Da Jens Jønsson skiftede AGF ud med Konyaspor for fire år siden, gjorde han det delvist for at få slået benene væk under sig – og derefter se, om han kunne finde nye ben at stå på. Det kunne han.
Jønsson blev så stor en succes i Tyrkiet, at La Liga-klubben Cadiz hentede ham i sommer. Så nu møder han hold som Atlético Madrid, Real Madrid og FC Barcelona, sidstnævnte på lørdag.
Den løbestærke århusianer har til fulde fået de oplevelser i udlandet, han søgte. Så spørgsmålet er, hvilke oplevelser han gerne vil have i resten af sin karriere.
Læs også:Står foran en af karrierens største kampe: Dansker skal stoppe Messi
– Så meget som muligt. Det har altid været min tilgang til det, siger han.
– Men jeg er glad for de rammer, jeg har fået her, og føler egentlig, det er lidt frustrerende, at jeg ikke kan udleve det helt på grund af corona. Ét: livet i Sydspanien. To, hvilket er det mest væsentlige: fodbolden her og oplevelserne derigennem. Stadioner, fans og så videre.
– Lige nu fokuserer jeg bare på, at vi skal overleve. Det er trods alt også det, jeg er ansat til. Så kan jeg forhåbentlig få et normalt år i klubben næste år, og så må vi se derfra. Så har jeg ét år tilbage af min kontrakt, og så må vi se, om klubben stadig vil have mig, og om jeg skal videre. Det spekulerer jeg faktisk ikke så meget på.
Læs også:Straffespark annulleret efter 13 VAR-gennemsyn: Jeg er semi-chokeret
Indtil videre tyder alt på, at Jens Jønsson og co. nok skal overleve, selv om de er oprykkere. Cadiz ligger på sjettepladsen i La Liga og har ét point ned til netop Barcelona, som altså er modstanderen i den kommende kamp.
Men selv om Jønsson ikke har nogen planer på mellemlangt sigt, har han allerede afklaret med sig selv, hvordan han gerne vil slutte karrieren. Hvis han altså selv kan vælge.
I så fald skal han hjem til Århus.
– Jeg leger da med tanken, og hvis man kunne skrive en semi-romantisk historie, så ja. Så kunne jeg rigtig godt tænke mig at slutte den af med nogle gode år i AGF.
– Omvendt er der forhåbentlig rigtig mange år til, og jeg ved jo ikke, hvor min karriere tager mig hen. Det kan være, jeg ikke er klar til at vende hjem, før jeg er 33-34 år, og så kan det altså også være, at AGF ikke synes, at jeg har så meget at bidrage med. Det ved jeg ikke.
– Men jo, jeg har da en inderlig drøm om, at det godt kunne slutte der, siger Jens Jønsson.
Læs også:Ny landsholdsspiller imponerer: Vi kan få brug for ham i mange kampe
Læs også:Jens Jønsson efter landsholdsdebut: Jeg har været på en halvlang rejse
Læs også:Fra én yderlighed til en anden: Jønsson udtaget til landsholdet under begravelse
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
