Espanyol forstærker forsvaret

Espanyol har i dag købt den 31-årige argentinske forsvarsspiller Diego Colotto i Deportivo La Coruna.



I sidste sæson lukkede Espanyol 56 mål ind. Det har de nu gjort en indsats for at forhindre i den kommende sæson ved at hente den Diego Colotto hos Deportivo La Coruna. Den 31-årige argentiner har spillet 77 kampe i La Liga, inden han tog turen med ned i den næstbedste række med Deportivo.

Colotto glæder sig til nye udfordringer i det spanske, omend det har været svært at forlade den galiciske havneby.

– Det har været en svær beslutning for mig, for Deportivo er mit hjem. De åbnede døren til Europa for mig, og jeg er meget taknemmelig, men så opstod denne mulighed, og det er det rigtige at gøre, fortæller Colotto til den spanske sportsavis AS.

I Espanyol får han en træner fra hjemlandet Argentina, og Colotto glæder sig til at arbejde sammen med landsmanden Mauricio Pochettino.

– Det er vigtigt at have en vinder, som træner – en der hele tiden forlanger noget mere af sine spillere. Jeg kommer med den idé, at jeg skal udvikle mig som spiller sammen med en allerede konsolideret gruppe af spillere. Jeg vil kæmpe for de vigtige mål for næste sæson, forklarer Diego Colotto.

Chancerne for en startplads for Colotto kan blive kraftigt forøget, da det 20-årige forsvarstalent Jordi Amat rygtes på vej væk fra klubben. Blandt andet bysbørnene fra FC Barcelona har spurgt til en låneaftale på Amat.





Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Felix Beijmo er færdig i AGF

Sats på disse ni spillere, FCK!

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Thomas Delaney teaser

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg