Viser interesse for Schmeichel: Tæt på ny målmand

Kasper Schmeichel er i søgelyset hos Nottingham Forest, som er på vippen til at købe en målmand i Arsenal også.



Kasper Schmeichel kan meget vel vende retur til engelsk topfodbold denne sommer.

Tidligere har Discovery-journalisten Kian Fonoudi meldt om interesse for danskeren fra Nottingham Forest, og nu er Daily Mail også kommet på banen med den information. 

Det engelske medie skriver, at klubben er på en heftig målmandsjagt denne sommer for at lukke hullet efter Keylor Navas og Dean Henderson, som klubben havde til rådighed i sidste sæson.

Den plan indebærer Kasper Schmeichel, hvis massive erfaring fra Premier League har fået Nottingham Forest på dupperne angående et eventuelt køb. 

Daily Mail melder, at klubben har taget kontakt til Kasper Schmeichel, men at der lige nu ikke er noget på plads. Det skyldes blandt andet, at Nottingham Forest ligeledes er tæt på at købe målmand Matt Turner i Arsenal for syv millioner pund, ligesom klubben også har et snert håb om at hente Dean Henderson tilbage til klubben fra Manchester United, men at Hendersons skade lige nu gør den handel tvivlsom.

Derfor er en eventuel Schmeichel-handel lige nu på standby, og spørgsmålet er, om han bliver hentet ind som førstekeeper, hvis Nottingham Forest beslutter sig for at hente ham. 

Mandag var Matt Turner til lægetjek i klubben, og det lader til at være et spørgsmål om tid, før Nottingham Forest offentliggør købet af ham. 

Kasper Schmeichels fremtid i Nice er usikker, og han står til at indlede sæsonen som reservemålmand. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

‘Det er en interessant spiller’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dansk landsholdsspiller er topprioritet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Brøndby med transferscoop?

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Belgien – Senegal

England – DR Congo

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen