Vred over Ronaldo-fravalg: Det bliver kun grimmere

Ifølge Roy Keane udsættes Cristiano Ronaldo i øjeblikket for respektløs behandling af Manchester United.



Cristiano Ronaldo kom slet ikke på banen, da Manchester United søndag tabte med 6-3 til Manchester City, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane må det nu siges, at portugiseren bliver behandlet uden respekt.

Erik ten Hag udtalte efter nederlaget, at han undlod at indskifte Ronaldo på grund af 'respekt for hans store karriere', men ifølge Roy Keane er der ikke tale om den store respekt. 

– Jeg synes, at Manchester United udviser mangel på respekt for Ronaldo. Jeg synes, at man burde have ladet ham gå, før vinduet lukkede. Okay, som træner har man brug for muligheder, men man holder ikke på Ronaldo for at lade ham sidde på bænken. Han er en af de bedste spillere nogensinde, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet. 

– Han har brugt ham i en eller to europæiske kampe. Det kommer kun til blive grimmere, jo længere frem på sæsonen vi kommer. Hvis han kommer til at sidde på bænken for United uge efter uge, så bliver det kun grimmere. Jeg vil sige, at United ikke har vist andet end respektløshed overfor Ronaldo. 

– De skulle have ladet ham gå, da muligheden opstod. Han havde muligheder, det ved jeg med sikkerhed. Men at holde på Ronaldo, for at lade ham sidde på bænken, det synes jeg er latterligt for en spiller med hans omdømme. 

Roy Keane argumenterede efterfølgende for, at det kan medføre problemer i omklædningsrummet, hvis Cristiano Ronaldo uge efter uge henvises til bænken. 

Læs også: Derfor er Cristiano Ronaldo færdig på topplan





LIVE

LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe røgslør af Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCK sigter stadig efter 15. juni

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting