Vraget til slutrunde: Her er stjernens reaktion

Stjerner som Mohamed Salah, Achraf Hakimi og Riyad Mahrez skal i de kommende uger kæmpe om Africa Cup of Nations-trofæet, men Marokko må klare sig uden Chelsea-stjernen Hakim Ziyech, der er blevet vraget. Ziyech har nu selv kommenteret situationen.



I udgangspunktet burde man være god nok til at spille for Marokko, hvis man spiller nogenlunde regelmæssigt for en storklub som Chelsea. 

De marokkanske fans må dog alligevel se langt efter Hakim Ziyech, når Africa Cup of Nations sparkes i gang om få dage. Det stod klart omkring jul, da Chelsea-stjernen ikke var en del af den trup til slutrunden, som landstræner Vahid Halilhodžić havde udtaget. 

Det er da tilsyneladende heller ikke af sportslige årsager, at Ziyech ikke kommer til at optræde ved de afrikanske mesterskaber. Ziyech har således længe været på kant med Halilhodžić, der senest revsede Chelsea-spilleren tilbage i september.

– Hans opførsel i de seneste to kampe, især den eneste, var ikke en landsholdsspiller værdig, slet ikke når der er tale om en ledende spiller, der burde være en positiv rollemodel. Han kom for sent, og derefter nægtede han endda at arbejde. Der var ingen pointe i at diskutere det efterfølgende. Som træner er løsningen helt indlysende, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Halilhodžić, der blev interviewet af The New Arab.

Hakim Ziyech startede onsdag inde i Chelseas 2-0-sejr over Tottenham i Carabao Cup’en, og efter slutfløjtet blev marokkaneren så spurgt ind til sin manglende deltagelse i Africa Cup of Nations.

– Jeg udfører mit arbejde, og jeg prøver at gøre det så godt, som jeg kan. Der kørte nogle andre ting rundt… det er ikke rigtigt vigtigt lige nu. Jeg er efterhånden ligeglad, hvis jeg skal være ærlig, lød svaret således fra Ziyech, der blev interviewet af beIN Sports.

Mens Hakim Ziyech ikke skal deltage i Africa Cup of Nations, så kommer slutrunden dog til at byde på andre stjerner som Mohamed Salah, Sadio Mané, Eduoard Mendy, Kalidou Koulibaly, Achraf Hakimi, Wilfried Zaha, Franck Kessié og Riyad Mahrez.





Afslører danskers rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: De henter Marvin Egho


Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Dialog – Brøndby interesseret

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

Et kæmpe Superliga-scoop 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Skal verdensmester erstatte Eriksen?


” Det mener Tipsbladet

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!


‘Jeg skal ikke være hellig’

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

Det kan være en genialitet



HELT VILDT

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber


Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Afviser store millionbud på dansk bomber

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

AGF henter dansk kantspiller

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’



Kæmpetilbud til Marcus Rashford

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Afslører nye detaljer om kæmpe FCK-transfer

Lamine Yamal sagsøges af dværgeforening

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Skandaløse scener: Slår han ham?

FCN-anfører stopper karrieren

Afviser Viborg

Alt om Randers: Venter stort skifte?



Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Rio Ferdinand raser over Arsenal-fans

Tysk klub i ekstase: Kommer Yussuf Poulsen-filmen?

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Mattias Skjelmose i stor nedtur

– Jeg havde aldrig troet på det her

Hårdt angreb på FIFA-boss: Han tror, han er Gud

FC København-boss ærgrer sig over Roony-farvel

Han er færdig i Viborg

Dansk “bombefly” solgt til tyske FC Ingolstadt

Bizart: Hvorfor blev Donald Trump stående?

Chelsea banker PSG i omdiskuteret finale



Målfattigt i Uppsala

I vælten mod Brøndby – nu er den gal igen

Særlig klausul i Wahid Faghir-skifte