Arsenal-spiller brugte analysefirma til klubskifte

Hector Bellerin er blevet den første spiller til aktivt at bruge et analysefirma til at hjælpe med et klubskifte.



I sommer skiftede Hector Bellerin fra Arsenal til spanske Real Betis på en lejeaftale, der gælder for resten af sæsonen. 

Det er der i sig selv intet spektakulært i, men måden det skete på får alligevel en til at hæve øjenbrynene en smule.

Hector Bellerin arbejdede nemlig sammen med analysefirmaet Analytics FC, som hjalp ham med at finde den bedst mulige klub, han kunne skifte til. Det skriver The Athletic.

Bellerin kunne godt regne ud, at hans spilletid i Arsenal blev mindre og mindre, og derfor var han selv interesseret i at forlade klubben på en lejeaftale. Mediet skriver, at det var vigtigt for ham at finde en klub, hvor han kunne få en masse spilleminutter, da han har et klart ønske om at blive udtaget til VM i 2022 i Qatar, men samtidig skulle klubben også have en spilletid, der matchede hans kompetencer.

Her var Real Betis højt placeret på Analytics FC’s liste over mulige klubber, og deres manager Manuel Pellegrini spiller et system, som ifølge firmaet vil maksimere Bellerins evner. Derudover kan han se frem til en masse spilletid for den spanske klub, som i sommerens transfervindue sagde farvel til Emerson Royal, der røg tilbage til FC Barcelona og siden er skiftet til Tottenham. Nu skal han kæmpe mod Martin Montoya og Youssuf Sabaly for en startplads i Pellegrinis 4-2-3-1-system.

Analytics FC har analyseret den spanske liga, og firmaet har også konkluderet, at ligaen øger Bellerins chancer for at blive udtaget til det spanske landshold. 

At spillere og agenter arbejder sammen med analysefirmaer for at lægge karriereplaner er begyndt at vinde endnu mere frem, og Kevin de Bruyne gjorde også brug af det, da han senest forlængede sin kontrakt med Manchester City. 

Bellerin er dog det første kendte eksempel på, at en spiller har brugt et analysefirma til et klubskifte som følge af sportslige mål.





Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse


Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Medier i svime: Den bedste!

Dansker færdig i Ajax?

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Brøndby bekræfter salg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Hård kritik af FC København-stjerne

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Manchester City klar til semifinale

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Manchester United rasende

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord