Om to uger får FC Barcelona ny klubpræsident, og det er muligvis den sværeste sæson i mange år, som han kommer til at tiltræde. Det kan være midt i, at man ryger ud af både pokalturneringen og Champions League, ligesom man er langt bagefter i ligaen med otte point op til Atletico Madrid på førstepladsen.
Normalt ville sådan en sæson medføre en sikker trænerfyring, men i øjeblikket er intet som det plejer, og derfor kan det se ud til, at man skal rydde voldsomt op i truppen. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.
Det har de tidligere peget på, men dengang var det uden at udpege, hvem der skulle ud. Det gør de nu, og slår fast, at blandt andet den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite er en spiller, som kan være i gang med sin sidste sæson.
– Der er en gruppe af spillere, som ingen opfatter som vigtige, og hvis der kommer tilbud på dem, så vil de blive undersøgt. Det er spillere, som er hentet til at skabe bredde i truppen, men der skal klubben bruge akademiet, lyder det om den del af truppen, som Braithwaite hører til.
Her er det også spillere, som tæller Dest, Neto og Junior, som alle er skiftet til klubben i de seneste transfervinduer.
Samtidig er en spiller som Antoine Griezmann, Sergio Busquets, Jordi Alba og Ousmane Dembele, som alle grundet deres høje løn samt deres forskellige udfordringer som eksempelvis skader, alder og niveau-svigt også overvejes.
Endelig er der dog også de spillere, som er sikre. Det er foruden de unge på holdet også De Jong og Ter Stegen.
For Braithwaite er det altså sandsynligvis en spiller fra klubbens ungdomsafdeling, som skal overtage pladsen, hvis danskeren ryger videre. Det kan dog også blive en anden skandinav. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
MEDIE
