Pione Sisto blev udsat for racisme fra holdkammeraters forældre

I tiden på FC Midtjyllands akademi var der forældre til Pione Sistos holdkammerater, som havde svært ved at vide, hvordan man skal opføre sig.



Det kom tidligere på denne uge frem, at den danske offensivspiller med de sydsudanske rødder, Pione Sisto, kæmpede med en depression under VM-slutrunden i 2018. Det bliver nu fulgt op med endnu en historie fra Politiken.

Denne gang handler det om Pione Sistos tid på akademiet i FC Midtjylland, hvor det til tider ikke var nemt at være ham under holdets kampe. 

– Jeg har altid driblet meget. Det ved jeg godt. Men på akademiet i Ikast førte det nogle gange til, at jeg måtte høre på, at forældre til mine medspillere råbte: ‘Spil nu bolden’ og så et eller andet grimt om min hudfarve, jeg ikke vil gengive, siger han og fortsætter:

– Bare fordi jeg ikke ligner de fleste danske drenge. Det kunne slå mig ud, at forældre råbte sådan til en teenager, der var holdkammerat med deres egen søn, lyder det fra Pione Sisto til avisen.

Derudover kommer han også ind på, at han har brugt for meget energi på at være på de sociale medier, hvor kritikken af ham ofte har været hård. I den forbindelse forklarer han, at han har fået en lærestreg, da han brugte så meget tid på at skrive til de folk, som ikke forstod ham, at han med helt drænet.

25-årige Pione Sisto spillede for FC Midtjylland frem til 2016, hvor han skiftede til Celta Vigo, hvor han stadig er i dag. 





FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken