Bragt i Tipsbladet 20. januar
Den robuste nordmand lignede ellers et klassekøb for de dengang ikke så suveræne københavnere, der skulle have en god mand til at lave rav i den oppe foran med den sydafrikanske publikumsfavorit Sibusiso Zuma, og Brattbakk scorede faktisk to hattrick for de hvidblusede [7-2 over Vejle 26. marts og i sin sidste Superliga-kamp i 4-0 sejren over Haderslev FK – i dag SønderjyskE – 26. november].
Men i de øvrige 31 kampe blev det kun til otte mål, og især når der var store kampe på menuen, var de københavnske trænere ikke tilfredse med nordmanden, som blev solgt hjem til Rosenborg 11 måneder efter, at han var kommet.
Men hvad er der siden sket med manden, som blev rådet af Morten Wieghorst og Marc Rieper til at skifte til Danmark?
Først fulgte tre meget, meget succesrige sæsoner i Rosenborg BK. Den norske mesterskab var på sit højeste med Nils Arne Eggen som cheftræner og nåede mens Brattbakk var der op på sin ottende deltagelse i træk i Champions Leagues gruppespil, hvilket var en rekord i hele Europa, indtil Manchester United overhalede nordmændene.
Brattbakk scorede i alle turneringer 82 mål for Rosenborg mellem 2001 og 2003 og var blandt andet med til at give sin gamle klub Celtic høvl i Champions League hjemme på Lerkendal. I alt nåede Brattbakk op på 29 mål i 66 europæiske kampe for Rosenborg.
Men som Brattbakk blev ældre, blev konkurrencen hårdere i Rosenborg. Efter en lunken 2004-sæson røg Brattbakk af holdet i 2005, men angriberen troede selv, at han kunne spille sig tilbage til at få en rolle i Trondheim-klubben via en lejeaftale i Bodø-Glimt i efteråret 2005, hvor nordmanden igen fandt noget målform.
Men det var ikke nok, og i februar 2006 fortalte RBK-ledelsen en skuffet Brattbakk, at de ophævede hans kontrakt, hvorefter Brattbakk slukøret stoppede karrieren.
Brattbakk spillede i 2008 en sæson for sin barndomsklub Kolstad lige uden for Trondheim, men det er slet ikke, hvad man i dag husker Brattbakk for.
På norsk TV3 fortalte Brattbakk nemlig i efteråret 2006, at han ville være pilot.
Nordmanden og hans familie tog til Florida året efter, hvor Brattbakk tog sit pilot-certifikat på en privat luftfartsskole (nej, ikke den, der trænede fly-kaprere for 11 år siden!), og så vendte han hjem til Trondheim, hvor Brattbakk arbejdede som pilot for det lille luftfartsselskab Helitrans A/S, der især servicerer små, private firmaer, men som også har fløjet charter for Brattbakks tidligere klub Rosenborg BK.
»Som fodboldspiller var jeg på job i korte perioder hver dag, nu er jeg på job i lange perioder med fri indimellem. Det er sådan cirka en uge på og en uges fri. Som sagt, så er hverdagen blevet lidt anderledes. Jeg ser ikke børnene hver dag, men jeg har fri, er jeg der for dem hele tiden. Det kræver lidt ekstra af min kone, når jeg er ude at arbejde, men det var vi indstillede på,« fortalte Harald Brattbakk i et interview med Norgesnytt i marts 2009.
Siden da har den tidligere FCK-angriber skiftet job. Faktisk er der en chance for, at du enten har eller kommer til at flyve med Brattbakk bag rorpinden, for nordmanden har fået job som pilot for det selskab, der flyver luftfartsselskab Norwegians rutefly.
Brattbakk har efter karrieren også vundet reality tv-programmet »71 grader nord«, hvor en række kendisser bliver udsat for forskellige prøvelser oppe på Nordkap.
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
MEDIE
Danske klubber vil have ham
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr