FC Barcelonas skuffende sæsonstart i både La Liga og Champions League fik natten til torsdag konsekvenser for cheftræner Ronald Koeman, der blevet fyret efter godt halvandet år i det varme sæde.
Men alene Ronald Koemans afgang løfter ikke umiddelbart FC Barcelona op på toppen af fodboldverdenen igen.
– Barcelonas problemer er så fundamentale, at træneren groft sagt er det mindste af deres problemer. Men det er klart, at det er her, at man på kort bane kan rykke mest hurtigst, siger Nicolai Lisberg, der er bosat i Spanien og netop har udgivet bogen “Barcelonismo” om klubben, til tipsbladet.dk.
Først og fremmest er der klubbens store økonomiske problemer, påpeger Lisberg. Her har FC Barcelonas klubpræsident, Joan Laporta, tidligere været ude og meddele, at klubben har en gæld på hele 10 milliarder kroner, mens den administrerende direktør har sagt, at de “teknisk set var gået konkurs” i marts.
Inden for kridtstregerne er problemerne imidlertid også tydelige.
– På banen er problemet blandt andet afskeden med Lionel Messi, og at man har sagt farvel til mange stjerner over de seneste år. Man har en utrolig lovende ung generation af spillere med Pedri, Ansu Fati, Gavi og Eric Garcia fra La Masia, men de er stadigvæk unge og skal finde fodfæste. Det er jo det ene problem.
– Så har man ikke vurderet, at Koeman rent taktisk har gjort nok for at flytte Barcelona, og at der ikke rigtig er en idé i den spillestil. Han ville også selv undskylde det med, at man er ramt af skader til Kun Aguero, Ousmane Dembele og flere. Man har også haft mange skader, og det er også en del af forklaringen, siger Lisberg.
End ikke Guardiola kunne løse problemerne
I de spanske medier er der klar enighed om, hvem der er FC Barcelonas førsteprioritet som Ronald Koemans afløser. Det er klublegenden Xavi, der efter sigende også selv er enig med Barcelona og nu blot skal købes fri.
Spørgsmålet er, hvor meget han kan rykke i klubben.
– Jeg ved ikke, om en træner kan gøre alverden. Han kan måske være lidt mere modig i sin tilgang og tro mod den her indgroede 4-3-3-formation, som er en del af Barcelonas DNA. På den måde kan han gøre noget. Men igen: Jeg tror ikke på, at en træner – selv Guardiola, Tuchel, Klopp eller et andet stort navn – kunne flytte det her hold tilstrækkeligt. Der er behov for fundamentale ændringer, siger Nicolai Lisberg.
Kan Xavi få lang nok snor til at genrejse Barcelona?
– Man vil give Xavi meget opbakning. Der er ingen tvivl om, at Joan Laporta er en stor fan af Xavi. Han har helt sikkert også spillernes accept. De unge spillere kan jo se hans ansigt på muren ude foran La Masia, og de ved jo, hvad det er for en kapacitet, de kommer ind. Han har også leveret fine resultater i Qatar, så der vil være enorm lang snor til Xavi, fordi han skal være billedet på det nye Barcelona og genrejsningen af Barcelona.
– Men man ved også godt i fodboldverdenen, at hvis han taber de første seks kampe, er tillid jo ikke mere stabilt end som så, siger han.
Og hvis FC Barcelonas fans håber på snart at se klubben løfte Champions League-trofæet igen, som de har gjort fire gange siden årtusindeskiftet, må de nok væbne sig med tålmodighed.
– Jeg tror, der går nogle år, før vi kan sige, at Barcelona konkurrerer med om Champions League. Det kræver, at de kan fastholde den unge generation af spillere, og at de får bedre styr på økonomien, så de kan supplere med en stjerne eller to, slutter Nicolai Lisberg.
TIPSBLADET SPECIAL Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
‘Det er dramatisk!’
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
