Medie: Valencia interesseret i endnu en dansker

Det er angiveligt ikke kun FC Københavns Nicolai Boilesen og Denis Vavro, som La Liga-klubben Valencia holder øje med. Ifølge et spansk medie er U21-landsholdsspilleren Joakim Mæhle også på blokken.



Daniel Wass er allerede en del af truppen i spanske Valencia, og onsdag kunne det spanske medie Superdeporte.es så fortælle, at der kan være endnu en dansker på vej til La Liga-klubben.

Der er tale om FC Københavns Nicolai Boilesen, der ifølge mediet er et emne for storklubben – det samme gør sig gældende for Boilesens forsvarskollega i FC København Denis Vavro.

Men Valencia stopper angiveligt ikke der.

Nu skriver mediet ElDesmarque således, at 21-årige Joakim Mæhle også er et varmt navn i det spanske. Den danske U21-landsholdsspiller, som til dagligt spiller i belgiske Genk, bliver efter sigende fulgt nøje af klubbens sportdirektør Pablo Longoria, der også bekræfter overfor mediet, at Valencia har set spilleren i aktion flere gange.

Senest var sportsdirektøren selv til stede i Europa League-kampen mellem Besiktas og Genk for at holde øje med den tidligere AaB-back. 

Overvågningen af den 21-årige dansker er angiveligt endnu en del af Valencias nye strategi om at afsøge nye markeder, og Longoria skulle herunder være meget interesseret i det skandinaviske. Især Danmark bliver nævnt som et marked i udvikling, hvor der kan hentes spillere af høj kvalitet til mindre beløb. 

Valencia skulle være meget interesseret i at forstærke sig på højre back-positionen allerede til vinter, og selvom andre navne også nævnes – herunder den tidligere Manchester United og nuværende Lyon-spiller Rafael da Silva – skulle Mæhle være førsteprioriteten, da han menes både at kunne forstærke holdet nu og i fremtiden. 

21-årige Joakim Mæhle kom til Genk fra AaB i sommeren 2017 og har siden spillet 51 kampe for klubben. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

På blokken til stort landstrænerjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Her kan du se de danske hold i Europa

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Paulinho tager hjem til Brasilien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Dansk stjerne i milliontransfer

Slipper for stjerne