FC Barcelona har i de senere år været ramt af en stor økonomisk krise, som klubben i disse dage forsøger at kæmpe sig ud af.
En af årsagerne til, at FC Barcelona er endt med en gigantisk gæld, er at klubben i en overgang havde verdens højeste lønbudget. Lionel Messi var selvfølgelig lønkongen, men spillere som Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og flere andre har også tjent styrtende.
Alle tre ovennævnte spillere er væk nu, og fremover er det slut med at tilbyde nye spillere vanvidslønninger i FC Barcelona. Sådan lyder det i hvert fald fra den spanske avis Sport, der skriver, at klubpræsident Joan Laporta vil indføre en stor ændring i klubben.
– Der kommer til at være et lønloft i Barcelona. Joan Laporta har besluttet sig for at indføre et lønloft for nye spillere, der ankommer til Barcelona fra den 30. juni af. Loftet kommer til at lyde på 10 millioner euro [74 millioner kroner, red.]. Enhver, der kommer til Barcelona, må tilpasse sig dette, skriver Sport således.
– Laportas intention er at undgå at gentage det, der skete under den tidligere ledelse, hvor lønudgifterne til truppen eksploderede. Ja, der kan blive kompenseret med nogle variabler, så man kan lokke store stjerner til, men lønloftet bliver sådan, og udgangspunktet er, at der ikke bliver lavet nogen undtagelser.
Avisen El Mundo kunne sidste år afsløre, at Lionel Messi tjente omtrent en milliard kroner om året i FC Barcelona.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
OPTAKT
Norge – England
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
OPTAKT
Spanien – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
OB henter finsk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
