Lionel Messi kan snart være fortid i FC Barcelona.
Tirsdag aften har den argentinske verdensstjerne officielt meddelt den spanske storklub, at han vil ud af sin kontrakt. Det skriver både TyC Sports, der er Argentinas svar på SkySports, og den spanske sportsavis Marca.
Messis kontrakt med Barcelona indeholder angiveligt en klausul, der netop gør det muligt for Messi at forlade klubben gratis efter hver sæson, hvis han ønsker det. Begge medier melder, at Lionel Messi har indleveret sit ønske skriftligt om nu at udnytte denne klausul.
Argentineren har angiveligt længe været utilfreds med tingenes tilstand i FC Barcelona, der senest blev demonstreret ved klubbens 8-2-nederlag til Bayern München i Champions League-semfinalen.
Det har desuden i dagevis givet anledning til mange spekulationer om Messis fremtid, at stjernens gode ven Luis Suárez samt andre nøglespillere som Gerard Pique og Arturo Vidal ikke blev nævnt, da klubpræsidenten Josep Maria Bartomeu forleden nævnte en række spillere, der var “urørlige” i klubben.
Suárez er siden blevet sat i forbindelse med et skifte til Ajax, og den sydamerikanske angriber bad i weekenden i et interview med den spanske avis El Pais klubledelsen om at kommunikere åbent om situationen med ham.
Både Marca og TyC Sports spekulerer allerede i, hvor Messi kan fortsatte karrieren og her nævnes både Manchester City og Inter som mulige bud. Det argentinske medie nævner også barndomsklubben Newell’s i hjemlandet som en mulighed.
Lionel Messi har spillet hele sin professionelle karriere i FC Barcelona, siden at han kom til klubben som 13-årig i 2000. Han står noteret for 731 kampe og 634 mål i klubben.
LIVE
TransferLIVE: Glem det, Barca – vil kun til Madrid
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
AVIS
