Hvis det stod til den tidligere stjernespiller Rafael van der Vaart, skulle Chelsea sende angriber Timo Werner på bænken.
I sommer hentede Chelsea den tyske skarpretter fra RB Leipzig, hvor han i den forgangne sæson havde scoret 28 mål på 34 ligakampe. Den målform har Timo Werner ikke kunnet gentage i England, hvor han har scoret fem gange på 29 kampe i Premier League.
Og den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg fB-spiller Rafael van der Vaart forstår ikke, hvordan tyskeren fastholder startpladsen. I stedet vil han se Hakim Ziyech, der også kom til Chelsea i sommer.
– Han er altid i stand til at levere noget til angriberen, og Giroud har brug for fyre som ham. Mount spiller på nøjagtig samme måde, så det er derfor, jeg også ville vælge ham, siger Rafael van der Vaart ifølge Ziggo Sport og tilføjer:
– Timo Werner er super hurtig, og måske er det noget, der er godt at have i en udekamp, hvor Chelsea er under pres, men det eneste, han gør, er at tage hovedet under armen og løbe, hvilket ikke fører til noget.
– Mount er en fantastisk fodboldspiller, og jeg tror, han kan blive endnu bedre, når han får noget magt, men Werner er virkelig en blind hest. Han har allerede vist, at det er sådan, han spillede, da han var i Tyskland – og han gør det igen nu.
I alt er det blevet til 10 mål for Timo Werner i Chelsea, siden han kom til fra RB Leipzig for godt 400 millioner kroner inden denne sæson. Han har dog ikke scoret i godt to måneder.
Næste chance for at score bliver mod Manchester City lørdag, når de to hold mødes i FA Cuppen.
Til sommer kan Timo Werner få en dansker som holdkammerat, da Chelsea efter sigende er interesserede i at hente en dansk landsholdsspiller. Det kan du læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Afslører: FCK ringede aldrig
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Egypten – Iran
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
