Da Jens Jønsson skiftede AGF ud med Konyaspor for fire år siden, gjorde han det delvist for at få slået benene væk under sig – og derefter se, om han kunne finde nye ben at stå på. Det kunne han.
Jønsson blev så stor en succes i Tyrkiet, at La Liga-klubben Cadiz hentede ham i sommer. Så nu møder han hold som Atlético Madrid, Real Madrid og FC Barcelona, sidstnævnte på lørdag.
Den løbestærke århusianer har til fulde fået de oplevelser i udlandet, han søgte. Så spørgsmålet er, hvilke oplevelser han gerne vil have i resten af sin karriere.
Læs også:Står foran en af karrierens største kampe: Dansker skal stoppe Messi
– Så meget som muligt. Det har altid været min tilgang til det, siger han.
– Men jeg er glad for de rammer, jeg har fået her, og føler egentlig, det er lidt frustrerende, at jeg ikke kan udleve det helt på grund af corona. Ét: livet i Sydspanien. To, hvilket er det mest væsentlige: fodbolden her og oplevelserne derigennem. Stadioner, fans og så videre.
– Lige nu fokuserer jeg bare på, at vi skal overleve. Det er trods alt også det, jeg er ansat til. Så kan jeg forhåbentlig få et normalt år i klubben næste år, og så må vi se derfra. Så har jeg ét år tilbage af min kontrakt, og så må vi se, om klubben stadig vil have mig, og om jeg skal videre. Det spekulerer jeg faktisk ikke så meget på.
Læs også:Straffespark annulleret efter 13 VAR-gennemsyn: Jeg er semi-chokeret
Indtil videre tyder alt på, at Jens Jønsson og co. nok skal overleve, selv om de er oprykkere. Cadiz ligger på sjettepladsen i La Liga og har ét point ned til netop Barcelona, som altså er modstanderen i den kommende kamp.
Men selv om Jønsson ikke har nogen planer på mellemlangt sigt, har han allerede afklaret med sig selv, hvordan han gerne vil slutte karrieren. Hvis han altså selv kan vælge.
I så fald skal han hjem til Århus.
– Jeg leger da med tanken, og hvis man kunne skrive en semi-romantisk historie, så ja. Så kunne jeg rigtig godt tænke mig at slutte den af med nogle gode år i AGF.
– Omvendt er der forhåbentlig rigtig mange år til, og jeg ved jo ikke, hvor min karriere tager mig hen. Det kan være, jeg ikke er klar til at vende hjem, før jeg er 33-34 år, og så kan det altså også være, at AGF ikke synes, at jeg har så meget at bidrage med. Det ved jeg ikke.
– Men jo, jeg har da en inderlig drøm om, at det godt kunne slutte der, siger Jens Jønsson.
Læs også:Ny landsholdsspiller imponerer: Vi kan få brug for ham i mange kampe
Læs også:Jens Jønsson efter landsholdsdebut: Jeg har været på en halvlang rejse
Læs også:Fra én yderlighed til en anden: Jønsson udtaget til landsholdet under begravelse
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
OPTAKT
