Lionel Messi kan snart være fortid i FC Barcelona.
Tirsdag aften har den argentinske verdensstjerne officielt meddelt den spanske storklub, at han vil ud af sin kontrakt. Det skriver både TyC Sports, der er Argentinas svar på SkySports, og den spanske sportsavis Marca.
Messis kontrakt med Barcelona indeholder angiveligt en klausul, der netop gør det muligt for Messi at forlade klubben gratis efter hver sæson, hvis han ønsker det. Begge medier melder, at Lionel Messi har indleveret sit ønske skriftligt om nu at udnytte denne klausul.
Argentineren har angiveligt længe været utilfreds med tingenes tilstand i FC Barcelona, der senest blev demonstreret ved klubbens 8-2-nederlag til Bayern München i Champions League-semfinalen.
Det har desuden i dagevis givet anledning til mange spekulationer om Messis fremtid, at stjernens gode ven Luis Suárez samt andre nøglespillere som Gerard Pique og Arturo Vidal ikke blev nævnt, da klubpræsidenten Josep Maria Bartomeu forleden nævnte en række spillere, der var “urørlige” i klubben.
Suárez er siden blevet sat i forbindelse med et skifte til Ajax, og den sydamerikanske angriber bad i weekenden i et interview med den spanske avis El Pais klubledelsen om at kommunikere åbent om situationen med ham.
Både Marca og TyC Sports spekulerer allerede i, hvor Messi kan fortsatte karrieren og her nævnes både Manchester City og Inter som mulige bud. Det argentinske medie nævner også barndomsklubben Newell’s i hjemlandet som en mulighed.
Lionel Messi har spillet hele sin professionelle karriere i FC Barcelona, siden at han kom til klubben som 13-årig i 2000. Han står noteret for 731 kampe og 634 mål i klubben.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tipsbladet lancerer vodcast: Spillet bag spillet
OPTAKT
