Zanka: Det er både min styrke og min svaghed

Mathias Zanka mener, at man har haft travlt med at skyde ham i skoene, at han tror, at han er bedre, end han er.



Mathias Zanka Jørgensen har i denne sæson været med i 18 Premier League-kampe for Brentford i denne sæson, som er lige under halvdelen af de mulige 38. Og selvom det ikke altid har været så nemt at få spilletid, så får han alligevel bidt sig fast på holdet.

Det har han selv en forklaring på, fortæller han i et interview med Viaplay.

– Det er jo måske en af de ting, som folk har haft travlt med at skyde mig i skoen, at jeg synes, at jeg er bedre end, jeg er. Men altså, jeg ved jo, hvad jeg er værd og lever helt benhårdt efter dét. Og når man er herovre, og bliver matchet på det højeste niveau overhovedet hver eneste gang – både til træning og kamp – så får det bare det bedste frem i mig, siger han og fortsætter:

– Det er desværre min svaghed, men det er også min styrke. Og når man er herovre og ikke kan komme udenom andet, og virkelig være den bedste version af sig selv, så viser man det også en gang imellem, lyder det fra Zanka.

Derudover bliver han i interviewet spurgt til, at der jo heller ikke er så mange Brøndby-fans i England til at være efter ham. Men her kommer han ind på, at det ikke kun er de blågule-fans, der ikke er så vild med ham.

– Det er vel efterhånden kun FCK-fans, der kan lide mig. Det er ikke engang kun dem ude fra vestegnen. Så generelt dem allesammen, fortæller den 33-årige midterforsvarer.

Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen, hvor han også kommer ind på, hvordan ferien bliver.

Brentford sluttede desuden sæsonen af med at slå Manchester City for anden gang i denne sæson. Derefter fik City-manager Pep Guardiola nævnt noget for Thomas Frank. Læs mere om det her.







LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Manchester United afviser Barça og Bayern

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Tillykke, AGF – en stjerne er født!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Dansk angriber sat til salg

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

‘Et af de største danske resultater’

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil