Medier: Messi har indgivet ønske om at forlade FC Barcelona

Lionel Messi har meddelt FC Barcelona tirsdag, at han ønsker at forlade klubben. Det skriver både spanske Marca og argentinske TyC Sports.



Lionel Messi kan snart være fortid i FC Barcelona.

Tirsdag aften har den argentinske verdensstjerne officielt meddelt den spanske storklub, at han vil ud af sin kontrakt. Det skriver både TyC Sports, der er Argentinas svar på SkySports, og den spanske sportsavis Marca.

Messis kontrakt med Barcelona indeholder angiveligt en klausul, der netop gør det muligt for Messi at forlade klubben gratis efter hver sæson, hvis han ønsker det. Begge medier melder, at Lionel Messi har indleveret sit ønske skriftligt om nu at udnytte denne klausul.

Argentineren har angiveligt længe været utilfreds med tingenes tilstand i FC Barcelona, der senest blev demonstreret ved klubbens 8-2-nederlag til Bayern München i Champions League-semfinalen.

Det har desuden i dagevis givet anledning til mange spekulationer om Messis fremtid, at stjernens gode ven Luis Suárez samt andre nøglespillere som Gerard Pique og Arturo Vidal ikke blev nævnt, da klubpræsidenten Josep Maria Bartomeu forleden nævnte en række spillere, der var “urørlige” i klubben.

Suárez er siden blevet sat i forbindelse med et skifte til Ajax, og den sydamerikanske angriber bad i weekenden i et interview med den spanske avis El Pais klubledelsen om at kommunikere åbent om situationen med ham.

Både Marca og TyC Sports spekulerer allerede i, hvor Messi kan fortsatte karrieren og her nævnes både Manchester City og Inter som mulige bud. Det argentinske medie nævner også barndomsklubben Newell’s i hjemlandet som en mulighed. 

Lionel Messi har spillet hele sin professionelle karriere i FC Barcelona, siden at han kom til klubben som 13-årig i 2000. Han står noteret for 731 kampe og 634 mål i klubben.





LIVE

VM-LIVE: Slutfløjt! Henter overraskende sejr

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Stolt over dansk transfer

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

De vil have Victor Nelsson

Spottet i København

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Holland – Japan

AGF køber ham

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tæt på vild Superliga-handel – får option