FC Barcelona måtte i sommer tage afsked med Lionel Messi, der nu tørner ud for Paris Saint Germain. Barca ville gerne have forlænget med den argentinske verdensstjerne, men det kunne ikke lade sig gøre i henhold til La Ligas regler om Financial Fair Play. Det er den forklaring, FC Barcelona er kommet med i forbindelse med Lionel Messis exit.
Det blev imidlertid skudt til jorden af Javier Tebas, der er La Liga-præsident, i et interview med Goal i weekenden.
– Måske har Messi afsked været en smule mere smertefuld, fordi jeg personligt ser ham som verdens bedste. Han havde ikke fortjent den afsked, hverken fra Barca eller La liga.
– Jeg tror, at vi vil se med de finansielle tal, som Barcelona offentliggør i næste sæson, om Messi virkelig kunne være blevet eller ej. Og selv om jeg respekterer beslutningen, så skal man sige tingene, som de er. Det var ikke en økonomisk beslutning. Det er jeg sikker på, lød det fra Javier Tebas.
Disse udtalelser er faldet FC Barcelonas præsident Joan Laporta voldsomt for brystet. Han går nu i et voldsomt modangreb på Javier Tebas.
– I stedet for at skabe harmoni og forståelse er Tebas ude på konfrontation og konflikt. Han har en syg besættelse af FC Barcelona i den forstand, at han vil skade klubben og dens værdier. Men det har vi Barcelona-tilhængere vidst i lang tid, siger Laporta til Sport og tilføjer:
– At Messi ikke kunne blive i Barcelona er hovedsageligt hans skyld. Teba vil altid være hovedperson. I andre sportsgrene er Financial Fair Play mere fleksebiel, så de bedste spillere ikke er nødt til at forlade deres klubber.
FC Barcelona er hårdt presset på økonomien og har en gæld på mere end 10 milliarder kroner.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
‘Det er ufatteligt imponerende’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Tuchel forsvarer sin taktik
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
