Medie: Valencia interesseret i endnu en dansker

Det er angiveligt ikke kun FC Københavns Nicolai Boilesen og Denis Vavro, som La Liga-klubben Valencia holder øje med. Ifølge et spansk medie er U21-landsholdsspilleren Joakim Mæhle også på blokken.



Daniel Wass er allerede en del af truppen i spanske Valencia, og onsdag kunne det spanske medie Superdeporte.es så fortælle, at der kan være endnu en dansker på vej til La Liga-klubben.

Der er tale om FC Københavns Nicolai Boilesen, der ifølge mediet er et emne for storklubben – det samme gør sig gældende for Boilesens forsvarskollega i FC København Denis Vavro.

Men Valencia stopper angiveligt ikke der.

Nu skriver mediet ElDesmarque således, at 21-årige Joakim Mæhle også er et varmt navn i det spanske. Den danske U21-landsholdsspiller, som til dagligt spiller i belgiske Genk, bliver efter sigende fulgt nøje af klubbens sportdirektør Pablo Longoria, der også bekræfter overfor mediet, at Valencia har set spilleren i aktion flere gange.

Senest var sportsdirektøren selv til stede i Europa League-kampen mellem Besiktas og Genk for at holde øje med den tidligere AaB-back. 

Overvågningen af den 21-årige dansker er angiveligt endnu en del af Valencias nye strategi om at afsøge nye markeder, og Longoria skulle herunder være meget interesseret i det skandinaviske. Især Danmark bliver nævnt som et marked i udvikling, hvor der kan hentes spillere af høj kvalitet til mindre beløb. 

Valencia skulle være meget interesseret i at forstærke sig på højre back-positionen allerede til vinter, og selvom andre navne også nævnes – herunder den tidligere Manchester United og nuværende Lyon-spiller Rafael da Silva – skulle Mæhle være førsteprioriteten, da han menes både at kunne forstærke holdet nu og i fremtiden. 

21-årige Joakim Mæhle kom til Genk fra AaB i sommeren 2017 og har siden spillet 51 kampe for klubben. 





LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

‘Det er slut’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen