Zanka: Det er både min styrke og min svaghed

Mathias Zanka mener, at man har haft travlt med at skyde ham i skoene, at han tror, at han er bedre, end han er.



Mathias Zanka Jørgensen har i denne sæson været med i 18 Premier League-kampe for Brentford i denne sæson, som er lige under halvdelen af de mulige 38. Og selvom det ikke altid har været så nemt at få spilletid, så får han alligevel bidt sig fast på holdet.

Det har han selv en forklaring på, fortæller han i et interview med Viaplay.

– Det er jo måske en af de ting, som folk har haft travlt med at skyde mig i skoen, at jeg synes, at jeg er bedre end, jeg er. Men altså, jeg ved jo, hvad jeg er værd og lever helt benhårdt efter dét. Og når man er herovre, og bliver matchet på det højeste niveau overhovedet hver eneste gang – både til træning og kamp – så får det bare det bedste frem i mig, siger han og fortsætter:

– Det er desværre min svaghed, men det er også min styrke. Og når man er herovre og ikke kan komme udenom andet, og virkelig være den bedste version af sig selv, så viser man det også en gang imellem, lyder det fra Zanka.

Derudover bliver han i interviewet spurgt til, at der jo heller ikke er så mange Brøndby-fans i England til at være efter ham. Men her kommer han ind på, at det ikke kun er de blågule-fans, der ikke er så vild med ham.

– Det er vel efterhånden kun FCK-fans, der kan lide mig. Det er ikke engang kun dem ude fra vestegnen. Så generelt dem allesammen, fortæller den 33-årige midterforsvarer.

Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen, hvor han også kommer ind på, hvordan ferien bliver.

Brentford sluttede desuden sæsonen af med at slå Manchester City for anden gang i denne sæson. Derefter fik City-manager Pep Guardiola nævnt noget for Thomas Frank. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC København kan få Jens Stage-millioner

Forhandler med storklub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Harry Maguire i chok



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent