Onsdag blev det officielt, at Ansu Fati og FC Barcelona var nået til enighed om en kontraktforlængelse, der holder spanieren i klubben frem til sommeren 2027. Læs mere om det her.
Dermed ligger det en dæmper på spørgsmålet om det 18-årige megatalents fremtid, som i den seneste tid er blevet drøftet en del.
Flere spanske medier har skrevet, at Fati har haft en del andre bejlere, og nu bekræfter den spanske kantspiller det også selv.
Ifølge det spanske medie Football Espana hævder Ansu Fati nemlig selv, at han havde en række tilbud fra andre klubber, men at Barca altid var hans førsteprioritet.
– Fra første dag fortalte jeg til min agent Jorge Mendes, at Barca var min førsteprioritet, siger han og fortsætter.
– Jeg er glad for, at klubben stoler på mig. Jeg fik tilbud fra flere forskellige klubber, men min drøm har altid været at udvikle mig i Barca og vinde med klubben, siger han.
Ansu Fati har overtaget trøje nummer 10 efter Lionel Messi, der denne sommer måtte forlade den catalanske klub af økonomiske årsager.
Den unge spanier er klar over, at der følger et stort ansvar med, når man bærer netop det nummer, men han ønsker at gøre det på sin egen måde.
– Ingen kan gøre, hvad Leo har gjort. Jeg vil følge min egen vej, og jeg har stadig ikke udrettet noget. Jeg håber, at jeg kan få en karriere med succes, som han har haft. Alle kunne i princippet have båret nummer 10, men jeg er glad for, at jeg fik tilbuddet om at få den, siger han.
Ansu Fati er for kort tid siden vendt tilbage fra en længere skade, som holdt ham fra grønsværen i næsten et år.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Arsenal-træner er rasende
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
