Medie: Xavi siger ja – legende gør Barca-comeback

En af FC Barcelonas største spillere i nyere tid skulle nu være tæt på et comeback i klubben i en alder af 38 år.



Længe har spekulationerne om Dani Alves’ comeback til FC Barcelona stået på, siden Alves rev kontrakten over i sin nu tidligere brasilianske klub Sao Paolo. 

Forleden begravede flere spanske medier dog brasilianerens comeback, men nu lader det til, at der er sket en kovending i sagen. 

Således skriver det spanske medie Sport, at Xavi gerne vil have Dani Alves med ombord på sit nye Barcelona-skib, og den nye træner er desperat efter at tilknytte Alves så hurtigt som muligt. 

Ifølge mediet er Barcelona ved at færdiggøre deltajerne omkring ansættelsen af Dani Alves, og det eneste, der lader vente på sig i forhold til en officiel udmelding er et sidste møde med Alves, som blot skulle være en formalitet. 

Alves har tidligere erklæret sin kærlighed til den spanske klub, og han har tidligere sagt til Sport, at hvis de vil have ham, så er han deres. 

– Jeg har sagt, at når Barca har brug for mig, vil jeg stå til deres rådighed, uanset hvor jeg er henne. De skal bare ringe, har han sagt. 

Han var også til stede på Camp Nou sammen med klubpræsident Joan Laporta, da Barcelona spillede Champions League-kamp mod Dynamo Kiev tidligere på efteråret. 

Barcelona var ellers i tvivl om at hente ham på grund af hans høje alder, men 38-årige Alves har altså en god ven i Xavi, der tror, at han stadig kan bidrage. 

Dani Alves skifter kvit og frit til Barcelona, og klubben skal ikke vente til januar med at registrere ham. 

Han har i alt spillet 391 kampe for Barcelona.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De jagter Henrik Meister

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Danske klubber scorer millioner på VM

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danskerne har stor tiltro til Norge

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident