Da Jens Jønsson skiftede AGF ud med Konyaspor for fire år siden, gjorde han det delvist for at få slået benene væk under sig – og derefter se, om han kunne finde nye ben at stå på. Det kunne han.
Jønsson blev så stor en succes i Tyrkiet, at La Liga-klubben Cadiz hentede ham i sommer. Så nu møder han hold som Atlético Madrid, Real Madrid og FC Barcelona, sidstnævnte på lørdag.
Den løbestærke århusianer har til fulde fået de oplevelser i udlandet, han søgte. Så spørgsmålet er, hvilke oplevelser han gerne vil have i resten af sin karriere.
Læs også:Står foran en af karrierens største kampe: Dansker skal stoppe Messi
– Så meget som muligt. Det har altid været min tilgang til det, siger han.
– Men jeg er glad for de rammer, jeg har fået her, og føler egentlig, det er lidt frustrerende, at jeg ikke kan udleve det helt på grund af corona. Ét: livet i Sydspanien. To, hvilket er det mest væsentlige: fodbolden her og oplevelserne derigennem. Stadioner, fans og så videre.
– Lige nu fokuserer jeg bare på, at vi skal overleve. Det er trods alt også det, jeg er ansat til. Så kan jeg forhåbentlig få et normalt år i klubben næste år, og så må vi se derfra. Så har jeg ét år tilbage af min kontrakt, og så må vi se, om klubben stadig vil have mig, og om jeg skal videre. Det spekulerer jeg faktisk ikke så meget på.
Læs også:Straffespark annulleret efter 13 VAR-gennemsyn: Jeg er semi-chokeret
Indtil videre tyder alt på, at Jens Jønsson og co. nok skal overleve, selv om de er oprykkere. Cadiz ligger på sjettepladsen i La Liga og har ét point ned til netop Barcelona, som altså er modstanderen i den kommende kamp.
Men selv om Jønsson ikke har nogen planer på mellemlangt sigt, har han allerede afklaret med sig selv, hvordan han gerne vil slutte karrieren. Hvis han altså selv kan vælge.
I så fald skal han hjem til Århus.
– Jeg leger da med tanken, og hvis man kunne skrive en semi-romantisk historie, så ja. Så kunne jeg rigtig godt tænke mig at slutte den af med nogle gode år i AGF.
– Omvendt er der forhåbentlig rigtig mange år til, og jeg ved jo ikke, hvor min karriere tager mig hen. Det kan være, jeg ikke er klar til at vende hjem, før jeg er 33-34 år, og så kan det altså også være, at AGF ikke synes, at jeg har så meget at bidrage med. Det ved jeg ikke.
– Men jo, jeg har da en inderlig drøm om, at det godt kunne slutte der, siger Jens Jønsson.
Læs også:Ny landsholdsspiller imponerer: Vi kan få brug for ham i mange kampe
Læs også:Jens Jønsson efter landsholdsdebut: Jeg har været på en halvlang rejse
Læs også:Fra én yderlighed til en anden: Jønsson udtaget til landsholdet under begravelse
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Fortryder FC Barcelona-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
