FC Barcelona sikrede sig tirsdag en sejr, og hvis ikke katalanernes forspring i toppen af La Liga skulle øges, skulle Real Madrid besejre Valencia på hjemmebane torsdag aften. Og det gjorde Zinedine Zidanes tropper også.
Valencia var ellers de første til at sende bolden i mål, da Rodrigo sparkede bolden i mål efter blot 21 minutter. Målet blev dog annulleret for offside, efter at video-rummet havde kigget situationen igennem.
Læs også:Real Sociedad smed point i baskisk opgør
Real Madrid havde også adskillige chancer for at bringe sig foran, men det lykkedes ikke i første halvleg.
Der skulle imidlertid blot gå 15 minutter af anden halvleg, før de madrilenske værter kom på sejrskurs. Eden Hazard og kompagni spillede sig igennem Valencias forsvar, inden bolden havnede for fødderne af Karim Benzema, som med en sikker inderside sendte bolden i mål.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Med 20 minutter igen sendte Real Madrid desuden langtidsskadede Marco Asensio i aktion, og det var første gang i knap et år, at den unge spanier fik spilletid. Og han kunne ikke have drømt om et bedre comeback.
Marco Asensio nåede ikke at være på banen i et minut, før han havde scoret. Ferland Mendy afdriblede danske Daniel Wass og sendte et indlæg ind i fødderne på Asensio, som scorede med sin første berøring.
Kort før tid blev sejren slået fast af Karim Benzema, der scorede et sandt drømmemål. Efter et indlæg fra Asensio tæmmede franskmanden bolden, før han bragede den på flotteste vis op i det fjerneste målhjørne. I slutminutterne blev Valencias Kang-In Lee også udvist.
Sejren betyder, at Real Madrid fortsat blot har to point op til FC Barcelona i tabellen. Valencia er nummer otte.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
