United-stjerne: Folk har kaldt mig selvisk

En kommende skulderoperation holder spilleren ude til oktober.



Der har hersket tvivl om, hvorvidt 23-årige Marcus Rashford skulle lade sig operere, efter at det kom frem, han spillede med smerter i skulderen i seneste sæson. 

Fredag aften var Rashford selv ude på Instagram at forsvare beslutningen. En beslutning som nogen mener skulle være taget i sidste sæson og ikke udskudt til efter EM.

– For at sikre mig, at jeg kan spille fodbold så længe som muligt, er jeg nødt til at lytte til min krop. Jeg vil altid være i stand til at yde 100 procent. Fysisk var 100 procent ikke muligt (i slutningen af seneste sæson, red), skriver Rashford. 

– Jeg har læst, at nogle mennesker kalder mig selvisk for at udskyde operationen til denne sæson, men det har aldrig handlet om, at jeg skulle komme i første række. Det er derfor, situationen er endt her, og noget jeg som 23-årig har lært på den hårde måde, skriver Marcus Rashford. 

Man får i det lange opslag indtrykket af, United-stjernen selv troede, han ville få mere spilletid under EM. Men det er let at være bagklog nu, skriver Rashford.

– Jeg var blevet erklæret klar til at spille hele sæsonen, og når nogen tog sig af mine skavanker, hvad betød et par uger fra eller til så? Jeg kunne håndtere smerten og fandt desuden en masse trøst i England-truppen efter nederlaget i Europa League-finalen. 

– Men set i bakspejlet havde jeg så taget til EM, hvis jeg vidste, jeg ikke kom til at spille en vigtig rolle? Bagklogskab er en skøn ting ikke? skriver Rashford. 

En vigtig rolle eller ej så fik Marcus Rashford lov til at skyde straffespark i finalen mod Italien. Det brændte han ligesom holdkammerat Jaden Sancho og Bukayo Saka, hvilket førte til Italien-sejr. 

Operationen forventes at holde Rashford ude i op til 12 uger. 







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi