Barca-oprydning: Sådan ser Braithwaites fremtid ud

Det skal være en ung spiller fra klubbens eget akademi, der skal have Martin Braithwaites rolle på Barcelona-mandskabet, lyder spådommen.



Om to uger får FC Barcelona ny klubpræsident, og det er muligvis den sværeste sæson i mange år, som han kommer til at tiltræde. Det kan være midt i, at man ryger ud af både pokalturneringen og Champions League, ligesom man er langt bagefter i ligaen med otte point op til Atletico Madrid på førstepladsen.

Normalt ville sådan en sæson medføre en sikker trænerfyring, men i øjeblikket er intet som det plejer, og derfor kan det se ud til, at man skal rydde voldsomt op i truppen. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.

Det har de tidligere peget på, men dengang var det uden at udpege, hvem der skulle ud. Det gør de nu, og slår fast, at blandt andet den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite er en spiller, som kan være i gang med sin sidste sæson.

– Der er en gruppe af spillere, som ingen opfatter som vigtige, og hvis der kommer tilbud på dem, så vil de blive undersøgt. Det er spillere, som er hentet til at skabe bredde i truppen, men der skal klubben bruge akademiet, lyder det om den del af truppen, som Braithwaite hører til.

Her er det også spillere, som tæller Dest, Neto og Junior, som alle er skiftet til klubben i de seneste transfervinduer.

Samtidig er en spiller som Antoine Griezmann, Sergio Busquets, Jordi Alba og Ousmane Dembele, som alle grundet deres høje løn samt deres forskellige udfordringer som eksempelvis skader, alder og niveau-svigt også overvejes.

Endelig er der dog også de spillere, som er sikre. Det er foruden de unge på holdet også De Jong og Ter Stegen. 

For Braithwaite er det altså sandsynligvis en spiller fra klubbens ungdomsafdeling, som skal overtage pladsen, hvis danskeren ryger videre. Det kan dog også blive en anden skandinav. Læs mere om det her.






United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

– Ja, der var dialog med Brøndby

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud