Van Nistelrooy forventes også at forlade United

Han skal være cheftræner for Manchester United i morgen aften, men ifølge The Telegraph forventes Ruud van Nistelrooy at forlade 'De Røde Djævle' så snart klubben har ansat en ny permanent cheftræner.



Ruud van Nistelrooy vikarierer som cheftræner for Manchester United onsdag aften, når Leicester gæster Old Trafford i Carabao Cup'en, men den klare forventning er, at det bliver en engangsforestilling. 

Sådan lyder det fra The Telegraph, der skriver, at Ruud van Nistelrooy formentlig kun kommer til at få én kamp i spidsen for Manchester United, efter at den tidligere målræv mandag blev gjort til midlertidig cheftræner efter fyringen af Erik ten Hag. 

Der kommer dermed ikke til at blive mulighed for at gøre som Ole Gunnar Solskjær, der for nogle år siden blev gjort til midlertidig cheftræner for Manchester United, hvorefter nordmanden imponerede og fik jobbet permanent. 

The Telegraph skriver, at Manchester Uniteds forhandlinger med Ruben Amorim skrider hurtigt fremad, og at portugiseren meget vel kan stå på sidelinjen allerede søndag, hvor Manchester United tager imod Chelsea i Premier League. 

Ruud van Nistelrooy var i sommer i spil til cheftrænerjobbet i Burnley, men hollænderen var ifølge The Telegraph af den opfattelse, at han havde stadig havde unfinished business i Manchester United, hvor han altså blev hentet ind som assistent for Erik ten Hag. 

Nu er den tidligere angriber, der mellem 2001 og 2006 scorede et hav af mål for Manchester United, forfremmet til midlertidig chef, men forventningen er altså, at det bliver en meget kort fornøjelse. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer