FC Barcelona måtte i sommer tage afsked med Lionel Messi, der nu tørner ud for Paris Saint Germain. Barca ville gerne have forlænget med den argentinske verdensstjerne, men det kunne ikke lade sig gøre i henhold til La Ligas regler om Financial Fair Play. Det er den forklaring, FC Barcelona er kommet med i forbindelse med Lionel Messis exit.
Det blev imidlertid skudt til jorden af Javier Tebas, der er La Liga-præsident, i et interview med Goal i weekenden.
– Måske har Messi afsked været en smule mere smertefuld, fordi jeg personligt ser ham som verdens bedste. Han havde ikke fortjent den afsked, hverken fra Barca eller La liga.
– Jeg tror, at vi vil se med de finansielle tal, som Barcelona offentliggør i næste sæson, om Messi virkelig kunne være blevet eller ej. Og selv om jeg respekterer beslutningen, så skal man sige tingene, som de er. Det var ikke en økonomisk beslutning. Det er jeg sikker på, lød det fra Javier Tebas.
Disse udtalelser er faldet FC Barcelonas præsident Joan Laporta voldsomt for brystet. Han går nu i et voldsomt modangreb på Javier Tebas.
– I stedet for at skabe harmoni og forståelse er Tebas ude på konfrontation og konflikt. Han har en syg besættelse af FC Barcelona i den forstand, at han vil skade klubben og dens værdier. Men det har vi Barcelona-tilhængere vidst i lang tid, siger Laporta til Sport og tilføjer:
– At Messi ikke kunne blive i Barcelona er hovedsageligt hans skyld. Teba vil altid være hovedperson. I andre sportsgrene er Financial Fair Play mere fleksebiel, så de bedste spillere ikke er nødt til at forlade deres klubber.
FC Barcelona er hårdt presset på økonomien og har en gæld på mere end 10 milliarder kroner.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
INTERVIEW
