Espanyol forstærker forsvaret

Espanyol har i dag købt den 31-årige argentinske forsvarsspiller Diego Colotto i Deportivo La Coruna.



I sidste sæson lukkede Espanyol 56 mål ind. Det har de nu gjort en indsats for at forhindre i den kommende sæson ved at hente den Diego Colotto hos Deportivo La Coruna. Den 31-årige argentiner har spillet 77 kampe i La Liga, inden han tog turen med ned i den næstbedste række med Deportivo.

Colotto glæder sig til nye udfordringer i det spanske, omend det har været svært at forlade den galiciske havneby.

– Det har været en svær beslutning for mig, for Deportivo er mit hjem. De åbnede døren til Europa for mig, og jeg er meget taknemmelig, men så opstod denne mulighed, og det er det rigtige at gøre, fortæller Colotto til den spanske sportsavis AS.

I Espanyol får han en træner fra hjemlandet Argentina, og Colotto glæder sig til at arbejde sammen med landsmanden Mauricio Pochettino.

– Det er vigtigt at have en vinder, som træner – en der hele tiden forlanger noget mere af sine spillere. Jeg kommer med den idé, at jeg skal udvikle mig som spiller sammen med en allerede konsolideret gruppe af spillere. Jeg vil kæmpe for de vigtige mål for næste sæson, forklarer Diego Colotto.

Chancerne for en startplads for Colotto kan blive kraftigt forøget, da det 20-årige forsvarstalent Jordi Amat rygtes på vej væk fra klubben. Blandt andet bysbørnene fra FC Barcelona har spurgt til en låneaftale på Amat.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Ruben Amorim favorit til dette job

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem