Diego Simeone indikerer særlig Diego Costa-aftale

Diego Simeone slår fast, at Atletico Madrid ikke vil blive ramt af Diego Costas exit.



Diego Costa har tirsdag fået ophævet sin kontrakt med Atletico Madrid med omgående virkning, efter at han selv har haft et erklæret ønske om det.

Nu skal han derfor finde en ny klub, men noget tyder på, at det ikke bliver i Spanien. Flere spanske medier – heriblandt El Mundo og Cadena Cope – har således skrevet, at Diego Costa kan se frem til en bøde på over 100 millioner kroner, hvis han skifter til enten Real Madrid, FC Barcelona eller Sevilla.

Det er ikke bekræftet, men Diego Simeone har ifølge Goal indikeret, at man har fundet en løsning, som ikke kommer til at ramme Atletico Madrid.

– Klubben har været i stand til at hjælpe ham, uden at vi selv bliver ramt, og det skaber ro i sindet, siger cheftræneren og tilføjer:

– Han har også behovet for at finde nye udfordringer, fordi han har det godt og er stærk, og jeg kan ikke forestille mig et andet scenarie, end at han fortsætter med at gøre gode ting, fordi han er en fighter.

– Vi vil takke ham, som med alle de mennesker, der har givet os deres hjerter, og Diego har været et af dem set fra både et sportsligt og menneskeligt synspunkt. Jeg håber, at han finder den bedste løsning, og at vi kan kramme hinanden, når vi mødes igen, da vi ikke har set hinanden i et par dage, fordi han ikke er kommet til træning, mens der er blevet forhandlet.

Diego Costa, 32 år, har spillet i Atletico Madrid ad to omgange – først fra 2007 til 2014 og så igen fra 2018 til nu. Han har scoret 83 mål på 215 kampe for klubben.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3