Van der Vaart revser stjerne: Han er en blind hest

Den hollandske legende er ikke videre imponeret over Chelsea-angriberen.



Hvis det stod til den tidligere stjernespiller Rafael van der Vaart, skulle Chelsea sende angriber Timo Werner på bænken.

I sommer hentede Chelsea den tyske skarpretter fra RB Leipzig, hvor han i den forgangne sæson havde scoret 28 mål på 34 ligakampe. Den målform har Timo Werner ikke kunnet gentage i England, hvor han har scoret fem gange på 29 kampe i Premier League.

Og den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg fB-spiller Rafael van der Vaart forstår ikke, hvordan tyskeren fastholder startpladsen. I stedet vil han se Hakim Ziyech, der også kom til Chelsea i sommer.

– Han er altid i stand til at levere noget til angriberen, og Giroud har brug for fyre som ham. Mount spiller på nøjagtig samme måde, så det er derfor, jeg også ville vælge ham, siger Rafael van der Vaart ifølge Ziggo Sport og tilføjer:

– Timo Werner er super hurtig, og måske er det noget, der er godt at have i en udekamp, hvor Chelsea er under pres, men det eneste, han gør, er at tage hovedet under armen og løbe, hvilket ikke fører til noget.

– Mount er en fantastisk fodboldspiller, og jeg tror, han kan blive endnu bedre, når han får noget magt, men Werner er virkelig en blind hest. Han har allerede vist, at det er sådan, han spillede, da han var i Tyskland – og han gør det igen nu.

I alt er det blevet til 10 mål for Timo Werner i Chelsea, siden han kom til fra RB Leipzig for godt 400 millioner kroner inden denne sæson. Han har dog ikke scoret i godt to måneder.

Næste chance for at score bliver mod Manchester City lørdag, når de to hold mødes i FA Cuppen.

Til sommer kan Timo Werner få en dansker som holdkammerat, da Chelsea efter sigende er interesserede i at hente en dansk landsholdsspiller. Det kan du læse mere om her





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Tæt på at købe FC København-spiller

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Fremhæver Bodø/Glimt

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Jagter FC Barcelona-stjerne

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops