Emre Mor: Kom for sent til træning

Emre Mor undskylder sin manglende professionalisme i Celta Vigo.



Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Emre Mor har ikke været fast mand i Celta Vigos startopstilling, men dansk-tyrkeren har alligevel været en del af førsteholdstruppen i denne sæson. 

De seneste par kampe har Emre Mor dog været ude af truppen. Først mod Athletic Bilbao og senest lørdag mod Sevilla. 

Celta-træner, Juan Carlos Unzué, forklarede tidligere på ugen fravalget af midtbanespilleren med, at den tidligere Superliga-spiller ikke har været professionel nok:

– Han er udeladt på grund af det, jeg forklarede i sidste uge. Jeg sagde, at hans attitude og indsats ikke er på samme niveau som medspillernes, udtalte han til spanske Marca.

Det er ikke første gang, at Emre Mor kritiseres for sin manglende træningsindsats, der også var et problem i tiden i Borussia Dortmund.

Nu undskylder midtbanespilleren så sin attitude på de sociale medier:

– Held og lykke til mine holdkammerater i dag mod Sevilla. Skuffet over, at jeg ikke kan hjælpe dem på banen i dag, men jeg kan kun bebrejde mig selv.

– Som professionel skulle jeg ikke have kommet for sent til træning. Det kommer ikke til at ske igen, og jeg vil gøre alt for at komme tilbage på holdet, skriver Emre Mor. 

Celta Vigo klarede sig fint uden Emre Mor mod Sevilla.

Daniel Wass og Pione Sisto var begge på banen, da Celta vandt 4-0. Simon Kjær startede inde for Sevilla, men blev udskiftet i anden halvleg med en skade. 

Se højdepunkterne fra kampen i videoen over artiklen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Melder Lindstrøm helt færdig

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Tottenham jagter choktransfer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arsenal – Fulham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– Vi har alle fejlet