Onsdag blev det officielt, at Ansu Fati og FC Barcelona var nået til enighed om en kontraktforlængelse, der holder spanieren i klubben frem til sommeren 2027. Læs mere om det her.
Dermed ligger det en dæmper på spørgsmålet om det 18-årige megatalents fremtid, som i den seneste tid er blevet drøftet en del.
Flere spanske medier har skrevet, at Fati har haft en del andre bejlere, og nu bekræfter den spanske kantspiller det også selv.
Ifølge det spanske medie Football Espana hævder Ansu Fati nemlig selv, at han havde en række tilbud fra andre klubber, men at Barca altid var hans førsteprioritet.
– Fra første dag fortalte jeg til min agent Jorge Mendes, at Barca var min førsteprioritet, siger han og fortsætter.
– Jeg er glad for, at klubben stoler på mig. Jeg fik tilbud fra flere forskellige klubber, men min drøm har altid været at udvikle mig i Barca og vinde med klubben, siger han.
Ansu Fati har overtaget trøje nummer 10 efter Lionel Messi, der denne sommer måtte forlade den catalanske klub af økonomiske årsager.
Den unge spanier er klar over, at der følger et stort ansvar med, når man bærer netop det nummer, men han ønsker at gøre det på sin egen måde.
– Ingen kan gøre, hvad Leo har gjort. Jeg vil følge min egen vej, og jeg har stadig ikke udrettet noget. Jeg håber, at jeg kan få en karriere med succes, som han har haft. Alle kunne i princippet have båret nummer 10, men jeg er glad for, at jeg fik tilbuddet om at få den, siger han.
Ansu Fati er for kort tid siden vendt tilbage fra en længere skade, som holdt ham fra grønsværen i næsten et år.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Randers kæmper sig tilbage to gange
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
