Viser interesse for Schmeichel: Tæt på ny målmand

Kasper Schmeichel er i søgelyset hos Nottingham Forest, som er på vippen til at købe en målmand i Arsenal også.



Kasper Schmeichel kan meget vel vende retur til engelsk topfodbold denne sommer.

Tidligere har Discovery-journalisten Kian Fonoudi meldt om interesse for danskeren fra Nottingham Forest, og nu er Daily Mail også kommet på banen med den information. 

Det engelske medie skriver, at klubben er på en heftig målmandsjagt denne sommer for at lukke hullet efter Keylor Navas og Dean Henderson, som klubben havde til rådighed i sidste sæson.

Den plan indebærer Kasper Schmeichel, hvis massive erfaring fra Premier League har fået Nottingham Forest på dupperne angående et eventuelt køb. 

Daily Mail melder, at klubben har taget kontakt til Kasper Schmeichel, men at der lige nu ikke er noget på plads. Det skyldes blandt andet, at Nottingham Forest ligeledes er tæt på at købe målmand Matt Turner i Arsenal for syv millioner pund, ligesom klubben også har et snert håb om at hente Dean Henderson tilbage til klubben fra Manchester United, men at Hendersons skade lige nu gør den handel tvivlsom.

Derfor er en eventuel Schmeichel-handel lige nu på standby, og spørgsmålet er, om han bliver hentet ind som førstekeeper, hvis Nottingham Forest beslutter sig for at hente ham. 

Mandag var Matt Turner til lægetjek i klubben, og det lader til at være et spørgsmål om tid, før Nottingham Forest offentliggør købet af ham. 

Kasper Schmeichels fremtid i Nice er usikker, og han står til at indlede sæsonen som reservemålmand. Læs mere om det her.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Leverkusen – Bayern

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation