Barca-præsident i angreb: Han er sygeligt besat

FC Barcelonas præsident langer kraftigt ud efter præsidenten for La Liga.



FC Barcelona måtte i sommer tage afsked med Lionel Messi, der nu tørner ud for Paris Saint Germain. Barca ville gerne have forlænget med den argentinske verdensstjerne, men det kunne ikke lade sig gøre i henhold til La Ligas regler om Financial Fair Play. Det er den forklaring, FC Barcelona er kommet med i forbindelse med Lionel Messis exit.

Det blev imidlertid skudt til jorden af Javier Tebas, der er La Liga-præsident, i et interview med Goal i weekenden. 

– Måske har Messi afsked været en smule mere smertefuld, fordi jeg personligt ser ham som verdens bedste. Han havde ikke fortjent den afsked, hverken fra Barca eller La liga.

– Jeg tror, at vi vil se med de finansielle tal, som Barcelona offentliggør i næste sæson, om Messi virkelig kunne være blevet eller ej. Og selv om jeg respekterer beslutningen, så skal man sige tingene, som de er. Det var ikke en økonomisk beslutning. Det er jeg sikker på, lød det fra Javier Tebas. 

Disse udtalelser er faldet FC Barcelonas præsident Joan Laporta voldsomt for brystet. Han går nu i et voldsomt modangreb på Javier Tebas.

– I stedet for at skabe harmoni og forståelse er Tebas ude på konfrontation og konflikt. Han har en syg besættelse af FC Barcelona i den forstand, at han vil skade klubben og dens værdier. Men det har vi Barcelona-tilhængere vidst i lang tid, siger Laporta til Sport og tilføjer:

– At Messi ikke kunne blive i Barcelona er hovedsageligt hans skyld. Teba vil altid være hovedperson. I andre sportsgrene er Financial Fair Play mere fleksebiel, så de bedste spillere ikke er nødt til at forlade deres klubber.

FC Barcelona er hårdt presset på økonomien og har en gæld på mere end 10 milliarder kroner. 





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Spanien – Belgien

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Schweiz

Superligaen er knækket

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub