I sommer skiftede Hector Bellerin fra Arsenal til spanske Real Betis på en lejeaftale, der gælder for resten af sæsonen.
Det er der i sig selv intet spektakulært i, men måden det skete på får alligevel en til at hæve øjenbrynene en smule.
Hector Bellerin arbejdede nemlig sammen med analysefirmaet Analytics FC, som hjalp ham med at finde den bedst mulige klub, han kunne skifte til. Det skriver The Athletic.
Bellerin kunne godt regne ud, at hans spilletid i Arsenal blev mindre og mindre, og derfor var han selv interesseret i at forlade klubben på en lejeaftale. Mediet skriver, at det var vigtigt for ham at finde en klub, hvor han kunne få en masse spilleminutter, da han har et klart ønske om at blive udtaget til VM i 2022 i Qatar, men samtidig skulle klubben også have en spilletid, der matchede hans kompetencer.
Her var Real Betis højt placeret på Analytics FC’s liste over mulige klubber, og deres manager Manuel Pellegrini spiller et system, som ifølge firmaet vil maksimere Bellerins evner. Derudover kan han se frem til en masse spilletid for den spanske klub, som i sommerens transfervindue sagde farvel til Emerson Royal, der røg tilbage til FC Barcelona og siden er skiftet til Tottenham. Nu skal han kæmpe mod Martin Montoya og Youssuf Sabaly for en startplads i Pellegrinis 4-2-3-1-system.
Analytics FC har analyseret den spanske liga, og firmaet har også konkluderet, at ligaen øger Bellerins chancer for at blive udtaget til det spanske landshold.
At spillere og agenter arbejder sammen med analysefirmaer for at lægge karriereplaner er begyndt at vinde endnu mere frem, og Kevin de Bruyne gjorde også brug af det, da han senest forlængede sin kontrakt med Manchester City.
Bellerin er dog det første kendte eksempel på, at en spiller har brugt et analysefirma til et klubskifte som følge af sportslige mål.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
HELT VILDT
