Ruud van Nistelrooy vikarierer som cheftræner for Manchester United onsdag aften, når Leicester gæster Old Trafford i Carabao Cup'en, men den klare forventning er, at det bliver en engangsforestilling.
Sådan lyder det fra The Telegraph, der skriver, at Ruud van Nistelrooy formentlig kun kommer til at få én kamp i spidsen for Manchester United, efter at den tidligere målræv mandag blev gjort til midlertidig cheftræner efter fyringen af Erik ten Hag.
Der kommer dermed ikke til at blive mulighed for at gøre som Ole Gunnar Solskjær, der for nogle år siden blev gjort til midlertidig cheftræner for Manchester United, hvorefter nordmanden imponerede og fik jobbet permanent.
The Telegraph skriver, at Manchester Uniteds forhandlinger med Ruben Amorim skrider hurtigt fremad, og at portugiseren meget vel kan stå på sidelinjen allerede søndag, hvor Manchester United tager imod Chelsea i Premier League.
Ruud van Nistelrooy var i sommer i spil til cheftrænerjobbet i Burnley, men hollænderen var ifølge The Telegraph af den opfattelse, at han havde stadig havde unfinished business i Manchester United, hvor han altså blev hentet ind som assistent for Erik ten Hag.
Nu er den tidligere angriber, der mellem 2001 og 2006 scorede et hav af mål for Manchester United, forfremmet til midlertidig chef, men forventningen er altså, at det bliver en meget kort fornøjelse.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER