Lovende Højlund-debut i nederlag til Arsenal

Rasmus Højlund var tæt på at blive afgørende i Manchester United-debuten, men det endte med et nederlag.



Arsenal fik med to scoringer i overtiden spoleret Rasmus Højlunds debut for Manchester United.

På hjemmebane vandt Arsenal med 3-1 over United, efter at Declan Rice og Gabriel Jesus afgjorde opgøret dybt inde i tillægstiden.

20-årige Højlund kom på banen med 24 minutter tilbage af opgøret, da danskeren afløste Anthony Martial.

På det tidspunkt var stillingen 1-1, og kampen var på vippen. Nyindkøbet fra Atalanta gjorde sig straks gældende med sin gode fysik, der tydeligt voldte Arsenal-forsvaret problemer.

Fem minutter efter sin indskiftning fik Højlund chancen ved forreste stolpe, hvor han skabte ravage, men Marcus Rashfords aflevering nåede ikke frem i fødderne på danskeren.

Højlund, der har døjet med en mindre rygskade efter ankomsten fra Atalanta, var involveret i flere farlige situationer.

Fem minutter før tid kom danskeren fri i højre side og trak ind i banen for at komme i en god skudposition, men han blev væltet omkuld, før han fik afsluttet.

På vej ind i overtiden lavede Højlund en genial aflevering med hælen. Det førte til, at Alejandro Garnacho pludselig fik en friløber ned mod Arsenal-målet, hvor han sendte bolden i mål.

Argentineren var dog lige nøjagtig offside, og derfor blev det mulige sejrsmål annulleret af VAR.

I stedet slog Arsenal til to gange i overtiden. Først skabte Declan Rice vild jubel på Emirates Stadium, da hans skud blev afrettet og røg i mål til 2-1 ved nærmeste stolpe.

Kort efter kom Gabriel Jesus alene igennem, og den brasilianske angriber cementerede hjemmeholdets sejr.

Mens Højlund indledte opgøret på bænken, var Christian Eriksen med fra start for United. Midtbanespilleren var arkitekten bag gæsternes 1-0-føring midtvejs i første halvleg.

Her erobrede Eriksen bolden midt på banen og fandt et hul imellem William Saliba og Ben White i Arsenals bagkæde, så Rashford kom fri på venstrekanten. Med højrefoden sendte Rashford bolden i mål til 1-0.

Føringen fik blot lov til at holde i et minut, før Arsenals anfører, Martin Ødegaard, i det næste angreb gjorde det til 1-1.

De to sene Arsenal-scoringer sender holdet op på femtepladsen i Premier League med ti point efter fire spillerunder. United har seks point på 11.-pladsen.

De regerende mestre fra Manchester City topper Premier League med 12 point.

/ritzau/



Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Endelig godt nyt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Afvist

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Skidt melding

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Danske klubber vil have ham

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Har I tabt sutten, Brøndby?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning