Agent afslører: Derfor forlod Laudrup Barcelona

Michael Laudrup er en af de få, der har taget den kontroversielle tur fra Barcelona til Real Madrid, nu fortæller hans agent Bayram Tutumlu, hvad der skete.



Det vakte løftede øjenbryn, da Michael Laudrup tilbage i 90’erne brød med FC Barcelona for i stedet at tage til ærkerivalerne fra hovedstaden Madrid.

Der har længe været talt om, at den danske teknikker havde oparbejdet et anstrengt forhold til klubbens daværende træner, Johan Cruyff, der er lidt af en legende i klubben.

Dengang var der iskold stemning mellem de to, afslører Bayram Tutumlu i B.T.’s podcast “Transfervinduet”.

– Michael udviklede et dårligt forhold til Johan Cruyff, der så sig sur på Laudrup og ikke engang ville hilse på ham.

– Så jeg gik til Real Madrids præsident, Ramon Mendoza. Han skulle på valg, og han kunne kun vinde, hvis han tog en af Barcelonas vigtigste spillere til Real Madrid. Og Barcelonas bedste spiller var Michael Laudrup, fortæller han.

Dengang hed Barcelonas præsident Josep Núñez, og han var ifølge Tutumlu særdeles glad for sin danske spiller, men han turde ikke skille sig af med Johan Cruyff, og så er resten historie.

Real Madrid fik fingrene i Michael Laudrup og vandt efterfølgende det spanske mesterskab og brød Barcelonas dominans i La Liga.

Bayram Tutumlu fortæller også, at forholdet mellem Michael Laudrup og Johan Cruyff blev bedre gennem årene, og i 2012 anbefalede den hollandske legende endda danskeren, da der skulle findes en erstatning for Pep Guardiola på trænerposten.





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

USA – Bosnien-Hercegovina

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Brøndby med transferscoop?



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Han ryger 100 procent!’

Elfenbenskysten – Norge

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’