FC Barcelona sikrede sig tirsdag en sejr, og hvis ikke katalanernes forspring i toppen af La Liga skulle øges, skulle Real Madrid besejre Valencia på hjemmebane torsdag aften. Og det gjorde Zinedine Zidanes tropper også.
Valencia var ellers de første til at sende bolden i mål, da Rodrigo sparkede bolden i mål efter blot 21 minutter. Målet blev dog annulleret for offside, efter at video-rummet havde kigget situationen igennem.
Læs også:Real Sociedad smed point i baskisk opgør
Real Madrid havde også adskillige chancer for at bringe sig foran, men det lykkedes ikke i første halvleg.
Der skulle imidlertid blot gå 15 minutter af anden halvleg, før de madrilenske værter kom på sejrskurs. Eden Hazard og kompagni spillede sig igennem Valencias forsvar, inden bolden havnede for fødderne af Karim Benzema, som med en sikker inderside sendte bolden i mål.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Med 20 minutter igen sendte Real Madrid desuden langtidsskadede Marco Asensio i aktion, og det var første gang i knap et år, at den unge spanier fik spilletid. Og han kunne ikke have drømt om et bedre comeback.
Marco Asensio nåede ikke at være på banen i et minut, før han havde scoret. Ferland Mendy afdriblede danske Daniel Wass og sendte et indlæg ind i fødderne på Asensio, som scorede med sin første berøring.
Kort før tid blev sejren slået fast af Karim Benzema, der scorede et sandt drømmemål. Efter et indlæg fra Asensio tæmmede franskmanden bolden, før han bragede den på flotteste vis op i det fjerneste målhjørne. I slutminutterne blev Valencias Kang-In Lee også udvist.
Sejren betyder, at Real Madrid fortsat blot har to point op til FC Barcelona i tabellen. Valencia er nummer otte.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
MEDIE
