Holder snor i Barcelona: Real Madrid banker Wass og Valencia

Real Madrid besejrede Daniel Wass og Valencia torsdag aften, hvor Marco Asensio fik et drømmecomeback.



FC Barcelona sikrede sig tirsdag en sejr, og hvis ikke katalanernes forspring i toppen af La Liga skulle øges, skulle Real Madrid besejre Valencia på hjemmebane torsdag aften. Og det gjorde Zinedine Zidanes tropper også.

Valencia var ellers de første til at sende bolden i mål, da Rodrigo sparkede bolden i mål efter blot 21 minutter. Målet blev dog annulleret for offside, efter at video-rummet havde kigget situationen igennem.

Læs også:Real Sociedad smed point i baskisk opgør

Real Madrid havde også adskillige chancer for at bringe sig foran, men det lykkedes ikke i første halvleg.

Der skulle imidlertid blot gå 15 minutter af anden halvleg, før de madrilenske værter kom på sejrskurs. Eden Hazard og kompagni spillede sig igennem Valencias forsvar, inden bolden havnede for fødderne af Karim Benzema, som med en sikker inderside sendte bolden i mål.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Med 20 minutter igen sendte Real Madrid desuden langtidsskadede Marco Asensio i aktion, og det var første gang i knap et år, at den unge spanier fik spilletid. Og han kunne ikke have drømt om et bedre comeback.

Marco Asensio nåede ikke at være på banen i et minut, før han havde scoret. Ferland Mendy afdriblede danske Daniel Wass og sendte et indlæg ind i fødderne på Asensio, som scorede med sin første berøring. 

Kort før tid blev sejren slået fast af Karim Benzema, der scorede et sandt drømmemål. Efter et indlæg fra Asensio tæmmede franskmanden bolden, før han bragede den på flotteste vis op i det fjerneste målhjørne. I slutminutterne blev Valencias Kang-In Lee også udvist. 

Sejren betyder, at Real Madrid fortsat blot har to point op til FC Barcelona i tabellen. Valencia er nummer otte. 





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Dansk profil færdig i tysk klub, men

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

UEFA med vild ændring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job