Vildt transferønske: Så ryger Eriksen på bænken

Den mangeårige Premier League-spiller Danny Murphy har et stort transferønske til Manchester United, som kan få konsekvenser for Christian Eriksen ifølge englænderen.



Christian Eriksen har været en funklende stjerne på Manchester United-midtbanen siden sin ankomst i sommer.

Han har været en af Erik ten Hags mest pålidelige kort, men nu holder en skade danskeren ukampdygtig i en længere periode. Af samme årsag hentede man Marcel Sabitzer på en lejeaftale i januar.

Frem til sommer og indtil Christian Eriksen er tilbage i topform skal han afløse den danske midtbanestjerne ved siden af Casemiro. Den tidligere engelske landsholdsspiller Danny Murphy mener dog, at man bør hente en langtidsholdbar afløser for danskeren.

– Ved du hvad, der er bekymrende for Liverpool. Det er forbindelsen mellem Erik ten Hag og Frenkie de Jong. Han er noget af en fodboldspiller. Barcelona skal sælge spillere for at afhjælpe deres gæld. De Jong vil sikre dem mange penge, hvis de lader ham gå, siger han ifølge Sportskeeda.

Frenkie de Jongs forbindelse til Manchester United er ikke bare et transferønske plukket ud af den blå luft. Sidste sommer blev han rygtet kraftigt i retning af Old Trafford, men i sidste ende blev han i FC Barcelona.

– De Jong vil komme til at spille på Christian Eriksens plads ved siden af Casemiro. Så kommer Eriksen til at blive breddespiller. De besidder begge noget kreativitet, og derfor gik de til Eriksen, da de ikke kunne få De Jong.

– De Jong er mere atletisk og bedre til at modtage bolden, men de minder meget om hinanden. Frenkie de Jong er et supertalent, og han vil være en kæmpe tilføjelse, lyder det fra Danny Murphy.

Christian Eriksen valgte i sommer at prøve kræfter med Manchester United efter et halvt år i Brentford. Danskeren har storspillet under Erik ten Hag, hvor det er blevet til ni assister og to mål i 31 kampe.

Midtbanespilleren har siddet ude med en skade siden slutningen af januar, hvor han måtte udgå af en pokalkamp mod Reading. Andy Carroll gav danskeren en hårdhændet behandling, som nu koster ham flere måneder på skadeslisten.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Kroatien – Ghana