Ruud van Nistelrooy vikarierer som cheftræner for Manchester United onsdag aften, når Leicester gæster Old Trafford i Carabao Cup'en, men den klare forventning er, at det bliver en engangsforestilling.
Sådan lyder det fra The Telegraph, der skriver, at Ruud van Nistelrooy formentlig kun kommer til at få én kamp i spidsen for Manchester United, efter at den tidligere målræv mandag blev gjort til midlertidig cheftræner efter fyringen af Erik ten Hag.
Der kommer dermed ikke til at blive mulighed for at gøre som Ole Gunnar Solskjær, der for nogle år siden blev gjort til midlertidig cheftræner for Manchester United, hvorefter nordmanden imponerede og fik jobbet permanent.
The Telegraph skriver, at Manchester Uniteds forhandlinger med Ruben Amorim skrider hurtigt fremad, og at portugiseren meget vel kan stå på sidelinjen allerede søndag, hvor Manchester United tager imod Chelsea i Premier League.
Ruud van Nistelrooy var i sommer i spil til cheftrænerjobbet i Burnley, men hollænderen var ifølge The Telegraph af den opfattelse, at han havde stadig havde unfinished business i Manchester United, hvor han altså blev hentet ind som assistent for Erik ten Hag.
Nu er den tidligere angriber, der mellem 2001 og 2006 scorede et hav af mål for Manchester United, forfremmet til midlertidig chef, men forventningen er altså, at det bliver en meget kort fornøjelse.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED