Kampen mellem Manchester United og Brentford lørdag er udråbt til at være Thomas Franks store audition, inden han muligvis bliver en kandidat til at overtage tøjlerne fra Erik ten Hag, hvis han bliver fyret i den nærmeste fremtid.
Thomas Frank er af flere britiske medier anset som den helt store favorit til at blive ny cheftræner for Manchester United, efter Thomas Tuchel valgte at blive landstræner for England, men nu afsører den tidligere Premier League-spiller Don Hutchison, at der internt i Manchester Uniteds spillertrup er tvivl om, hvorvidt Thomas Frank ville være den rigtige til at jobbet som manager i Manchester United.
– Jeg vil ikke nævne navne, men jeg talte med en Manchester United-spiller for to uger siden, hvor vi talte om, hvem der kunne erstatte ten Haag. Jeg sagde Thomas Frank, hvilket fik ham til at svare, 'omlædningsrummet ville spise ham levende,' siger Don Hutchison til BBC Radio 5 Live.
Udtalelsen står i skarp kontrast til, hvordan medierne ser på situationen i Manchester United. En af de andre kandidater, der også bringes på banen, efter Thomas Tuchel er blevet landstræner, er Lissabons cheftræner Rúben Amorim, der har været en kæmpe succes hos den portugisiske storklub i de seneste sæsoner.
Problemet for Manchester United er bare, at rivalerne fra den anden ende af byen, Manchester City, også har et godt øje til Rúben Amorim.
Men ifølge Don Hutchison er disse tanker om Thomas Frank en del af problemet hos Manchester United.
– Det faktum, at Thomas Frank bliver afskrevet internt, opsummerer de problemer, der er hos Manchester United. Hvis de ikke kan acceptere en manager som Thomas Frank, der kan være med til at organisere klubben ud af problemerne, så har de et problem.
– For det er det, man gerne vil se som fan. Det er ligegyldigt, om dit hold taber hver eneste uge; det, man gerne vil se som fan, er, at ens hold er organiseret, hvilket United ikke er. Og spillerne, der kæmper for logoet, ved ikke, hvad de laver.
Thomas Frank afviser, at det er audition
I forbindelse med optakten til kampen mellem Manchester United og Brentford fangede Viaplay Thomas Frank til en kommentar om, hvorvidt den danske manager mente, at deres opgør var en audition for ham til jobbet som manager for De Røde Djævle.
– Først og fremmest vidste jeg det ikke; for det andet synes jeg, at det er mangel på respekt over for Manchester United og mig. Vi spiller en fodboldkamp om at vinde i dag, og de har allerede en anden træner, udtalte Thomas Frank inden kampstart.
Kampen mellem Manchester United og Brentford kan følges på TV 3+.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT