Den spanske LaLiga har altid været kendt for at høste unge, talentfulde fodboldspillere, som er eftertragtet af de største fodboldklubber i Europa.
Især de store drenge, Barcelona og Real Madrid, er famøse for deres udvalg af ungdomsspillere; de fleste kender efterhånden til den unge angriber Ousmane Dembele (Barcelona) og midtbanespilleren Marco Asensio (Real Madrid).
Men der er imidlertid også talenter i de andre LaLiga klubber, som du måske ikke kender til. I denne artikel tager vi et kig på tre af de bedste spanske ungdomsspillere, som ikke spiller i Barcelona eller Real Madrid.
1. Mikel Oyarzabal (Real Sociedad)
Den 20-årige midtbanespiller har været en del af , siden han var 14 år gammel. Han er kendt under navnet “Bigfoot”, fordi han bruger størrelse 47 i sko.
Oyarzabal er allerede blevet sammenlignet med store spillere som Antoine Griezmann, på grund af hans tekniske dygtigheder – især med sin venstre fod. Siden 2016/17 sæsonen har Oyarzabal spillet fast for Real Sociedad, og i holdets seneste to kampe mod Valencia og Betis har han bidraget med to mål og nogle flotte assists. Han er eftertragtet af andre LaLiga klubber som Athletic Bilbao, selvom han har forlænget sin kontrakt med Sociedad intil 2022.
2. Enes Unal (Villareal)
I sommerens transfervindue valgte Manchester City at sælge den 20-årige Enes Unal til for ca. 100 mio. kr., med forbehold for at den engelske storklub senere må købe ham tilbage. Alene det faktum, at Manchester City en dag vil have den tyrkiske angriber tilbage på Etihad Stadium, viser noget om, hvor talentfuld en spiller han er. Unal er også blandt de nominerede til dette års Golden Boy.
Enes Unal fik hurtigt en god start for sin nye spanske klub, da han scorede et mål i Villareals 3. runde kamp mod Real Betis. Selvom Villareal ikke er favoritter til at vinde La Liga sæsonen, med odds 751.00 ifølge bet365, så har klubben gjort sig et værdifuldt køb, som forhåbentligt kan hjælpe dem med at komme langt i 2017/18 sæsonen.
3. Carlos Soler (Valencia)
Spanske Carlos Soler er endnu et ungdomstalent på 20 år, som er blevet spået til at have en stor fremtid foran sig. Han begyndte som 8-årig at spille for sin hjemmeklub, Valencia, og spiller stadig for Los Che den dag i dag, hvor han er blevet en fast del af førsteholdets startopstilling.
Soler spiller også for det spanske U21 landshold. Han er kendt for sit overblik og sit stærke assist spil. Han er blandt andet den spiller, som indtil videre har lavet flest assists fra åbent spil i LaLiga sæsonen 2017/18. På grund af disse dygtigheder er han af mange blevet tippet til at blive den kommende holdkaptajn for Valencia, som har valgt at takke nej til flere tilbud fra store fodboldklubber, som har været interesserede i den unge midtbanespiller – blandt andet Manchester United.
Valencia er lige nu placeret i top 3 af LaLiga tabellen. Tidligere i år skrev klubben kontrakt med den 51-årige tidligere Villareal træner, Marcelino Garcia Toral. Toral, der skal træne Valencia i de to kommende sæsoner, har store ambitioner om at skabe en ny storhedstid for klubben.
LIVE
TransferLIVE: Medie: Han vil væk
AVIS
Man Utd-transfer kollapser – spiller i chok
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
