Avis: Barca-boss vil lave stor ændring i klubben

FC Barcelona skal drives på en mere bæredygtig måde fremover, hvor det i udgangspunktet skal være slut med gigantiske lønninger. Sådan lyder det i hvert fald fra avisen Sport.



FC Barcelona har i de senere år været ramt af en stor økonomisk krise, som klubben i disse dage forsøger at kæmpe sig ud af. 

En af årsagerne til, at FC Barcelona er endt med en gigantisk gæld, er at klubben i en overgang havde verdens højeste lønbudget. Lionel Messi var selvfølgelig lønkongen, men spillere som Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og flere andre har også tjent styrtende. 

Alle tre ovennævnte spillere er væk nu, og fremover er det slut med at tilbyde nye spillere vanvidslønninger i FC Barcelona. Sådan lyder det i hvert fald fra den spanske avis Sport, der skriver, at klubpræsident Joan Laporta vil indføre en stor ændring i klubben.

– Der kommer til at være et lønloft i Barcelona. Joan Laporta har besluttet sig for at indføre et lønloft for nye spillere, der ankommer til Barcelona fra den 30. juni af. Loftet kommer til at lyde på 10 millioner euro [74 millioner kroner, red.]. Enhver, der kommer til Barcelona, må tilpasse sig dette, skriver Sport således.

– Laportas intention er at undgå at gentage det, der skete under den tidligere ledelse, hvor lønudgifterne til truppen eksploderede. Ja, der kan blive kompenseret med nogle variabler, så man kan lokke store stjerner til, men lønloftet bliver sådan, og udgangspunktet er, at der ikke bliver lavet nogen undtagelser. 

Avisen El Mundo kunne sidste år afsløre, at Lionel Messi tjente omtrent en milliard kroner om året i FC Barcelona. 





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Her er FC Københavns vej i Europa

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Giver transferopdatering

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

AGF kan ende med millionregning, men…

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Cristiano Ronaldo i optur



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning