Emre Mor: Kom for sent til træning

Emre Mor undskylder sin manglende professionalisme i Celta Vigo.



Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Emre Mor har ikke været fast mand i Celta Vigos startopstilling, men dansk-tyrkeren har alligevel været en del af førsteholdstruppen i denne sæson. 

De seneste par kampe har Emre Mor dog været ude af truppen. Først mod Athletic Bilbao og senest lørdag mod Sevilla. 

Celta-træner, Juan Carlos Unzué, forklarede tidligere på ugen fravalget af midtbanespilleren med, at den tidligere Superliga-spiller ikke har været professionel nok:

– Han er udeladt på grund af det, jeg forklarede i sidste uge. Jeg sagde, at hans attitude og indsats ikke er på samme niveau som medspillernes, udtalte han til spanske Marca.

Det er ikke første gang, at Emre Mor kritiseres for sin manglende træningsindsats, der også var et problem i tiden i Borussia Dortmund.

Nu undskylder midtbanespilleren så sin attitude på de sociale medier:

– Held og lykke til mine holdkammerater i dag mod Sevilla. Skuffet over, at jeg ikke kan hjælpe dem på banen i dag, men jeg kan kun bebrejde mig selv.

– Som professionel skulle jeg ikke have kommet for sent til træning. Det kommer ikke til at ske igen, og jeg vil gøre alt for at komme tilbage på holdet, skriver Emre Mor. 

Celta Vigo klarede sig fint uden Emre Mor mod Sevilla.

Daniel Wass og Pione Sisto var begge på banen, da Celta vandt 4-0. Simon Kjær startede inde for Sevilla, men blev udskiftet i anden halvleg med en skade. 

Se højdepunkterne fra kampen i videoen over artiklen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

FCK-profil med hattrick i målfest

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’