Megatalent afslører: Fik tilbud fra flere klubber

Ansu Fati bekræfter selv, at han er en eftertragtet herre.



Onsdag blev det officielt, at Ansu Fati og FC Barcelona var nået til enighed om en kontraktforlængelse, der holder spanieren i klubben frem til sommeren 2027. Læs mere om det her.

Dermed ligger det en dæmper på spørgsmålet om det 18-årige megatalents fremtid, som i den seneste tid er blevet drøftet en del. 

Flere spanske medier har skrevet, at Fati har haft en del andre bejlere, og nu bekræfter den spanske kantspiller det også selv. 

Ifølge det spanske medie Football Espana hævder Ansu Fati nemlig selv, at han havde en række tilbud fra andre klubber, men at Barca altid var hans førsteprioritet. 

– Fra første dag fortalte jeg til min agent Jorge Mendes, at Barca var min førsteprioritet, siger han og fortsætter. 

– Jeg er glad for, at klubben stoler på mig. Jeg fik tilbud fra flere forskellige klubber, men min drøm har altid været at udvikle mig i Barca og vinde med klubben, siger han. 

Ansu Fati har overtaget trøje nummer 10 efter Lionel Messi, der denne sommer måtte forlade den catalanske klub af økonomiske årsager. 

Den unge spanier er klar over, at der følger et stort ansvar med, når man bærer netop det nummer, men han ønsker at gøre det på sin egen måde. 

– Ingen kan gøre, hvad Leo har gjort. Jeg vil følge min egen vej, og jeg har stadig ikke udrettet noget. Jeg håber, at jeg kan få en karriere med succes, som han har haft. Alle kunne i princippet have båret nummer 10, men jeg er glad for, at jeg fik tilbuddet om at få den, siger han. 

Ansu Fati er for kort tid siden vendt tilbage fra en længere skade, som holdt ham fra grønsværen i næsten et år.  






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

AC Milan vil hente Man Utd-profil



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCK-spiller har revet skulderen af led



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-flop i chokskifte

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Stort medie: Blev Norge snydt?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Forhandler med Jannik Vestergaard

Paolo Maldini lander stort job

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stor profil ude af Frankrig-brag

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker