Video: Vildt Pogba-langskud sender United tilbage på førstepladsen

Fulham kom foran 1-0, men Paul Pogba sikrede sejren for Manchester United, der overtager førstepladsen.



Manchester United fortsætter sin stærke form i toppen af Premier League. Onsdag aften blev det til sejr på 2-1 i udekampen mod bundholdet Fulham, der gav fuld spilletid til anfører Joachim Andersen.

Dermed ligger Manchester United igen nummer et, efter at duksepladsen det seneste døgn har været udlånt til først Leicester og siden Manchester City.

United var bagud 0-1, men kom godt tilbage. Og manager Ole Gunnar Solskjær kan glæde sig over, at Paul Pogba igen blev matchvinder.

Den franske stjerne, der har haft det svært i klubben, var senest afgørende for otte dage siden.

United-spillerne blev taget på sengen og kom bagud allerede i det femte minut.

Andre-Frank Zambo Anguissa sendte en bold i dybden, og mens United-forsvaret forventede en offsidekendelse, strøg Ademola Lookman afsted og udplacerede David De Gea.

Det skulle favoritten lige sunde sig over, og et kvarter senere var udeholdet klar til at svare tilbage.

Først skød Bruno Fernandes på stolpen fra distancen, og bare ti sekunder senere lagde portugiseren en bold ind foran mål, og ved lidt af et drop skubbede keeper Alphonse Aréola bolden ud til Edinson Cavani, der udlignede.

Dermed understregede Cavani, at han er en vigtig mand på udebane. Han har nu scoret fem mål og lavet to assister i United-trøjen, og alle gange har hans involvering i mål været på fremmed græs.

Nu sad United på kampen, og bare to minutter senere havde Bruno Fernandes et nyt godt skud, som Alphonse Aréola parerede.

Fulham fik dog fightet 1-1 hjem til pausen.

United var stadig bedst i anden halvleg, og efter 20 minutter kom føringsmålet.

Med et følt langskud scorede Paul Pogba til 2-1 og blev dermed matchvinder for anden udekamp i træk. For otte dage siden scorede han det enlige mål mod Burnley.

United fører Premier League med 40 point for 19 kampe foran Manchester City, der har 38 point for 18 opgør.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Chok i Wolfsburg

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Tottenham jagter choktransfer

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Raser over Brian Riemer-interview

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil