Van Nistelrooy væltede sig i tilbud

Van Nistelrooy følte sig en smule overrumplet over trænertilbud, efter fire kampe i spidsen for Manchester.



Tilbuddene om trænerjobs væltede ind for Leicester Citys nye træner, Ruud van Nistelrooy, efter at han kortvarigt var midlertidig cheftræner for Manchester United i oktober og november.

Det fortæller Leicester-træneren mandag på holdets første pressemøde med van Nistelrooy i spidsen.

– Det, der skete efter kampene, og den store interesse, de muligheder, der pludselig dukkede op for mig, overrumplede mig lidt, siger han.

Den hollandske angrebslegende nåede at stå i spidsen for holdet i fire kampe, efter at cheftræneren Erik ten Hag fik sparket i slutningen af oktober.

– Det fremkaldte en masse reaktioner, og jeg var kun glad for at komme i snak med forskellige klubber og være i stand til at træffe den beslutning, der føltes rigtig for mig. Jeg er rigtig glad for at være her, siger van Nistelrooy.

Da Manchester United i november præsenterede holdets nye cheftræner, Ruben Amorim, fik Nistelrooy ikke lov til at fortsætte i klubben, hvor han tidligere havde fungeret som assistenttræner.

Det skete på trods af, at han selv havde givet udtryk for, at han gerne ville blive i klubben.

Da Premier League-klubben Leicester City fredag meddelte, at den 48-årige van Nistelrooy er klubbens nye cheftræner, afløste han Steve Cooper, der få dage forinden var blevet fyret i klubben.

Van Nistelrooys første kamp i spidsen for Leicester-mandskabet spilles tirsdag, hvor holdet møder West Ham.

Han overtager et hold, der ligger som nummer 16 i tabellen og er et enkelt point fra nedrykningsstregen.

Van Nistelrooy får i Leicester fornøjelsen af at være træner for de danske landsholdsspillere Jannik Vestergaard, Victor Kristiansen, Mads Hermansen og Daniel Iversen.

/ritzau/AFP







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Fatter intet af Brøndby-bombe

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

– Neestrup kan blive næste landstræner