Vildt: Så mange søger efter fodboldbilletter

Fodboldfeberen raser i Europa, hvor de forskellige ligaer nærmer sig sin afslutning. Og folk er sultne efter at billetter, viser en undersøgelse.



Skal, skal ikke?

Der er run på i alle de store europæiske ligaer for tiden, hvor det blandt andet i Premier League skal afgøres, om det er Manchester City eller Liverpool FC, der løber med trofæet. De to klubber er også blandt de sidste fire i Champions League, som også nærmer sig sin afslutning.

En ny undersøgelse viser nu, at netop de to klubber er nogle af de dem, som flest søger efter billetter til. Det viser en opgørelse lavet af Ticketgum.

Her fremgår det, at der hver eneste måned er 89.700 søgningen efter billetter til Liverpool-kampe. Det er flest af alle, mens Manchester United ligger lige efter med lidt mere end 75.000 billetsøgninger.

De fire øverste klubber på listen er engelske, og på femtepladsen kommer tyske Borussia Dortmund. Overraskende er FC Barcelona blot nummer 15 – lige bag Paris Saint-Germain.

Interessant er det også, at Newcastle United, der hører til i den nedre del af Premier League, er at finde på listen som nummer 13. Dermed er klubben altså foran både Barcelona og PSG og i øvrigt flere andre PL-klubber.

Med tanke på, at coronarestriktionerne så småt er ved at være væk, og at duften af forår nu er i luften, er der næppe et bedre tidspunkt til at se fodbold på.

Skulle lysten være der til en tur til det store fodboldeuropa, tilbyder Visitfootball diverse lækre fodboldrejser. Se meget mere og find din næste fodboldrejse på Visitfootball.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’