Raphaël Varane har længe været rygtet væk fra Real Madrid, og særligt Manchester United bejler alvorligt til den franske midtstopper.
Men nu bønfaldes der internt i Real Madrid om, at Varane tænker sig om, inden han smutter. Det er nyindkøbet David Alaba, som ifølge Goal.com fortæller, at han beundrer franskmanden og håber at starte et langvarigt stærkt makkerskab med netop ham.
– Selvfølgelig vil jeg elske at spille med Varane. Han har spillet fantastisk fodbold i mange år og ikke kun i øjeblikket, fortæller Alaba og konkluderer:
– Han er en vidunderlig forsvarsspiller med stærke kvaliteter.
Varanes kontrakt udløber næste sommer, så Real Madrid kan risikere at miste den franske landsholdsspiller kvit og frit, hvis Varane ikke forlænger.
Selv har han ikke været ude og kommentere på sin fremtid, men det ventes ifølge flere medier, at Manchester United inden længe sender et officielt tilbud afsted mod franskmanden, som angiveligt også ønsker at teste sig selv af i Premier League.
I så fald vil Real Madrid have mistet begge sine faste midtstoppere, i og med Sergio Ramos også er fortid i klubben. Netop Sergio Ramos’ ikoniske nummer fire er overtaget af David Alaba, som har skrevet under på en femårig kontrakt med Real Madrid. Det var ellers ikke fordi, at Alaba specifikt bad om legendens Ramos’ nummer.
– De havde kun dette nummer tilgængeligt, men jeg ved, hvad det her nummer betyder for klubben. Det er en ære at bære det, og jeg vil ære nummeret. Det motiverer mig meget, og det er et nummer, som repræsenterer styrke og lederskab.
– Jeg er ikke kommet hertil for at sammenligne mig selv med andre spilere. Jeg er kommet for at være Alaba og fortsætte med at være Alaba. Jeg vil vise holdet mine kvaliteter, og jeg er en fleksibel spiller, som kan spille forskellige positioner, fortæller den 29-årige østriger, som er kommet til efter 13 år i Bayern München.
Det var ventet, at Alaba ville underskrive med Real Madrid, og derfor overraskede det ikke mange, da klubben gjorde aftalen officiel. Men de var ikke den eneste klub, som var inde i billedet.
– Selvølgelig modtog jeg andre tilbud, men for mig var der kun en mulighed, og det var Real Madrid. Det er en drøm, som går i opfyldelse.
– Det er verdens største klub, og det er en udfordring, jeg ser frem til. Jeg har valgt at tage et nyt skridt i min karriere og gro som spiller og som person, siger den østrigste landsholdsspiller, som altså håber på, at hans drøm indebærer et partnerskab med Raphaël Varane.
David Alaba nåede at spille 431 kampe for Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
Tipsbladets transfershow: Se det her!
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
