Medier: Messi har indgivet ønske om at forlade FC Barcelona

Lionel Messi har meddelt FC Barcelona tirsdag, at han ønsker at forlade klubben. Det skriver både spanske Marca og argentinske TyC Sports.



Lionel Messi kan snart være fortid i FC Barcelona.

Tirsdag aften har den argentinske verdensstjerne officielt meddelt den spanske storklub, at han vil ud af sin kontrakt. Det skriver både TyC Sports, der er Argentinas svar på SkySports, og den spanske sportsavis Marca.

Messis kontrakt med Barcelona indeholder angiveligt en klausul, der netop gør det muligt for Messi at forlade klubben gratis efter hver sæson, hvis han ønsker det. Begge medier melder, at Lionel Messi har indleveret sit ønske skriftligt om nu at udnytte denne klausul.

Argentineren har angiveligt længe været utilfreds med tingenes tilstand i FC Barcelona, der senest blev demonstreret ved klubbens 8-2-nederlag til Bayern München i Champions League-semfinalen.

Det har desuden i dagevis givet anledning til mange spekulationer om Messis fremtid, at stjernens gode ven Luis Suárez samt andre nøglespillere som Gerard Pique og Arturo Vidal ikke blev nævnt, da klubpræsidenten Josep Maria Bartomeu forleden nævnte en række spillere, der var “urørlige” i klubben.

Suárez er siden blevet sat i forbindelse med et skifte til Ajax, og den sydamerikanske angriber bad i weekenden i et interview med den spanske avis El Pais klubledelsen om at kommunikere åbent om situationen med ham.

Både Marca og TyC Sports spekulerer allerede i, hvor Messi kan fortsatte karrieren og her nævnes både Manchester City og Inter som mulige bud. Det argentinske medie nævner også barndomsklubben Newell’s i hjemlandet som en mulighed. 

Lionel Messi har spillet hele sin professionelle karriere i FC Barcelona, siden at han kom til klubben som 13-årig i 2000. Han står noteret for 731 kampe og 634 mål i klubben.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen