Avis: Barca-boss vil lave stor ændring i klubben

FC Barcelona skal drives på en mere bæredygtig måde fremover, hvor det i udgangspunktet skal være slut med gigantiske lønninger. Sådan lyder det i hvert fald fra avisen Sport.



FC Barcelona har i de senere år været ramt af en stor økonomisk krise, som klubben i disse dage forsøger at kæmpe sig ud af. 

En af årsagerne til, at FC Barcelona er endt med en gigantisk gæld, er at klubben i en overgang havde verdens højeste lønbudget. Lionel Messi var selvfølgelig lønkongen, men spillere som Antoine Griezmann, Philippe Coutinho og flere andre har også tjent styrtende. 

Alle tre ovennævnte spillere er væk nu, og fremover er det slut med at tilbyde nye spillere vanvidslønninger i FC Barcelona. Sådan lyder det i hvert fald fra den spanske avis Sport, der skriver, at klubpræsident Joan Laporta vil indføre en stor ændring i klubben.

– Der kommer til at være et lønloft i Barcelona. Joan Laporta har besluttet sig for at indføre et lønloft for nye spillere, der ankommer til Barcelona fra den 30. juni af. Loftet kommer til at lyde på 10 millioner euro [74 millioner kroner, red.]. Enhver, der kommer til Barcelona, må tilpasse sig dette, skriver Sport således.

– Laportas intention er at undgå at gentage det, der skete under den tidligere ledelse, hvor lønudgifterne til truppen eksploderede. Ja, der kan blive kompenseret med nogle variabler, så man kan lokke store stjerner til, men lønloftet bliver sådan, og udgangspunktet er, at der ikke bliver lavet nogen undtagelser. 

Avisen El Mundo kunne sidste år afsløre, at Lionel Messi tjente omtrent en milliard kroner om året i FC Barcelona. 





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job