Vred over Ronaldo-fravalg: Det bliver kun grimmere

Ifølge Roy Keane udsættes Cristiano Ronaldo i øjeblikket for respektløs behandling af Manchester United.



Cristiano Ronaldo kom slet ikke på banen, da Manchester United søndag tabte med 6-3 til Manchester City, og ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane må det nu siges, at portugiseren bliver behandlet uden respekt.

Erik ten Hag udtalte efter nederlaget, at han undlod at indskifte Ronaldo på grund af 'respekt for hans store karriere', men ifølge Roy Keane er der ikke tale om den store respekt. 

– Jeg synes, at Manchester United udviser mangel på respekt for Ronaldo. Jeg synes, at man burde have ladet ham gå, før vinduet lukkede. Okay, som træner har man brug for muligheder, men man holder ikke på Ronaldo for at lade ham sidde på bænken. Han er en af de bedste spillere nogensinde, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Roy Keane i Sky Sports-studiet. 

– Han har brugt ham i en eller to europæiske kampe. Det kommer kun til blive grimmere, jo længere frem på sæsonen vi kommer. Hvis han kommer til at sidde på bænken for United uge efter uge, så bliver det kun grimmere. Jeg vil sige, at United ikke har vist andet end respektløshed overfor Ronaldo. 

– De skulle have ladet ham gå, da muligheden opstod. Han havde muligheder, det ved jeg med sikkerhed. Men at holde på Ronaldo, for at lade ham sidde på bænken, det synes jeg er latterligt for en spiller med hans omdømme. 

Roy Keane argumenterede efterfølgende for, at det kan medføre problemer i omklædningsrummet, hvis Cristiano Ronaldo uge efter uge henvises til bænken. 

Læs også: Derfor er Cristiano Ronaldo færdig på topplan





Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Argentina – Algeriet

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Her er Tunesiens nye VM-træner

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Frankrig – Senegal

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Vil hente tysk landsholdsstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’