Efter en sæson på anden klasse i Europa er Manchester United tilbage i Champions League i den kommende sæson.
Det står klart, efter at Christian Eriksen og holdkammeraterne torsdag aften bankede et ugideligt Chelsea-hold med 4-1.
Med sejren er minimum fjerdepladsen i Premier League sikret. Inden sidste spillerunde er Manchester United på tredjepladsen med to point mere end Newcastle på fjerdepladsen.
Chelsea er nummer 12 i tabellen og kan ikke nå noget som helst efter en helt igennem skuffende sæson.
Christian Eriksen bød ind med en assist, da han sparkede et frispark ind i hovedet på Casemiro, som i første halvleg gjorde det til 1-0.
I en kort periode derefter var Chelsea fint med, og særligt Conor Gallagher forsøgte ihærdigt at få holdkammeraterne op i tempo.
Men det nyttede ikke noget. Chelseas defensiv, som mildest talt har været ustabil i denne sæson, vaklede videre i torsdagens kamp, og det kostede i første halvlegs overtid.
I et mønsterangreb fik Jadon Sancho bolden i helt fri position i feltet, men i stedet for at sparke selv, lagde han den kontrolleret på tværs til Anthony Martial, der sendte Manchester United på 2-0.
Chelsea virkede til at have en motivation på absolut nulpunktet, og Manchester United holdt legestue på halv kraft.
Kort inde i anden halvleg bragede Bruno Fernandes bolden på overliggeren, mens et passivt Chelsea-forsvar så fodbold.
Christian Eriksen var ved at score et fikst mål kort efter, men kunne ikke vinkle bolden ind, da han fik den lige foran mål.
Bruno Fernandes scorede til 3-0, da han selv fremprovokerede et straffespark med omtrent 20 minutter igen, og Marcus Rashford, der var kommet ind i stedet for en skadet Antony i første halvleg, lukkede kampen til 4-0.
João Félix kom ind fra bænken i slutfasen og pyntede på resultatet med et tørt spark fra kanten af feltet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM