Vred over Ronaldo-fravalg: Det bliver kun grimmere

Ifølge Roy Keane udsættes Cristiano Ronaldo i øjeblikket for respektløs behandling af Manchester United.



Cristiano Ronaldo kom slet ikke på banen, da Manchester United søndag tabte med 6-3 til Manchester City, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane må det nu siges, at portugiseren bliver behandlet uden respekt.

Erik ten Hag udtalte efter nederlaget, at han undlod at indskifte Ronaldo på grund af 'respekt for hans store karriere', men ifølge Roy Keane er der ikke tale om den store respekt. 

– Jeg synes, at Manchester United udviser mangel på respekt for Ronaldo. Jeg synes, at man burde have ladet ham gå, før vinduet lukkede. Okay, som træner har man brug for muligheder, men man holder ikke på Ronaldo for at lade ham sidde på bænken. Han er en af de bedste spillere nogensinde, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet. 

– Han har brugt ham i en eller to europæiske kampe. Det kommer kun til blive grimmere, jo længere frem på sæsonen vi kommer. Hvis han kommer til at sidde på bænken for United uge efter uge, så bliver det kun grimmere. Jeg vil sige, at United ikke har vist andet end respektløshed overfor Ronaldo. 

– De skulle have ladet ham gå, da muligheden opstod. Han havde muligheder, det ved jeg med sikkerhed. Men at holde på Ronaldo, for at lade ham sidde på bænken, det synes jeg er latterligt for en spiller med hans omdømme. 

Roy Keane argumenterede efterfølgende for, at det kan medføre problemer i omklædningsrummet, hvis Cristiano Ronaldo uge efter uge henvises til bænken. 

Læs også: Derfor er Cristiano Ronaldo færdig på topplan






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fatter intet af Brøndby-bombe

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne