Daniel Wass er allerede en del af truppen i spanske Valencia, og onsdag kunne det spanske medie Superdeporte.es så fortælle, at der kan være endnu en dansker på vej til La Liga-klubben.
Der er tale om FC Københavns Nicolai Boilesen, der ifølge mediet er et emne for storklubben – det samme gør sig gældende for Boilesens forsvarskollega i FC København Denis Vavro.
Men Valencia stopper angiveligt ikke der.
Nu skriver mediet ElDesmarque således, at 21-årige Joakim Mæhle også er et varmt navn i det spanske. Den danske U21-landsholdsspiller, som til dagligt spiller i belgiske Genk, bliver efter sigende fulgt nøje af klubbens sportdirektør Pablo Longoria, der også bekræfter overfor mediet, at Valencia har set spilleren i aktion flere gange.
Senest var sportsdirektøren selv til stede i Europa League-kampen mellem Besiktas og Genk for at holde øje med den tidligere AaB-back.
Overvågningen af den 21-årige dansker er angiveligt endnu en del af Valencias nye strategi om at afsøge nye markeder, og Longoria skulle herunder være meget interesseret i det skandinaviske. Især Danmark bliver nævnt som et marked i udvikling, hvor der kan hentes spillere af høj kvalitet til mindre beløb.
Valencia skulle være meget interesseret i at forstærke sig på højre back-positionen allerede til vinter, og selvom andre navne også nævnes – herunder den tidligere Manchester United og nuværende Lyon-spiller Rafael da Silva – skulle Mæhle være førsteprioriteten, da han menes både at kunne forstærke holdet nu og i fremtiden.
21-årige Joakim Mæhle kom til Genk fra AaB i sommeren 2017 og har siden spillet 51 kampe for klubben.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
OPTAKT
USA – Belgien
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Argentina – Egypten
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Don Ø: Mange rystede på hovedet
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
