Espanyol forstærker forsvaret

Espanyol har i dag købt den 31-årige argentinske forsvarsspiller Diego Colotto i Deportivo La Coruna.



I sidste sæson lukkede Espanyol 56 mål ind. Det har de nu gjort en indsats for at forhindre i den kommende sæson ved at hente den Diego Colotto hos Deportivo La Coruna. Den 31-årige argentiner har spillet 77 kampe i La Liga, inden han tog turen med ned i den næstbedste række med Deportivo.

Colotto glæder sig til nye udfordringer i det spanske, omend det har været svært at forlade den galiciske havneby.

– Det har været en svær beslutning for mig, for Deportivo er mit hjem. De åbnede døren til Europa for mig, og jeg er meget taknemmelig, men så opstod denne mulighed, og det er det rigtige at gøre, fortæller Colotto til den spanske sportsavis AS.

I Espanyol får han en træner fra hjemlandet Argentina, og Colotto glæder sig til at arbejde sammen med landsmanden Mauricio Pochettino.

– Det er vigtigt at have en vinder, som træner – en der hele tiden forlanger noget mere af sine spillere. Jeg kommer med den idé, at jeg skal udvikle mig som spiller sammen med en allerede konsolideret gruppe af spillere. Jeg vil kæmpe for de vigtige mål for næste sæson, forklarer Diego Colotto.

Chancerne for en startplads for Colotto kan blive kraftigt forøget, da det 20-årige forsvarstalent Jordi Amat rygtes på vej væk fra klubben. Blandt andet bysbørnene fra FC Barcelona har spurgt til en låneaftale på Amat.





LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Tordner mod VM-træner

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Interessant melding om VM-profil