Bragt i Tipsbladet 20. januar
Den robuste nordmand lignede ellers et klassekøb for de dengang ikke så suveræne københavnere, der skulle have en god mand til at lave rav i den oppe foran med den sydafrikanske publikumsfavorit Sibusiso Zuma, og Brattbakk scorede faktisk to hattrick for de hvidblusede [7-2 over Vejle 26. marts og i sin sidste Superliga-kamp i 4-0 sejren over Haderslev FK – i dag SønderjyskE – 26. november].
Men i de øvrige 31 kampe blev det kun til otte mål, og især når der var store kampe på menuen, var de københavnske trænere ikke tilfredse med nordmanden, som blev solgt hjem til Rosenborg 11 måneder efter, at han var kommet.
Men hvad er der siden sket med manden, som blev rådet af Morten Wieghorst og Marc Rieper til at skifte til Danmark?
Først fulgte tre meget, meget succesrige sæsoner i Rosenborg BK. Den norske mesterskab var på sit højeste med Nils Arne Eggen som cheftræner og nåede mens Brattbakk var der op på sin ottende deltagelse i træk i Champions Leagues gruppespil, hvilket var en rekord i hele Europa, indtil Manchester United overhalede nordmændene.
Brattbakk scorede i alle turneringer 82 mål for Rosenborg mellem 2001 og 2003 og var blandt andet med til at give sin gamle klub Celtic høvl i Champions League hjemme på Lerkendal. I alt nåede Brattbakk op på 29 mål i 66 europæiske kampe for Rosenborg.
Men som Brattbakk blev ældre, blev konkurrencen hårdere i Rosenborg. Efter en lunken 2004-sæson røg Brattbakk af holdet i 2005, men angriberen troede selv, at han kunne spille sig tilbage til at få en rolle i Trondheim-klubben via en lejeaftale i Bodø-Glimt i efteråret 2005, hvor nordmanden igen fandt noget målform.
Men det var ikke nok, og i februar 2006 fortalte RBK-ledelsen en skuffet Brattbakk, at de ophævede hans kontrakt, hvorefter Brattbakk slukøret stoppede karrieren.
Brattbakk spillede i 2008 en sæson for sin barndomsklub Kolstad lige uden for Trondheim, men det er slet ikke, hvad man i dag husker Brattbakk for.
På norsk TV3 fortalte Brattbakk nemlig i efteråret 2006, at han ville være pilot.
Nordmanden og hans familie tog til Florida året efter, hvor Brattbakk tog sit pilot-certifikat på en privat luftfartsskole (nej, ikke den, der trænede fly-kaprere for 11 år siden!), og så vendte han hjem til Trondheim, hvor Brattbakk arbejdede som pilot for det lille luftfartsselskab Helitrans A/S, der især servicerer små, private firmaer, men som også har fløjet charter for Brattbakks tidligere klub Rosenborg BK.
»Som fodboldspiller var jeg på job i korte perioder hver dag, nu er jeg på job i lange perioder med fri indimellem. Det er sådan cirka en uge på og en uges fri. Som sagt, så er hverdagen blevet lidt anderledes. Jeg ser ikke børnene hver dag, men jeg har fri, er jeg der for dem hele tiden. Det kræver lidt ekstra af min kone, når jeg er ude at arbejde, men det var vi indstillede på,« fortalte Harald Brattbakk i et interview med Norgesnytt i marts 2009.
Siden da har den tidligere FCK-angriber skiftet job. Faktisk er der en chance for, at du enten har eller kommer til at flyve med Brattbakk bag rorpinden, for nordmanden har fået job som pilot for det selskab, der flyver luftfartsselskab Norwegians rutefly.
Brattbakk har efter karrieren også vundet reality tv-programmet »71 grader nord«, hvor en række kendisser bliver udsat for forskellige prøvelser oppe på Nordkap.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Langer ud efter trænerlegende
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Køber engelsk klub
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
MEDIE
631 millioner kroner
Kritik preller af på Arteta
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
BIZART