Vred over Ronaldo-fravalg: Det bliver kun grimmere

Ifølge Roy Keane udsættes Cristiano Ronaldo i øjeblikket for respektløs behandling af Manchester United.



Cristiano Ronaldo kom slet ikke på banen, da Manchester United søndag tabte med 6-3 til Manchester City, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane må det nu siges, at portugiseren bliver behandlet uden respekt.

Erik ten Hag udtalte efter nederlaget, at han undlod at indskifte Ronaldo på grund af 'respekt for hans store karriere', men ifølge Roy Keane er der ikke tale om den store respekt. 

– Jeg synes, at Manchester United udviser mangel på respekt for Ronaldo. Jeg synes, at man burde have ladet ham gå, før vinduet lukkede. Okay, som træner har man brug for muligheder, men man holder ikke på Ronaldo for at lade ham sidde på bænken. Han er en af de bedste spillere nogensinde, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet. 

– Han har brugt ham i en eller to europæiske kampe. Det kommer kun til blive grimmere, jo længere frem på sæsonen vi kommer. Hvis han kommer til at sidde på bænken for United uge efter uge, så bliver det kun grimmere. Jeg vil sige, at United ikke har vist andet end respektløshed overfor Ronaldo. 

– De skulle have ladet ham gå, da muligheden opstod. Han havde muligheder, det ved jeg med sikkerhed. Men at holde på Ronaldo, for at lade ham sidde på bænken, det synes jeg er latterligt for en spiller med hans omdømme. 

Roy Keane argumenterede efterfølgende for, at det kan medføre problemer i omklædningsrummet, hvis Cristiano Ronaldo uge efter uge henvises til bænken. 

Læs også: Derfor er Cristiano Ronaldo færdig på topplan





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Elias Jelert færdig

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brasilien – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”