Bragt i Tipsbladet 20. januar
Den robuste nordmand lignede ellers et klassekøb for de dengang ikke så suveræne københavnere, der skulle have en god mand til at lave rav i den oppe foran med den sydafrikanske publikumsfavorit Sibusiso Zuma, og Brattbakk scorede faktisk to hattrick for de hvidblusede [7-2 over Vejle 26. marts og i sin sidste Superliga-kamp i 4-0 sejren over Haderslev FK – i dag SønderjyskE – 26. november].
Men i de øvrige 31 kampe blev det kun til otte mål, og især når der var store kampe på menuen, var de københavnske trænere ikke tilfredse med nordmanden, som blev solgt hjem til Rosenborg 11 måneder efter, at han var kommet.
Men hvad er der siden sket med manden, som blev rådet af Morten Wieghorst og Marc Rieper til at skifte til Danmark?
Først fulgte tre meget, meget succesrige sæsoner i Rosenborg BK. Den norske mesterskab var på sit højeste med Nils Arne Eggen som cheftræner og nåede mens Brattbakk var der op på sin ottende deltagelse i træk i Champions Leagues gruppespil, hvilket var en rekord i hele Europa, indtil Manchester United overhalede nordmændene.
Brattbakk scorede i alle turneringer 82 mål for Rosenborg mellem 2001 og 2003 og var blandt andet med til at give sin gamle klub Celtic høvl i Champions League hjemme på Lerkendal. I alt nåede Brattbakk op på 29 mål i 66 europæiske kampe for Rosenborg.
Men som Brattbakk blev ældre, blev konkurrencen hårdere i Rosenborg. Efter en lunken 2004-sæson røg Brattbakk af holdet i 2005, men angriberen troede selv, at han kunne spille sig tilbage til at få en rolle i Trondheim-klubben via en lejeaftale i Bodø-Glimt i efteråret 2005, hvor nordmanden igen fandt noget målform.
Men det var ikke nok, og i februar 2006 fortalte RBK-ledelsen en skuffet Brattbakk, at de ophævede hans kontrakt, hvorefter Brattbakk slukøret stoppede karrieren.
Brattbakk spillede i 2008 en sæson for sin barndomsklub Kolstad lige uden for Trondheim, men det er slet ikke, hvad man i dag husker Brattbakk for.
På norsk TV3 fortalte Brattbakk nemlig i efteråret 2006, at han ville være pilot.
Nordmanden og hans familie tog til Florida året efter, hvor Brattbakk tog sit pilot-certifikat på en privat luftfartsskole (nej, ikke den, der trænede fly-kaprere for 11 år siden!), og så vendte han hjem til Trondheim, hvor Brattbakk arbejdede som pilot for det lille luftfartsselskab Helitrans A/S, der især servicerer små, private firmaer, men som også har fløjet charter for Brattbakks tidligere klub Rosenborg BK.
»Som fodboldspiller var jeg på job i korte perioder hver dag, nu er jeg på job i lange perioder med fri indimellem. Det er sådan cirka en uge på og en uges fri. Som sagt, så er hverdagen blevet lidt anderledes. Jeg ser ikke børnene hver dag, men jeg har fri, er jeg der for dem hele tiden. Det kræver lidt ekstra af min kone, når jeg er ude at arbejde, men det var vi indstillede på,« fortalte Harald Brattbakk i et interview med Norgesnytt i marts 2009.
Siden da har den tidligere FCK-angriber skiftet job. Faktisk er der en chance for, at du enten har eller kommer til at flyve med Brattbakk bag rorpinden, for nordmanden har fået job som pilot for det selskab, der flyver luftfartsselskab Norwegians rutefly.
Brattbakk har efter karrieren også vundet reality tv-programmet »71 grader nord«, hvor en række kendisser bliver udsat for forskellige prøvelser oppe på Nordkap.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
De er færdige i 1. division
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’