Van Nistelrooy forventes også at forlade United

Han skal være cheftræner for Manchester United i morgen aften, men ifølge The Telegraph forventes Ruud van Nistelrooy at forlade 'De Røde Djævle' så snart klubben har ansat en ny permanent cheftræner.



Ruud van Nistelrooy vikarierer som cheftræner for Manchester United onsdag aften, når Leicester gæster Old Trafford i Carabao Cup'en, men den klare forventning er, at det bliver en engangsforestilling. 

Sådan lyder det fra The Telegraph, der skriver, at Ruud van Nistelrooy formentlig kun kommer til at få én kamp i spidsen for Manchester United, efter at den tidligere målræv mandag blev gjort til midlertidig cheftræner efter fyringen af Erik ten Hag. 

Der kommer dermed ikke til at blive mulighed for at gøre som Ole Gunnar Solskjær, der for nogle år siden blev gjort til midlertidig cheftræner for Manchester United, hvorefter nordmanden imponerede og fik jobbet permanent. 

The Telegraph skriver, at Manchester Uniteds forhandlinger med Ruben Amorim skrider hurtigt fremad, og at portugiseren meget vel kan stå på sidelinjen allerede søndag, hvor Manchester United tager imod Chelsea i Premier League. 

Ruud van Nistelrooy var i sommer i spil til cheftrænerjobbet i Burnley, men hollænderen var ifølge The Telegraph af den opfattelse, at han havde stadig havde unfinished business i Manchester United, hvor han altså blev hentet ind som assistent for Erik ten Hag. 

Nu er den tidligere angriber, der mellem 2001 og 2006 scorede et hav af mål for Manchester United, forfremmet til midlertidig chef, men forventningen er altså, at det bliver en meget kort fornøjelse. 







LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

TransferLIVE: Liverpool køber spanier for 300 mio.

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Portugal skuffede stort mod DR Congo

England sprudlede i underholdende målfest

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er FCK’s modstander i Conference League

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby