Medier: Messi har indgivet ønske om at forlade FC Barcelona

Lionel Messi har meddelt FC Barcelona tirsdag, at han ønsker at forlade klubben. Det skriver både spanske Marca og argentinske TyC Sports.



Lionel Messi kan snart være fortid i FC Barcelona.

Tirsdag aften har den argentinske verdensstjerne officielt meddelt den spanske storklub, at han vil ud af sin kontrakt. Det skriver både TyC Sports, der er Argentinas svar på SkySports, og den spanske sportsavis Marca.

Messis kontrakt med Barcelona indeholder angiveligt en klausul, der netop gør det muligt for Messi at forlade klubben gratis efter hver sæson, hvis han ønsker det. Begge medier melder, at Lionel Messi har indleveret sit ønske skriftligt om nu at udnytte denne klausul.

Argentineren har angiveligt længe været utilfreds med tingenes tilstand i FC Barcelona, der senest blev demonstreret ved klubbens 8-2-nederlag til Bayern München i Champions League-semfinalen.

Det har desuden i dagevis givet anledning til mange spekulationer om Messis fremtid, at stjernens gode ven Luis Suárez samt andre nøglespillere som Gerard Pique og Arturo Vidal ikke blev nævnt, da klubpræsidenten Josep Maria Bartomeu forleden nævnte en række spillere, der var “urørlige” i klubben.

Suárez er siden blevet sat i forbindelse med et skifte til Ajax, og den sydamerikanske angriber bad i weekenden i et interview med den spanske avis El Pais klubledelsen om at kommunikere åbent om situationen med ham.

Både Marca og TyC Sports spekulerer allerede i, hvor Messi kan fortsatte karrieren og her nævnes både Manchester City og Inter som mulige bud. Det argentinske medie nævner også barndomsklubben Newell’s i hjemlandet som en mulighed. 

Lionel Messi har spillet hele sin professionelle karriere i FC Barcelona, siden at han kom til klubben som 13-årig i 2000. Han står noteret for 731 kampe og 634 mål i klubben.







LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Begejstret for Jacob Neestrup

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Det er jeg træt af’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne