Medier: Messi har indgivet ønske om at forlade FC Barcelona

Lionel Messi har meddelt FC Barcelona tirsdag, at han ønsker at forlade klubben. Det skriver både spanske Marca og argentinske TyC Sports.



Lionel Messi kan snart være fortid i FC Barcelona.

Tirsdag aften har den argentinske verdensstjerne officielt meddelt den spanske storklub, at han vil ud af sin kontrakt. Det skriver både TyC Sports, der er Argentinas svar på SkySports, og den spanske sportsavis Marca.

Messis kontrakt med Barcelona indeholder angiveligt en klausul, der netop gør det muligt for Messi at forlade klubben gratis efter hver sæson, hvis han ønsker det. Begge medier melder, at Lionel Messi har indleveret sit ønske skriftligt om nu at udnytte denne klausul.

Argentineren har angiveligt længe været utilfreds med tingenes tilstand i FC Barcelona, der senest blev demonstreret ved klubbens 8-2-nederlag til Bayern München i Champions League-semfinalen.

Det har desuden i dagevis givet anledning til mange spekulationer om Messis fremtid, at stjernens gode ven Luis Suárez samt andre nøglespillere som Gerard Pique og Arturo Vidal ikke blev nævnt, da klubpræsidenten Josep Maria Bartomeu forleden nævnte en række spillere, der var “urørlige” i klubben.

Suárez er siden blevet sat i forbindelse med et skifte til Ajax, og den sydamerikanske angriber bad i weekenden i et interview med den spanske avis El Pais klubledelsen om at kommunikere åbent om situationen med ham.

Både Marca og TyC Sports spekulerer allerede i, hvor Messi kan fortsatte karrieren og her nævnes både Manchester City og Inter som mulige bud. Det argentinske medie nævner også barndomsklubben Newell’s i hjemlandet som en mulighed. 

Lionel Messi har spillet hele sin professionelle karriere i FC Barcelona, siden at han kom til klubben som 13-årig i 2000. Han står noteret for 731 kampe og 634 mål i klubben.







LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Zinedine Zidane præsenteret

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse