Espanyol forstærker forsvaret

Espanyol har i dag købt den 31-årige argentinske forsvarsspiller Diego Colotto i Deportivo La Coruna.



I sidste sæson lukkede Espanyol 56 mål ind. Det har de nu gjort en indsats for at forhindre i den kommende sæson ved at hente den Diego Colotto hos Deportivo La Coruna. Den 31-årige argentiner har spillet 77 kampe i La Liga, inden han tog turen med ned i den næstbedste række med Deportivo.

Colotto glæder sig til nye udfordringer i det spanske, omend det har været svært at forlade den galiciske havneby.

– Det har været en svær beslutning for mig, for Deportivo er mit hjem. De åbnede døren til Europa for mig, og jeg er meget taknemmelig, men så opstod denne mulighed, og det er det rigtige at gøre, fortæller Colotto til den spanske sportsavis AS.

I Espanyol får han en træner fra hjemlandet Argentina, og Colotto glæder sig til at arbejde sammen med landsmanden Mauricio Pochettino.

– Det er vigtigt at have en vinder, som træner – en der hele tiden forlanger noget mere af sine spillere. Jeg kommer med den idé, at jeg skal udvikle mig som spiller sammen med en allerede konsolideret gruppe af spillere. Jeg vil kæmpe for de vigtige mål for næste sæson, forklarer Diego Colotto.

Chancerne for en startplads for Colotto kan blive kraftigt forøget, da det 20-årige forsvarstalent Jordi Amat rygtes på vej væk fra klubben. Blandt andet bysbørnene fra FC Barcelona har spurgt til en låneaftale på Amat.





‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’