Den spanske LaLiga har altid været kendt for at høste unge, talentfulde fodboldspillere, som er eftertragtet af de største fodboldklubber i Europa.
Især de store drenge, Barcelona og Real Madrid, er famøse for deres udvalg af ungdomsspillere; de fleste kender efterhånden til den unge angriber Ousmane Dembele (Barcelona) og midtbanespilleren Marco Asensio (Real Madrid).
Men der er imidlertid også talenter i de andre LaLiga klubber, som du måske ikke kender til. I denne artikel tager vi et kig på tre af de bedste spanske ungdomsspillere, som ikke spiller i Barcelona eller Real Madrid.
1. Mikel Oyarzabal (Real Sociedad)
Den 20-årige midtbanespiller har været en del af , siden han var 14 år gammel. Han er kendt under navnet “Bigfoot”, fordi han bruger størrelse 47 i sko.
Oyarzabal er allerede blevet sammenlignet med store spillere som Antoine Griezmann, på grund af hans tekniske dygtigheder – især med sin venstre fod. Siden 2016/17 sæsonen har Oyarzabal spillet fast for Real Sociedad, og i holdets seneste to kampe mod Valencia og Betis har han bidraget med to mål og nogle flotte assists. Han er eftertragtet af andre LaLiga klubber som Athletic Bilbao, selvom han har forlænget sin kontrakt med Sociedad intil 2022.
2. Enes Unal (Villareal)
I sommerens transfervindue valgte Manchester City at sælge den 20-årige Enes Unal til for ca. 100 mio. kr., med forbehold for at den engelske storklub senere må købe ham tilbage. Alene det faktum, at Manchester City en dag vil have den tyrkiske angriber tilbage på Etihad Stadium, viser noget om, hvor talentfuld en spiller han er. Unal er også blandt de nominerede til dette års Golden Boy.
Enes Unal fik hurtigt en god start for sin nye spanske klub, da han scorede et mål i Villareals 3. runde kamp mod Real Betis. Selvom Villareal ikke er favoritter til at vinde La Liga sæsonen, med odds 751.00 ifølge bet365, så har klubben gjort sig et værdifuldt køb, som forhåbentligt kan hjælpe dem med at komme langt i 2017/18 sæsonen.
3. Carlos Soler (Valencia)
Spanske Carlos Soler er endnu et ungdomstalent på 20 år, som er blevet spået til at have en stor fremtid foran sig. Han begyndte som 8-årig at spille for sin hjemmeklub, Valencia, og spiller stadig for Los Che den dag i dag, hvor han er blevet en fast del af førsteholdets startopstilling.
Soler spiller også for det spanske U21 landshold. Han er kendt for sit overblik og sit stærke assist spil. Han er blandt andet den spiller, som indtil videre har lavet flest assists fra åbent spil i LaLiga sæsonen 2017/18. På grund af disse dygtigheder er han af mange blevet tippet til at blive den kommende holdkaptajn for Valencia, som har valgt at takke nej til flere tilbud fra store fodboldklubber, som har været interesserede i den unge midtbanespiller – blandt andet Manchester United.
Valencia er lige nu placeret i top 3 af LaLiga tabellen. Tidligere i år skrev klubben kontrakt med den 51-årige tidligere Villareal træner, Marcelino Garcia Toral. Toral, der skal træne Valencia i de to kommende sæsoner, har store ambitioner om at skabe en ny storhedstid for klubben.
– Det har man nok aldrig set før
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
MEDIE
Jonas Wind er i København
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
På rov i FC København
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Han erstatter Bo Henriksen
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Chelsea og Liverpool flopper fælt
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
