Vil stjæle stjerne fra United gratis – for 2. gang

Han har én gang tidligere forladt Manchester United helt gratis. Så købte man ham for et kæmpe beløb. Og nu forlader han så United igen. Måske for anden gang til samme klub.



Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.

Det gamle ordsprog kan måske bruges, når det kommer til franske Paul Pogba.

Pogba, 29 år, har kontraktudløb om halvanden måned, og pilen peger i den grad mod, at han – igen – skal væk fra klubben.

Den franske midtbanespiller kom til Manchester United i 2009 som ungdomsspiller fra Le Havre, men det store gennembrud kom aldrig på førsteholdet, og i stedet endte han med at forlade klubben på en fri transfer til fordel for Juventus. 

Her udviklede Pogba sig til en af klodens største stjerner, og i 2016 betalte Manchester United omkring 800 millioner kroner for at købe ham tilbage.

Og spol så frem til 2022, hvor Paul Pogba igen er på vej væk på en fri transfer. Og minsandten om ikke Juventus nu buldrer i kulissen igen og ligner et af de bedste bud på Pogbas næste arbejdsgiver.

Ifølge mediet Gianluigidimarzio.com skal Juventus mødes med den franske midtbanespillers delegation. Det var nu afdøde Mino Raiola, der repræsenterede Pogba, og nu er det så Rafaela Pimenta, der er fra samme firma og repræsenterer Pogba.

Hun ankommer ifølge mediet til Torino mandag og skal forhandle med Juventus om en aftale.

Selv om Juventus er interesseret, skal en aftale blive svær at lave, da PSG også er interesseret og kan tilbyde en bedre lønpakke. Det samme kan Manchester United i øvrigt, men det forlyder, at Paul Pogba ikke er voldsomt interesseret i at fortsætte i det engelske, hvor man i den kommende sæson ikke kan tilbyde Champions League-fodbold.

Juventus kan dog tale til Pogbas hjerte, for det var i den italienske klub, at han var bedst, og det kan måske lokke franskmanden til at lave en aftale med Juventus.





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Enig med FC Midtjylland-angriber

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Portugal – Spanien

AGF-spiller idømt karantæne

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Schweiz – Colombia

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Her er 1/8-finalerne ved VM