FC Barcelona sikrede sig tirsdag en sejr, og hvis ikke katalanernes forspring i toppen af La Liga skulle øges, skulle Real Madrid besejre Valencia på hjemmebane torsdag aften. Og det gjorde Zinedine Zidanes tropper også.
Valencia var ellers de første til at sende bolden i mål, da Rodrigo sparkede bolden i mål efter blot 21 minutter. Målet blev dog annulleret for offside, efter at video-rummet havde kigget situationen igennem.
Læs også:Real Sociedad smed point i baskisk opgør
Real Madrid havde også adskillige chancer for at bringe sig foran, men det lykkedes ikke i første halvleg.
Der skulle imidlertid blot gå 15 minutter af anden halvleg, før de madrilenske værter kom på sejrskurs. Eden Hazard og kompagni spillede sig igennem Valencias forsvar, inden bolden havnede for fødderne af Karim Benzema, som med en sikker inderside sendte bolden i mål.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Med 20 minutter igen sendte Real Madrid desuden langtidsskadede Marco Asensio i aktion, og det var første gang i knap et år, at den unge spanier fik spilletid. Og han kunne ikke have drømt om et bedre comeback.
Marco Asensio nåede ikke at være på banen i et minut, før han havde scoret. Ferland Mendy afdriblede danske Daniel Wass og sendte et indlæg ind i fødderne på Asensio, som scorede med sin første berøring.
Kort før tid blev sejren slået fast af Karim Benzema, der scorede et sandt drømmemål. Efter et indlæg fra Asensio tæmmede franskmanden bolden, før han bragede den på flotteste vis op i det fjerneste målhjørne. I slutminutterne blev Valencias Kang-In Lee også udvist.
Sejren betyder, at Real Madrid fortsat blot har to point op til FC Barcelona i tabellen. Valencia er nummer otte.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Paraguay – Australien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
