Van Nistelrooy væltede sig i tilbud

Van Nistelrooy følte sig en smule overrumplet over trænertilbud, efter fire kampe i spidsen for Manchester.



Tilbuddene om trænerjobs væltede ind for Leicester Citys nye træner, Ruud van Nistelrooy, efter at han kortvarigt var midlertidig cheftræner for Manchester United i oktober og november.

Det fortæller Leicester-træneren mandag på holdets første pressemøde med van Nistelrooy i spidsen.

– Det, der skete efter kampene, og den store interesse, de muligheder, der pludselig dukkede op for mig, overrumplede mig lidt, siger han.

Den hollandske angrebslegende nåede at stå i spidsen for holdet i fire kampe, efter at cheftræneren Erik ten Hag fik sparket i slutningen af oktober.

– Det fremkaldte en masse reaktioner, og jeg var kun glad for at komme i snak med forskellige klubber og være i stand til at træffe den beslutning, der føltes rigtig for mig. Jeg er rigtig glad for at være her, siger van Nistelrooy.

Da Manchester United i november præsenterede holdets nye cheftræner, Ruben Amorim, fik Nistelrooy ikke lov til at fortsætte i klubben, hvor han tidligere havde fungeret som assistenttræner.

Det skete på trods af, at han selv havde givet udtryk for, at han gerne ville blive i klubben.

Da Premier League-klubben Leicester City fredag meddelte, at den 48-årige van Nistelrooy er klubbens nye cheftræner, afløste han Steve Cooper, der få dage forinden var blevet fyret i klubben.

Van Nistelrooys første kamp i spidsen for Leicester-mandskabet spilles tirsdag, hvor holdet møder West Ham.

Han overtager et hold, der ligger som nummer 16 i tabellen og er et enkelt point fra nedrykningsstregen.

Van Nistelrooy får i Leicester fornøjelsen af at være træner for de danske landsholdsspillere Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen, Mads Hermansen og Daniel Iversen.

/ritzau/AFP







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Massiv kritik efter skandaløse scener



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB