Pione Sisto blev udsat for racisme fra holdkammeraters forældre

I tiden på FC Midtjyllands akademi var der forældre til Pione Sistos holdkammerater, som havde svært ved at vide, hvordan man skal opføre sig.



Det kom tidligere på denne uge frem, at den danske offensivspiller med de sydsudanske rødder, Pione Sisto, kæmpede med en depression under VM-slutrunden i 2018. Det bliver nu fulgt op med endnu en historie fra Politiken.

Denne gang handler det om Pione Sistos tid på akademiet i FC Midtjylland, hvor det til tider ikke var nemt at være ham under holdets kampe. 

– Jeg har altid driblet meget. Det ved jeg godt. Men på akademiet i Ikast førte det nogle gange til, at jeg måtte høre på, at forældre til mine medspillere råbte: ‘Spil nu bolden’ og så et eller andet grimt om min hudfarve, jeg ikke vil gengive, siger han og fortsætter:

– Bare fordi jeg ikke ligner de fleste danske drenge. Det kunne slå mig ud, at forældre råbte sådan til en teenager, der var holdkammerat med deres egen søn, lyder det fra Pione Sisto til avisen.

Derudover kommer han også ind på, at han har brugt for meget energi på at være på de sociale medier, hvor kritikken af ham ofte har været hård. I den forbindelse forklarer han, at han har fået en lærestreg, da han brugte så meget tid på at skrive til de folk, som ikke forstod ham, at han med helt drænet.

25-årige Pione Sisto spillede for FC Midtjylland frem til 2016, hvor han skiftede til Celta Vigo, hvor han stadig er i dag. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Raser over VM-tiltag

Blæst bagover af 18-årig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Belgien – Egypten

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tyskland – Curacao

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby melder duo færdig og teaser