Der har hersket tvivl om, hvorvidt 23-årige Marcus Rashford skulle lade sig operere, efter at det kom frem, han spillede med smerter i skulderen i seneste sæson.
Fredag aften var Rashford selv ude på Instagram at forsvare beslutningen. En beslutning som nogen mener skulle være taget i sidste sæson og ikke udskudt til efter EM.
– For at sikre mig, at jeg kan spille fodbold så længe som muligt, er jeg nødt til at lytte til min krop. Jeg vil altid være i stand til at yde 100 procent. Fysisk var 100 procent ikke muligt (i slutningen af seneste sæson, red), skriver Rashford.
– Jeg har læst, at nogle mennesker kalder mig selvisk for at udskyde operationen til denne sæson, men det har aldrig handlet om, at jeg skulle komme i første række. Det er derfor, situationen er endt her, og noget jeg som 23-årig har lært på den hårde måde, skriver Marcus Rashford.
Man får i det lange opslag indtrykket af, United-stjernen selv troede, han ville få mere spilletid under EM. Men det er let at være bagklog nu, skriver Rashford.
– Jeg var blevet erklæret klar til at spille hele sæsonen, og når nogen tog sig af mine skavanker, hvad betød et par uger fra eller til så? Jeg kunne håndtere smerten og fandt desuden en masse trøst i England-truppen efter nederlaget i Europa League-finalen.
– Men set i bakspejlet havde jeg så taget til EM, hvis jeg vidste, jeg ikke kom til at spille en vigtig rolle? Bagklogskab er en skøn ting ikke? skriver Rashford.
En vigtig rolle eller ej så fik Marcus Rashford lov til at skyde straffespark i finalen mod Italien. Det brændte han ligesom holdkammerat Jaden Sancho og Bukayo Saka, hvilket førte til Italien-sejr.
Operationen forventes at holde Rashford ude i op til 12 uger.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
