Viser interesse for Schmeichel: Tæt på ny målmand

Kasper Schmeichel er i søgelyset hos Nottingham Forest, som er på vippen til at købe en målmand i Arsenal også.



Kasper Schmeichel kan meget vel vende retur til engelsk topfodbold denne sommer.

Tidligere har Discovery-journalisten Kian Fonoudi meldt om interesse for danskeren fra Nottingham Forest, og nu er Daily Mail også kommet på banen med den information. 

Det engelske medie skriver, at klubben er på en heftig målmandsjagt denne sommer for at lukke hullet efter Keylor Navas og Dean Henderson, som klubben havde til rådighed i sidste sæson.

Den plan indebærer Kasper Schmeichel, hvis massive erfaring fra Premier League har fået Nottingham Forest på dupperne angående et eventuelt køb. 

Daily Mail melder, at klubben har taget kontakt til Kasper Schmeichel, men at der lige nu ikke er noget på plads. Det skyldes blandt andet, at Nottingham Forest ligeledes er tæt på at købe målmand Matt Turner i Arsenal for syv millioner pund, ligesom klubben også har et snert håb om at hente Dean Henderson tilbage til klubben fra Manchester United, men at Hendersons skade lige nu gør den handel tvivlsom.

Derfor er en eventuel Schmeichel-handel lige nu på standby, og spørgsmålet er, om han bliver hentet ind som førstekeeper, hvis Nottingham Forest beslutter sig for at hente ham. 

Mandag var Matt Turner til lægetjek i klubben, og det lader til at være et spørgsmål om tid, før Nottingham Forest offentliggør købet af ham. 

Kasper Schmeichels fremtid i Nice er usikker, og han står til at indlede sæsonen som reservemålmand. Læs mere om det her.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Tottenham jagter choktransfer

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse