Lionel Messi kan snart være fortid i FC Barcelona.
Tirsdag aften har den argentinske verdensstjerne officielt meddelt den spanske storklub, at han vil ud af sin kontrakt. Det skriver både TyC Sports, der er Argentinas svar på SkySports, og den spanske sportsavis Marca.
Messis kontrakt med Barcelona indeholder angiveligt en klausul, der netop gør det muligt for Messi at forlade klubben gratis efter hver sæson, hvis han ønsker det. Begge medier melder, at Lionel Messi har indleveret sit ønske skriftligt om nu at udnytte denne klausul.
Argentineren har angiveligt længe været utilfreds med tingenes tilstand i FC Barcelona, der senest blev demonstreret ved klubbens 8-2-nederlag til Bayern München i Champions League-semfinalen.
Det har desuden i dagevis givet anledning til mange spekulationer om Messis fremtid, at stjernens gode ven Luis Suárez samt andre nøglespillere som Gerard Pique og Arturo Vidal ikke blev nævnt, da klubpræsidenten Josep Maria Bartomeu forleden nævnte en række spillere, der var “urørlige” i klubben.
Suárez er siden blevet sat i forbindelse med et skifte til Ajax, og den sydamerikanske angriber bad i weekenden i et interview med den spanske avis El Pais klubledelsen om at kommunikere åbent om situationen med ham.
Både Marca og TyC Sports spekulerer allerede i, hvor Messi kan fortsatte karrieren og her nævnes både Manchester City og Inter som mulige bud. Det argentinske medie nævner også barndomsklubben Newell’s i hjemlandet som en mulighed.
Lionel Messi har spillet hele sin professionelle karriere i FC Barcelona, siden at han kom til klubben som 13-årig i 2000. Han står noteret for 731 kampe og 634 mål i klubben.
LIVE
LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Snart sker det
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADETS DOM
