Zanka: Det er både min styrke og min svaghed

Mathias Zanka mener, at man har haft travlt med at skyde ham i skoene, at han tror, at han er bedre, end han er.



Mathias Zanka Jørgensen har i denne sæson været med i 18 Premier League-kampe for Brentford i denne sæson, som er lige under halvdelen af de mulige 38. Og selvom det ikke altid har været så nemt at få spilletid, så får han alligevel bidt sig fast på holdet.

Det har han selv en forklaring på, fortæller han i et interview med Viaplay.

– Det er jo måske en af de ting, som folk har haft travlt med at skyde mig i skoen, at jeg synes, at jeg er bedre end, jeg er. Men altså, jeg ved jo, hvad jeg er værd og lever helt benhårdt efter dét. Og når man er herovre, og bliver matchet på det højeste niveau overhovedet hver eneste gang – både til træning og kamp – så får det bare det bedste frem i mig, siger han og fortsætter:

– Det er desværre min svaghed, men det er også min styrke. Og når man er herovre og ikke kan komme udenom andet, og virkelig være den bedste version af sig selv, så viser man det også en gang imellem, lyder det fra Zanka.

Derudover bliver han i interviewet spurgt til, at der jo heller ikke er så mange Brøndby-fans i England til at være efter ham. Men her kommer han ind på, at det ikke kun er de blågule-fans, der ikke er så vild med ham.

– Det er vel efterhånden kun FCK-fans, der kan lide mig. Det er ikke engang kun dem ude fra vestegnen. Så generelt dem allesammen, fortæller den 33-årige midterforsvarer.

Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen, hvor han også kommer ind på, hvordan ferien bliver.

Brentford sluttede desuden sæsonen af med at slå Manchester City for anden gang i denne sæson. Derefter fik City-manager Pep Guardiola nævnt noget for Thomas Frank. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

AGF-spiller idømt karantæne

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Det er et angreb på FCK’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’