Arsenal-spiller brugte analysefirma til klubskifte

Hector Bellerin er blevet den første spiller til aktivt at bruge et analysefirma til at hjælpe med et klubskifte.



I sommer skiftede Hector Bellerin fra Arsenal til spanske Real Betis på en lejeaftale, der gælder for resten af sæsonen. 

Det er der i sig selv intet spektakulært i, men måden det skete på får alligevel en til at hæve øjenbrynene en smule.

Hector Bellerin arbejdede nemlig sammen med analysefirmaet Analytics FC, som hjalp ham med at finde den bedst mulige klub, han kunne skifte til. Det skriver The Athletic.

Bellerin kunne godt regne ud, at hans spilletid i Arsenal blev mindre og mindre, og derfor var han selv interesseret i at forlade klubben på en lejeaftale. Mediet skriver, at det var vigtigt for ham at finde en klub, hvor han kunne få en masse spilleminutter, da han har et klart ønske om at blive udtaget til VM i 2022 i Qatar, men samtidig skulle klubben også have en spilletid, der matchede hans kompetencer.

Her var Real Betis højt placeret på Analytics FC’s liste over mulige klubber, og deres manager Manuel Pellegrini spiller et system, som ifølge firmaet vil maksimere Bellerins evner. Derudover kan han se frem til en masse spilletid for den spanske klub, som i sommerens transfervindue sagde farvel til Emerson Royal, der røg tilbage til FC Barcelona og siden er skiftet til Tottenham. Nu skal han kæmpe mod Martin Montoya og Youssuf Sabaly for en startplads i Pellegrinis 4-2-3-1-system.

Analytics FC har analyseret den spanske liga, og firmaet har også konkluderet, at ligaen øger Bellerins chancer for at blive udtaget til det spanske landshold. 

At spillere og agenter arbejder sammen med analysefirmaer for at lægge karriereplaner er begyndt at vinde endnu mere frem, og Kevin de Bruyne gjorde også brug af det, da han senest forlængede sin kontrakt med Manchester City. 

Bellerin er dog det første kendte eksempel på, at en spiller har brugt et analysefirma til et klubskifte som følge af sportslige mål.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Arsenal ansætter dansk toptræner

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Går langt ned i løn

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Bach Bak i svime over Uhre

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Mareridt for FC Augsburg

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Dansk bomber med vildt mål i England

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke