Viser interesse for Schmeichel: Tæt på ny målmand

Kasper Schmeichel er i søgelyset hos Nottingham Forest, som er på vippen til at købe en målmand i Arsenal også.



Kasper Schmeichel kan meget vel vende retur til engelsk topfodbold denne sommer.

Tidligere har Discovery-journalisten Kian Fonoudi meldt om interesse for danskeren fra Nottingham Forest, og nu er Daily Mail også kommet på banen med den information. 

Det engelske medie skriver, at klubben er på en heftig målmandsjagt denne sommer for at lukke hullet efter Keylor Navas og Dean Henderson, som klubben havde til rådighed i sidste sæson.

Den plan indebærer Kasper Schmeichel, hvis massive erfaring fra Premier League har fået Nottingham Forest på dupperne angående et eventuelt køb. 

Daily Mail melder, at klubben har taget kontakt til Kasper Schmeichel, men at der lige nu ikke er noget på plads. Det skyldes blandt andet, at Nottingham Forest ligeledes er tæt på at købe målmand Matt Turner i Arsenal for syv millioner pund, ligesom klubben også har et snert håb om at hente Dean Henderson tilbage til klubben fra Manchester United, men at Hendersons skade lige nu gør den handel tvivlsom.

Derfor er en eventuel Schmeichel-handel lige nu på standby, og spørgsmålet er, om han bliver hentet ind som førstekeeper, hvis Nottingham Forest beslutter sig for at hente ham. 

Mandag var Matt Turner til lægetjek i klubben, og det lader til at være et spørgsmål om tid, før Nottingham Forest offentliggør købet af ham. 

Kasper Schmeichels fremtid i Nice er usikker, og han står til at indlede sæsonen som reservemålmand. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

De er tilbage i Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK