FC Barcelona måtte i sommer tage afsked med Lionel Messi, der nu tørner ud for Paris Saint Germain. Barca ville gerne have forlænget med den argentinske verdensstjerne, men det kunne ikke lade sig gøre i henhold til La Ligas regler om Financial Fair Play. Det er den forklaring, FC Barcelona er kommet med i forbindelse med Lionel Messis exit.
Det blev imidlertid skudt til jorden af Javier Tebas, der er La Liga-præsident, i et interview med Goal i weekenden.
– Måske har Messi afsked været en smule mere smertefuld, fordi jeg personligt ser ham som verdens bedste. Han havde ikke fortjent den afsked, hverken fra Barca eller La liga.
– Jeg tror, at vi vil se med de finansielle tal, som Barcelona offentliggør i næste sæson, om Messi virkelig kunne være blevet eller ej. Og selv om jeg respekterer beslutningen, så skal man sige tingene, som de er. Det var ikke en økonomisk beslutning. Det er jeg sikker på, lød det fra Javier Tebas.
Disse udtalelser er faldet FC Barcelonas præsident Joan Laporta voldsomt for brystet. Han går nu i et voldsomt modangreb på Javier Tebas.
– I stedet for at skabe harmoni og forståelse er Tebas ude på konfrontation og konflikt. Han har en syg besættelse af FC Barcelona i den forstand, at han vil skade klubben og dens værdier. Men det har vi Barcelona-tilhængere vidst i lang tid, siger Laporta til Sport og tilføjer:
– At Messi ikke kunne blive i Barcelona er hovedsageligt hans skyld. Teba vil altid være hovedperson. I andre sportsgrene er Financial Fair Play mere fleksebiel, så de bedste spillere ikke er nødt til at forlade deres klubber.
FC Barcelona er hårdt presset på økonomien og har en gæld på mere end 10 milliarder kroner.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Succestræner død af kræft
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Kroatien
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
