF – FC København

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde