Luis Suarez om rygter: Barca har ikke fortalt mig, at de vil af med mig

Luis Suarez nedspiller rygterne om et skifte og understreger, at han ikke har hørt fra FC Barcelona, at de vil af med ham.



Der har været en hel del rygter om FC Barcelona i de seneste dage, efter at den spanske storklub blev ydmyget af Bayern München i Champions League, og ifølge diverse rygter kan en hel del ændringer være på vej i klubben.

Der er allerede blevet skiftet ud på trænerposten, og også i spillertruppen ventes der at komme ændringer.

Blandt andre Luis Suarez har været rygtet væk, men den uruguayanske stjerneangriber har endnu ikke hørt noget. Det understreger han i et interview med El Pais, hvor han også opfordrer klubledelsen til at være åbne over for ham. 

Læs også:Tipsbladet kårer: De 10 bedste spillere i Champions League-finalen

– De taler om nogle navne, som præsidenten er åben for at sælge, men ingen har fortalt mig, at de vil af med mig. Hvis det er klubbens ønske, ville det være rart, hvis den ansvarlige vil sige det direkte til mig.

– Jeg har været i Barça i seks år, og det er længe nok til, at de skal sige til mig, hvad de synes. Det er vigtigt, hvis jeg er en af ​​dem, de vil have ud. Jeg vil også have det bedste for klubben, og min tanke i dag er at fortsætte, men hvis klubben mener, at jeg kan udskiftes, har jeg ikke noget problem med at tale med dem, der træffer de beslutninger, siger Luis Suarez til El Pais.

Samtidig føler den 33-årige angriber, at man i fodboldverdenen ofte glemmer folks kvaliteter hurtigt og peger på Real Madrid som et eksempel, hvor man uden de store ændringer i truppen har vendt skuden.  

Læs også:Leder: Barcelona er gået fra rollemodel til skrækeksempel og kan miste Messi

– Jeg kan ikke lide at sammenligne klubber, da alle er anderledes, men jeg kan huske, at da Madrid blev elimineret af Ajax i Champions League, sagde man, at Kroos var færdig, og de ville af med Modric. Man sagde, at Ramos var en katastrofe og pludselig var han ikke længere noget værd. Og det følgende år gik alt bedre, og igen var de alle fænomenale og dannede et legendarisk hold. Og selvfølgelig var de det, og de er et fantastisk hold, men efter nederlaget blev der skudt mod alt og alle. Og det er en skam, fordi det er sådan det hele tiden er. Mennesker har meninger om alting og frem for alt kan de skifte meget let: det, der er hvidt i dag, kan være sort i morgen og vice versa. Jeg tror, at der er en mangel på tålmodighed og især hukommelse, siger Suarez.

Luis Suarez scorede 21 mål på 36 kampe for FC Barcelona i den netop overståede sæson. Han lagde også op til 12 mål.





FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt



Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK



Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 



FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker