Cristiano Ronaldo kom slet ikke på banen, da Manchester United søndag tabte med 6-3 til Manchester City, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane må det nu siges, at portugiseren bliver behandlet uden respekt.
Erik ten Hag udtalte efter nederlaget, at han undlod at indskifte Ronaldo på grund af 'respekt for hans store karriere', men ifølge Roy Keane er der ikke tale om den store respekt.
– Jeg synes, at Manchester United udviser mangel på respekt for Ronaldo. Jeg synes, at man burde have ladet ham gå, før vinduet lukkede. Okay, som træner har man brug for muligheder, men man holder ikke på Ronaldo for at lade ham sidde på bænken. Han er en af de bedste spillere nogensinde, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet.
– Han har brugt ham i en eller to europæiske kampe. Det kommer kun til blive grimmere, jo længere frem på sæsonen vi kommer. Hvis han kommer til at sidde på bænken for United uge efter uge, så bliver det kun grimmere. Jeg vil sige, at United ikke har vist andet end respektløshed overfor Ronaldo.
– De skulle have ladet ham gå, da muligheden opstod. Han havde muligheder, det ved jeg med sikkerhed. Men at holde på Ronaldo, for at lade ham sidde på bænken, det synes jeg er latterligt for en spiller med hans omdømme.
Roy Keane argumenterede efterfølgende for, at det kan medføre problemer i omklædningsrummet, hvis Cristiano Ronaldo uge efter uge henvises til bænken.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
DAGENS SPILFORSLAG
Øboer og Tyr med fredeligt kryds
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Manchester City vinder FA Cup
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
CUSTOM