Medie: Valencia interesseret i endnu en dansker

Det er angiveligt ikke kun FC Københavns Nicolai Boilesen og Denis Vavro, som La Liga-klubben Valencia holder øje med. Ifølge et spansk medie er U21-landsholdsspilleren Joakim Mæhle også på blokken.



Daniel Wass er allerede en del af truppen i spanske Valencia, og onsdag kunne det spanske medie Superdeporte.es så fortælle, at der kan være endnu en dansker på vej til La Liga-klubben.

Der er tale om FC Københavns Nicolai Boilesen, der ifølge mediet er et emne for storklubben – det samme gør sig gældende for Boilesens forsvarskollega i FC København Denis Vavro.

Men Valencia stopper angiveligt ikke der.

Nu skriver mediet ElDesmarque således, at 21-årige Joakim Mæhle også er et varmt navn i det spanske. Den danske U21-landsholdsspiller, som til dagligt spiller i belgiske Genk, bliver efter sigende fulgt nøje af klubbens sportdirektør Pablo Longoria, der også bekræfter overfor mediet, at Valencia har set spilleren i aktion flere gange.

Senest var sportsdirektøren selv til stede i Europa League-kampen mellem Besiktas og Genk for at holde øje med den tidligere AaB-back. 

Overvågningen af den 21-årige dansker er angiveligt endnu en del af Valencias nye strategi om at afsøge nye markeder, og Longoria skulle herunder være meget interesseret i det skandinaviske. Især Danmark bliver nævnt som et marked i udvikling, hvor der kan hentes spillere af høj kvalitet til mindre beløb. 

Valencia skulle være meget interesseret i at forstærke sig på højre back-positionen allerede til vinter, og selvom andre navne også nævnes – herunder den tidligere Manchester United og nuværende Lyon-spiller Rafael da Silva – skulle Mæhle være førsteprioriteten, da han menes både at kunne forstærke holdet nu og i fremtiden. 

21-årige Joakim Mæhle kom til Genk fra AaB i sommeren 2017 og har siden spillet 51 kampe for klubben. 





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’