Arsenal-spiller brugte analysefirma til klubskifte

Hector Bellerin er blevet den første spiller til aktivt at bruge et analysefirma til at hjælpe med et klubskifte.



I sommer skiftede Hector Bellerin fra Arsenal til spanske Real Betis på en lejeaftale, der gælder for resten af sæsonen. 

Det er der i sig selv intet spektakulært i, men måden det skete på får alligevel en til at hæve øjenbrynene en smule.

Hector Bellerin arbejdede nemlig sammen med analysefirmaet Analytics FC, som hjalp ham med at finde den bedst mulige klub, han kunne skifte til. Det skriver The Athletic.

Bellerin kunne godt regne ud, at hans spilletid i Arsenal blev mindre og mindre, og derfor var han selv interesseret i at forlade klubben på en lejeaftale. Mediet skriver, at det var vigtigt for ham at finde en klub, hvor han kunne få en masse spilleminutter, da han har et klart ønske om at blive udtaget til VM i 2022 i Qatar, men samtidig skulle klubben også have en spilletid, der matchede hans kompetencer.

Her var Real Betis højt placeret på Analytics FC’s liste over mulige klubber, og deres manager Manuel Pellegrini spiller et system, som ifølge firmaet vil maksimere Bellerins evner. Derudover kan han se frem til en masse spilletid for den spanske klub, som i sommerens transfervindue sagde farvel til Emerson Royal, der røg tilbage til FC Barcelona og siden er skiftet til Tottenham. Nu skal han kæmpe mod Martin Montoya og Youssuf Sabaly for en startplads i Pellegrinis 4-2-3-1-system.

Analytics FC har analyseret den spanske liga, og firmaet har også konkluderet, at ligaen øger Bellerins chancer for at blive udtaget til det spanske landshold. 

At spillere og agenter arbejder sammen med analysefirmaer for at lægge karriereplaner er begyndt at vinde endnu mere frem, og Kevin de Bruyne gjorde også brug af det, da han senest forlængede sin kontrakt med Manchester City. 

Bellerin er dog det første kendte eksempel på, at en spiller har brugt et analysefirma til et klubskifte som følge af sportslige mål.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner