Avis: Barca-boss vil lave stor ændring i klubben

FC Barcelona skal drives på en mere bæredygtig måde fremover, hvor det i udgangspunktet skal være slut med gigantiske lønninger. Sådan lyder det i hvert fald fra avisen Sport.



FC Barcelona har i de senere år været ramt af en stor økonomisk krise, som klubben i disse dage forsøger at kæmpe sig ud af. 

En af årsagerne til, at FC Barcelona er endt med en gigantisk gæld, er at klubben i en overgang havde verdens højeste lønbudget. Lionel Messi var selvfølgelig lønkongen, men spillere som Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og flere andre har også tjent styrtende. 

Alle tre ovennævnte spillere er væk nu, og fremover er det slut med at tilbyde nye spillere vanvidslønninger i FC Barcelona. Sådan lyder det i hvert fald fra den spanske avis Sport, der skriver, at klubpræsident Joan Laporta vil indføre en stor ændring i klubben.

– Der kommer til at være et lønloft i Barcelona. Joan Laporta har besluttet sig for at indføre et lønloft for nye spillere, der ankommer til Barcelona fra den 30. juni af. Loftet kommer til at lyde på 10 millioner euro [74 millioner kroner, red.]. Enhver, der kommer til Barcelona, må tilpasse sig dette, skriver Sport således.

– Laportas intention er at undgå at gentage det, der skete under den tidligere ledelse, hvor lønudgifterne til truppen eksploderede. Ja, der kan blive kompenseret med nogle variabler, så man kan lokke store stjerner til, men lønloftet bliver sådan, og udgangspunktet er, at der ikke bliver lavet nogen undtagelser. 

Avisen El Mundo kunne sidste år afsløre, at Lionel Messi tjente omtrent en milliard kroner om året i FC Barcelona. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Irak

Frederiksen renser ud

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Conrad Harder får argentinsk chef

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Colombia – DR Congo

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Slagter stjerner: Noget lort!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links