Vil stjæle stjerne fra United gratis – for 2. gang

Han har én gang tidligere forladt Manchester United helt gratis. Så købte man ham for et kæmpe beløb. Og nu forlader han så United igen. Måske for anden gang til samme klub.



Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.

Det gamle ordsprog kan måske bruges, når det kommer til franske Paul Pogba.

Pogba, 29 år, har kontraktudløb om halvanden måned, og pilen peger i den grad mod, at han – igen – skal væk fra klubben.

Den franske midtbanespiller kom til Manchester United i 2009 som ungdomsspiller fra Le Havre, men det store gennembrud kom aldrig på førsteholdet, og i stedet endte han med at forlade klubben på en fri transfer til fordel for Juventus. 

Her udviklede Pogba sig til en af klodens største stjerner, og i 2016 betalte Manchester United omkring 800 millioner kroner for at købe ham tilbage.

Og spol så frem til 2022, hvor Paul Pogba igen er på vej væk på en fri transfer. Og minsandten om ikke Juventus nu buldrer i kulissen igen og ligner et af de bedste bud på Pogbas næste arbejdsgiver.

Ifølge mediet Gianluigidimarzio.com skal Juventus mødes med den franske midtbanespillers delegation. Det var nu afdøde Mino Raiola, der repræsenterede Pogba, og nu er det så Rafaela Pimenta, der er fra samme firma og repræsenterer Pogba.

Hun ankommer ifølge mediet til Torino mandag og skal forhandle med Juventus om en aftale.

Selv om Juventus er interesseret, skal en aftale blive svær at lave, da PSG også er interesseret og kan tilbyde en bedre lønpakke. Det samme kan Manchester United i øvrigt, men det forlyder, at Paul Pogba ikke er voldsomt interesseret i at fortsætte i det engelske, hvor man i den kommende sæson ikke kan tilbyde Champions League-fodbold.

Juventus kan dog tale til Pogbas hjerte, for det var i den italienske klub, at han var bedst, og det kan måske lokke franskmanden til at lave en aftale med Juventus.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Portugal – Kroatien

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg teaser for transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: Kolding køber stor profil

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Chelsea henter back til 375 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Usikker på Chido Obi-transfer

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby