Van Nistelrooy forventes også at forlade United

Han skal være cheftræner for Manchester United i morgen aften, men ifølge The Telegraph forventes Ruud van Nistelrooy at forlade 'De Røde Djævle' så snart klubben har ansat en ny permanent cheftræner.



Ruud van Nistelrooy vikarierer som cheftræner for Manchester United onsdag aften, når Leicester gæster Old Trafford i Carabao Cup'en, men den klare forventning er, at det bliver en engangsforestilling. 

Sådan lyder det fra The Telegraph, der skriver, at Ruud van Nistelrooy formentlig kun kommer til at få én kamp i spidsen for Manchester United, efter at den tidligere målræv mandag blev gjort til midlertidig cheftræner efter fyringen af Erik ten Hag. 

Der kommer dermed ikke til at blive mulighed for at gøre som Ole Gunnar Solskjær, der for nogle år siden blev gjort til midlertidig cheftræner for Manchester United, hvorefter nordmanden imponerede og fik jobbet permanent. 

The Telegraph skriver, at Manchester Uniteds forhandlinger med Ruben Amorim skrider hurtigt fremad, og at portugiseren meget vel kan stå på sidelinjen allerede søndag, hvor Manchester United tager imod Chelsea i Premier League. 

Ruud van Nistelrooy var i sommer i spil til cheftrænerjobbet i Burnley, men hollænderen var ifølge The Telegraph af den opfattelse, at han havde stadig havde unfinished business i Manchester United, hvor han altså blev hentet ind som assistent for Erik ten Hag. 

Nu er den tidligere angriber, der mellem 2001 og 2006 scorede et hav af mål for Manchester United, forfremmet til midlertidig chef, men forventningen er altså, at det bliver en meget kort fornøjelse. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

José Mourinho vil have dansk stjerne

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Godt nyt for Jess Thorup

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers