Revser Man Utd-stjerner: Det er tonedøvt

Gary Neville langer ud efter Manchester Uniteds spillere og træners optræden i kølvandet på sidste uges Champions League-exit.



Gary Neville er alt andet end tilfreds med Manchester Uniteds spillere og træners optræden, siden de i sidste uge røg ud af Champions League. Det skriver den engelske legende om på det sociale medie Twitter.

Ovenpå Manchester Uniteds exit i Champions League har mange af klubbens prominente folk været ude at rejse. Ralf Rangnick har været til en cricketkamp i Barbados, Marcus Rashford var til boksekamp i Dubai, og Jadon Sancho var til en fest i Dubai.

Og det huer ikke Gary Neville.

– Jeg husker en tid, hvor Manchester Uniteds spillere, managere og ledere ikke ville blive set på deres lokale italienske restaurant efter en uafgjort kamp  på hjemmebane, endsige efter at blive slået ud af Europa.

– I den seneste uge har vi set en global turné til Formel 1-ræs, koncerter, cricket og UFC-begivenheder. Denne gruppe er tonedøv, skriver Gary Neville på Twitter.

Nogle svarer Gary Neville og forsvarer spillernes ret til at holde fri, og til det svarer Manchester United-legenden:

– De kan tage på ferie, slappe af, holde fri. Men hvis du er blevet slået ud af Champions League, FA Cuppen, ligacuppen og har problemer i ligaen, synes jeg ikke, det er for meget forlangt at holde lav profil.

Manchester United har haft fri i den netop overståede weekend, da der har været FA Cup-kampe, hvor de ikke er med. Deres næste kamp er derfor først den 2. april mod Leicester City i den engelske liga.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!