Megatalent afslører: Fik tilbud fra flere klubber

Ansu Fati bekræfter selv, at han er en eftertragtet herre.



Onsdag blev det officielt, at Ansu Fati og FC Barcelona var nået til enighed om en kontraktforlængelse, der holder spanieren i klubben frem til sommeren 2027. Læs mere om det her.

Dermed ligger det en dæmper på spørgsmålet om det 18-årige megatalents fremtid, som i den seneste tid er blevet drøftet en del. 

Flere spanske medier har skrevet, at Fati har haft en del andre bejlere, og nu bekræfter den spanske kantspiller det også selv. 

Ifølge det spanske medie Football Espana hævder Ansu Fati nemlig selv, at han havde en række tilbud fra andre klubber, men at Barca altid var hans førsteprioritet. 

– Fra første dag fortalte jeg til min agent Jorge Mendes, at Barca var min førsteprioritet, siger han og fortsætter. 

– Jeg er glad for, at klubben stoler på mig. Jeg fik tilbud fra flere forskellige klubber, men min drøm har altid været at udvikle mig i Barca og vinde med klubben, siger han. 

Ansu Fati har overtaget trøje nummer 10 efter Lionel Messi, der denne sommer måtte forlade den catalanske klub af økonomiske årsager. 

Den unge spanier er klar over, at der følger et stort ansvar med, når man bærer netop det nummer, men han ønsker at gøre det på sin egen måde. 

– Ingen kan gøre, hvad Leo har gjort. Jeg vil følge min egen vej, og jeg har stadig ikke udrettet noget. Jeg håber, at jeg kan få en karriere med succes, som han har haft. Alle kunne i princippet have båret nummer 10, men jeg er glad for, at jeg fik tilbuddet om at få den, siger han. 

Ansu Fati er for kort tid siden vendt tilbage fra en længere skade, som holdt ham fra grønsværen i næsten et år.  





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

TransferLIVE: Koster 900 millioner

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

De lurer på Kjærgaard

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne