Efter en sæson på anden klasse i Europa er Manchester United tilbage i Champions League i den kommende sæson.
Det står klart, efter at Christian Eriksen og holdkammeraterne torsdag aften bankede et ugideligt Chelsea-hold med 4-1.
Med sejren er minimum fjerdepladsen i Premier League sikret. Inden sidste spillerunde er Manchester United på tredjepladsen med to point mere end Newcastle på fjerdepladsen.
Chelsea er nummer 12 i tabellen og kan ikke nå noget som helst efter en helt igennem skuffende sæson.
Christian Eriksen bød ind med en assist, da han sparkede et frispark ind i hovedet på Casemiro, som i første halvleg gjorde det til 1-0.
I en kort periode derefter var Chelsea fint med, og særligt Conor Gallagher forsøgte ihærdigt at få holdkammeraterne op i tempo.
Men det nyttede ikke noget. Chelseas defensiv, som mildest talt har været ustabil i denne sæson, vaklede videre i torsdagens kamp, og det kostede i første halvlegs overtid.
I et mønsterangreb fik Jadon Sancho bolden i helt fri position i feltet, men i stedet for at sparke selv, lagde han den kontrolleret på tværs til Anthony Martial, der sendte Manchester United på 2-0.
Chelsea virkede til at have en motivation på absolut nulpunktet, og Manchester United holdt legestue på halv kraft.
Kort inde i anden halvleg bragede Bruno Fernandes bolden på overliggeren, mens et passivt Chelsea-forsvar så fodbold.
Christian Eriksen var ved at score et fikst mål kort efter, men kunne ikke vinkle bolden ind, da han fik den lige foran mål.
Bruno Fernandes scorede til 3-0, da han selv fremprovokerede et straffespark med omtrent 20 minutter igen, og Marcus Rashford, der var kommet ind i stedet for en skadet Antony i første halvleg, lukkede kampen til 4-0.
João Félix kom ind fra bænken i slutfasen og pyntede på resultatet med et tørt spark fra kanten af feltet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
INTERVIEW