• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Primera division Mads Bye Marboe

PSG-boss vil have Real Madrid straffet

Foto: Getty Images

PSG-boss er ikke tilfreds med, hvordan Real Madrid har ageret.

Af Mads Bye Marboe

Det er ikke længere nogen hemmelighed, at Real Madrid vil have Kylian Mbappé.

Franskmanden har selv fortalt, at han var tæt på at skifte til den spanske storklub i sommer, og præsident Florentino Perez har også fortalt åbent om klubbens interesse for Paris Saint-Germain-stjernen.

Men Ligue 1-klubbens sportsdirektør, Leonardo, mener ikke, at Real Madrid har ageret tilfredsstillende i jagten på Mbappé. Han vil sågar have Real Madrid straffet.

- Madrid benægter, men jeg mener, at Real Madrid har forsøgt at hente Mbappé (på en fri transfer, red.) i lang tid. I to år har de snakket offentligt om Mbappé. Det skal straffes, siger han ved Festival dello Sport.

- Jeg ser mangel på respekt for Mbappé fra Real Madrids side. Han er ikke en normal spiller. Han er en af de bedste i verden. Træneren, ledelsen, Real-spillerne har snakket om Kylian. Jeg tror, det er en del af deres plan. Det er ikke respektfuldt.

Kylian Mbappé har kontraktudløb i PSG efter denne sæson.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020