• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Oliver Okstrøm

Barca-oprydning: Sådan ser Braithwaites fremtid ud

Foto: Getty Images

Det skal være en ung spiller fra klubbens eget akademi, der skal have Martin Braithwaites rolle på Barcelona-mandskabet, lyder spådommen.

Af Oliver Okstrøm

Om to uger får FC Barcelona ny klubpræsident, og det er muligvis den sværeste sæson i mange år, som han kommer til at tiltræde. Det kan være midt i, at man ryger ud af både pokalturneringen og Champions League, ligesom man er langt bagefter i ligaen med otte point op til Atletico Madrid på førstepladsen.

Normalt ville sådan en sæson medføre en sikker trænerfyring, men i øjeblikket er intet som det plejer, og derfor kan det se ud til, at man skal rydde voldsomt op i truppen. Det skriver den catalanske sportsavis Sport.

Det har de tidligere peget på, men dengang var det uden at udpege, hvem der skulle ud. Det gør de nu, og slår fast, at blandt andet den danske landsholdsspiller Martin Braithwaite er en spiller, som kan være i gang med sin sidste sæson.

- Der er en gruppe af spillere, som ingen opfatter som vigtige, og hvis der kommer tilbud på dem, så vil de blive undersøgt. Det er spillere, som er hentet til at skabe bredde i truppen, men der skal klubben bruge akademiet, lyder det om den del af truppen, som Braithwaite hører til.

Her er det også spillere, som tæller Dest, Neto og Junior, som alle er skiftet til klubben i de seneste transfervinduer.

Samtidig er en spiller som Antoine Griezmann, Sergio Busquets, Jordi Alba og Ousmane Dembele, som alle grundet deres høje løn samt deres forskellige udfordringer som eksempelvis skader, alder og niveau-svigt også overvejes.

Endelig er der dog også de spillere, som er sikre. Det er foruden de unge på holdet også De Jong og Ter Stegen. 

For Braithwaite er det altså sandsynligvis en spiller fra klubbens ungdomsafdeling, som skal overtage pladsen, hvis danskeren ryger videre. Det kan dog også blive en anden skandinav. Læs mere om det her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Optakt: Brøndby - AGF

Der venter endnu et topopgør, der kan få stor betydning for begge hold. Et nederlag kan koste dyrt i tabellen.

Optakt: OB - SønderjyskE

Vinderen af dette opgør holder sig fri af nedrykningsballaden, mens taberen kan blive involveret.

Mere Superliga

Fokus